turk donyasi
زبان،تاریخ و فرهنگ مردم ترک
درباره وبلاگ


سلام به وبلاگ من خوش آمدید از اینکه به وبلاگ اینجانب سر میزنید خوشحالم. در ارائه و جمع آوری مطالب این وبلاگ سعی شده است مطالب مفید راجع به زبان ، فرهنگ و تاریخ مردم ترک از اکثر سایتها و وبلاگهای ایرانی و سایر کشورها به خصوص کشورهای ترک زبان دنیا استفاده شده است و در واقع گلچینی از مطالب سایت های مختلف است که در قالب یک وبلاگ جمع شده است. و سعی شده است با ارائه مطالب آموزش و همچنین لینک های مفید به یادگیران زبان ترکی کمکی کوچک کرده باشیم .خواهشمند است ما را از نظرات سازنده تان بی نصیب نفرمایید. ترکون دیلی تک سوگیلی ایستکلی دیل اولماز آیری دیله قاتسون بو اصیل دیل اصیل اولماز
نويسندگان
پنج شنبه 30 خرداد 1392برچسب:, :: 11:1 :: نويسنده : داوود بدرزاده

پریشان حالیم اولدوم سورمادین حال پریشانیم                   غمین دن درده دوشدوم قیلمادین تدبیر درمانیم

نه دئرسن روزگاریم بویله می کئچسین گوزل جانیم؟            گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

اسیر دام عشقین اولالی سن دن وفا گورمن                      سنی هر قاندا گورسم اهل درده آشنا گورمن

وفا و آشنالیق رسمینی سن دن روا گورمن                        گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

دیر هر دم وفاسیز چرخ یاییندان بنا بین ا                           کیمه شرح ائیله ییم کیم محنت و اندوه و دردیم چوخ؟

سنه قالدی مروت سندن ئوزگه هیچ کیمسه م یوخ              گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

گوزومدن دم به دم باغریم اوزوب یاشیم گیبی گئتمه              سنی ترک ائتمه زم چون بن بنی سن داخی ترک ائتمه

اماندیر ظالیم اولما بن گیبی مظلومی اینجیتمه                    گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

قاتی کونلون نه دن بو ظلم ایله بیداد راغیبدیر                      گوزل لر سن گیبی اولماز جفا سن دن نه واجیبدیر؟

سنین تک نازینه نازنین ایش لر مناسیب                             گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

نظر قیلمازسان اهل درد گوزدن آخیلدان سئیله                   یامان لیق دیر ایشین عشاق ایله یاخشی می دیر سویله؟

گل اللاهی سئورسن عاشقه جوور ائتمه لطف ائیله              گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

"فضولی" شیوه ی احسانین ایستر بیر گداییندیر                         دیریلدیکجه سگ کویون ئولن ده خاکپاییندیر.

گرک ئولدور گرک قاو حکم حکمون رای رایینیدیر

گوزوم جانیم افندیم سئودیگیم دولتلی سلطانیم

یکدم بیا و بنشین ای ترک روی سوسن!                          مــــــی میرم از فراقت منی، سالیب گئدرسن.

بسیار جــان بـدادم تـــا آمـــدی به دستم                          کـــــــس را سخن نباشد ،گر قانیمی توکرسن

ای مـــعدن لطافت وی حسـن گنج آفـت!                          سر ها فدای راحت ،اوردان کی سن کئچرسن

تو حاکمی و سلطان ما جمله بنده فرمان                           امــروز روز لطف است ،گـــر الیمـــی توتارسان.

پنج شنبه 30 خرداد 1392برچسب:, :: 10:38 :: نويسنده : داوود بدرزاده

 

شعری از عمادالدین نسیمی، یکی از بزرگترین مفاخر آذربایجان
منده سیغار ایکی جهان، من بو جهانه سیغمازام،
گؤوهری لامکان منم، کؤن و مکانه سیغمازام
عرشله فرش و کاف و نون، منده بولوندو جمله چون،
کس سؤزونووو ابصم اول، شرح و بيانه سيغمازام

کؤن و مکاندير آيتيم، ذاتي دورور بدايتيم،
سن بو نيشانلا بيل مني، بيل کي، نيشانه سيغمازام
کيمسه گمان و ظن ايله اولمادي حق ايله بيليش،
حقي بيلن بيلير کي، من ظن و گمانه سيغمازام

صورته باخ و معنی ني صورت ايچينده تاني کيم،
جسم ايله جان منم ولي، جسم ايله جانه سيغمازام
هم صدفم، هم اينجييم، حشرو صراط اسينجييم،
بونجا قوماش و رخت ايله من بو دکانه سيغمازام

گنجي-نهان منم من اوش، عئيني-عيان منم، من اوش،
گؤوهري-کان منم من اوش، بحرو و کانه سيغمازام
گرچي محيطي-اعظمم، آديم آدمدير، آدمم،
دار ايله کون فکان منم، من بو مکانه سيغمازام

جان ايله هم جهان منم، دهر ايله هم زامان منم،
گؤر بو لطيفئيي کي من، دهرو زمانه سيغمازام
انجم ايله فلک منم، وحي ايله هم ملک منم،
چک ديليني و ابصم اول من بو ليسانه سيغمازام

ذره منم، گونش منم، چار ايله پنج و شش منم،
صورتي گؤر بيان ايله، چونکي بيانه سيغمازام
ذات ايله هم صفاتيله، قدريله هم براتيله،
گل شكرم هم نباتيله، بسته دهانه سيغمازام

شهد منم، شكر منم، شمس منم ، قمر منم
روح روان باغيشلارام روح و روانه سيغمازام

ناره يانان شجر منم، چرخه چيخان حجر منم،
گؤر بو اودون زبانه سين، من بو زبانه سيغمازام

گر چی بو گون نسيمي يم، هاشمي يم، قريشي يم
مندن اولودور آيتيم، آيته شانه سيغمازام.

 

چهار شنبه 29 خرداد 1392برچسب:, :: 16:0 :: نويسنده : داوود بدرزاده

آيا آزربايجانيان فارس زبان بوده اند؟

براي اثبات هر ادعاي تاريخي علاوه بر مستندات تاريخي، نشان دادن معقول و منطقي بودن آن ادعا نيز ضروري است و اين همان نكته اي است كه مروجين تئوري تغيير زبان آزربايجانيان از تاتي (شاخه اي از زبان فارسي) به توركي، هرگز بدان نمي پردازند. به اين معني كه تنها با تكيه بر اين استدلال تاريخي كه نويسندگان و شاعران بزرگي كه از سرزمين آزربايجان برخاسته اند آثار خود را به زبان فارسي نوشته اند و يا اينكه چند روستا در آزربايجان يافته شده كه به زبان تاتي سخن مي گويند، نتيجه مي گيرند كه ساكنان اين سرزمين فارس زبان بوده اند. كه خود اين استدلال بدليل اينكه شاعراني همچون نسيمي، قاضي برهان الدين، ضرير، شاه اسماعيل ختائي، فضولي، حسن اغلو، نصير باكويي، صائب تبريزي، قوسي تبريزي، تاثير، اماني، شاه عباس ثاني، واقف ، آقا مسيح شيرواني و … به زبان توركي سروده اند دچار نقصان ذاتي است. هرچند برخي از اين مدعيان رندي به خرج داده و ظهور اين شاعران را به شروع پروسه تورك شدن مردمان فارس اين نواحي نسبت مي دهند!


 

اين استدلال كه تفاوتي بين زبان شفاهي و نوشتاري قائل نمي شود كه بنا به استدلالهاي ارائه شده در مقاله قبلي اينجانب (اخبار روز دوشنبه هشتم اسفند 1384 با عنوان “چرا در هزار سال حكومت تركان بر ايران، فارسي زبان رايج بود و نه تركي؟!”) متفاوت بودن آنها در دوران كهن اجتناب ناپذير بوده است؛ همانقدر بي اعتبار است كه امروز بگوييم، شاعري مانند پروين اعتصامي چون به زبان فارسي شعر سروده است پس حتما فارس زبان بوده است و سپس، از آنجا كه مي دانيم پروين اعتصامي متولد تبريز بوده است پس نتيجه بگيريم كه كل مردم تبريز فارس زبان هستند!؟

همچنين اين استدلال بايد ما را به اين نتيجه گيري برساند كه چون بسياري از متفكرين و انديشمندان اروپايي تا حدود اويل قرون وسطي مطالب خود را به زبان لاتين (يعني زبان علمي امپراتوري روم و كليساي كاتوليك) مي نوشتند و نه زبان مادري خودشان (مثلا آلماني و فرانسوي)، پس حتما تمام اروپاييان به زبان لاتين صحبت مي كرده اند و شايد بعدها قبايل وحشي از شمال اروپا به اين مناطق هجوم آورده و زبان مردم متمدن منطقه را تغيير داده باشند! البته بماند كه قبايل وحشي با اتكا به كدام قابليتهاي فرهنگي توانسته اند فرهنگ و زبان خود را بر مردم متمدن منطقه غالب سازند و همين گونه است در مورد قبايل به اصطلاح وحشي مغول كه ادعا مي شود زبان خود را بر مردمان متمدن فارس منطقه آزربايجان مسلط كرده اند!

اما نكته مهم ديگر اين است كه طرفداران اين تئوري، علاوه بر استدلال هاي تاريخي، بايد در مورد چگونگي وقوع اين تغيير زبان وسيع (ادعاي تغيير زبان مردم آزربايجان از فارسي به توركي) آن هم در يك محدوده جغرافيايي وسيعي از كوههاي قفقاز گرفته (جمهوري آزربايجان فعلي) تا نزديكي هاي تهران (قزوين و بوئين زهرا) و در دوراني كه مفهومي به نام آموزش همگاني توسط دولتها وجود نداشت و تعداد باسودان در هر شهر به تعداد انگشتان دست مي رسيد، دلايل عقلي و منطقي بياورند.

كساني كه اين ادعا را مطرح مي كنند يا هيچ شناختي از اوضاع اجتماعي دوران گذشته تاريخ ندارند و يا نمي خواهند داشته باشند! در دوراني كه ارتباطات بين مناطق جغرافيايي مختلف به قدري پايين بود كه خبر عصيان و شورش در مناطق دوردست روزها طول مي كشيد تا به گوش حكومت مركزي برسد، قابل تصور نيست كه يك حكومت مهاجم، زبان مردمي را كه به صورت قبيله اي زندگي مي كردند و گاه حتي ازدواج هاي بين قبيله اي نيز به ندرت انجام مي شد؛ به كلي تغيير داده باشند!؟ اين كه حكومت هاي مهاجم چگونه به خانه هاي تك تك مردم نفوذ كرده و زبان خود را به كودكان آنها آموخته اند و در نهايت چنان زبان آنها را تغيير داده اند كه تنها در چند دهكده كوچك آثاري از زبان قديمي باقي مانده است؛ سوالي اساسي است كه مدعيان اين تئوري بايد پاسخ قانع كننده اي براي آن بيابند.

اين در حاليست كه با وجود تلاشهاي بي وقفه حاكمين صد ساله اخير ايران براي تغيير زبان مردم آزربايجان از توركي به فارسي كه با كمك سيستم آموزش همگاني به زبان فارسي و وسائل ارتباط جمعي پر نفوذي چون راديو و تلويزيون كه با پشتوانه تحقير شديد زبان، تاريخ و فرهنگ آزربايجان و تئوري هايي همچون همين تئوري آريايي الاصل بودن آزربايجانيان همراه بوده است؛ هنوز زبان توركي در سرزمينهاي تاريخي آزربايجان به حيات خود ادامه مي دهد.

در مورد دهكده هايي كه در آنها زبان تاتي وجود دارد نيز آيا اين استدلال معقول تر نيست كه بگوييم آنها باقيمانده قبايل فارس زباني هستند كه در گذشته هاي دور به اين مناطق كوچ كرده اند؟ چگونه است كه وجود ميليونها تورك زبان در اين مناطق دليل بر تورك بودن اجداد آنها نيست ولي وجود چند روستا به زبان تاتي، دليلي محكم! بر فارس بودن اجداد اين مردمان است؟! و اگر اين چنين است چرا وجود ساكنان تورك زبان در چهار گوشه ايران و حتي در تمام استانهاي فارس نشين ايران، دليلي بر تورك بودن فارسها نيست؟!

حقايق تاريخي نشان مي دهند كه براي تغيير زبان در يك منطقه تنها راه، قتل عام ساكنين قبلي و يا كوچ اجباري آنها به مناطق ديگر و جايگزين كردن آنها با مردماني با زبان و نژاد جديد است كه از نمونه هاي تاريخي نزديك آن مي توان اقدام هيتلر در قتل عام يهوديان اروپا و يا كوچ اجباري ارمنيان ساكن اطراف درياچه وان در توركيه را نام برد. بنابراين توضيحات گذرا و مبهمي همچون “پاره اي جا به جايي هاي قومي” كه آقاي دوستخواه به آن اشاره كرده اند، به هيچ وجه توجيه كننده مساله اي به بزرگي ادعاي تغيير كامل زبان در يك منطقه جغرافيايي گسترده، نيست. (اخبار روز چهارشنبه دهم اسفند 1384 با عنوان ” چند يادآوري ي بايسته درباره ي استقلال ِ ساختاري ي ِ زبان ِ فارسي”)

اما آنچه كه بسيار واضح و آشكار است، هيچ اشاره اي در تاريخ ايران بعد از اسلام به وجود چنين قتل عام وسيع و يا كوچ اجباري وسيعي در منطقه بزرگ و گسترده اي كه آزربايجانيان امروز ساكنند؛ وجود ندارد و كاملا بعيد است كه چنين اتفاق مهمي به فرض وقوع، از خاطره تاريخ به كلي محو شده باشد. حتي به فرض محال درست بودن اين نظريه، باز نمي توان گفت كه آزربايجانيان فارس زبان بوده اند (به همان دليل كه امروز توركهاي ساكن اطراف درياچه وان را نمي توان همان ارمنياني دانست كه زبانشان توركي شده است!) بلكه در آن صورت درست تر خواهد بود كه بگوييم ساكنان قديمي فارس منطقه به هر دليلي از منطقه كوچ كرده اند و قبايل تورك جايگزين آنها شده اند.

حقايق تاريخي نشان مي دهد كه در دوران گذشته حكومتها نفوذ چنداني در بطن جامعه نداشتند و هرگز توانايي ايجاد تغيير در خصوصي ترين بخش هاي حيات انسانها كه زبان يكي از مهمترين آنهاست نداشته اند و وجود حدود 6000 هزار زبان و گويش در جهان امروز كه از گذشته به يادگار مانده است، در مقايسه با تعداد معدود حكومتهاي موجود در آن دوران، خود بيانگر آن است كه حكومتهاي دوران كهن ابزارهاي لازم جهت تغيير و يكسان سازي زبان انسانها را نداشته اند و تنوع زبان در بين انسانها روز به روز در حال گسترش بوده است. اين درست برعكس دوران جديد است كه با آغاز عصر ارتباطات و جهاني شدن، يك نوع گرايش به سمت زبان مشترك بين المللي به دليل نيازهاي جديد در حال تقويت شدن است و زبانهاي با تعداد متكلمين كم با خطر از ميان رفتن روبرو هستند.

اما در همين دوران نيز تلاش براي حفظ و حراست از زبان هاي مختلف كه در واقع همچون آثار باستاني گرانقدري هستند كه انديشه، فرهنگ، هنر و تاريخ بخشي از انسانها را در خود جاي داده اند؛ مورد توجه جدي قرار گرفته است كه اختصاص يك روز به عنوان روز جهاني زبان مادري در همين راستاست. در واقع امروزه انسانها به اين باور رسيده اند كه راه برطرف كردن نيازهاي ارتباطي دنياي جديد، نه فراموشي زبان مادري و جايگزيني آن با زبانهاي بزرگ بين المللي، بلكه گسترش آموزش زبانهاي دوم و سوم در كنار زبان مادري است. تحقيقات نيز نشان داده است كه دوزبانگي باعث افزايش ضريب هوشي كودكان مي شود و به هيچ وجه پديده نامناسبي نيست.

آقاي دوستخواه در مقاله خود مرا متهم كرده اند كه درباره آزربايجان چنان صحبت كرده ام كه گويا آزربايجانيان ايراني نيستند. اما به نظر من اين برداشت شخصي از آنجا ناشي مي شود كه ايشان ايراني بودن را مساوي فارس بودن و يا آريايي بودن معني مي كنند و چون من گفته ام كه آزربايجانيان از قديم الايام تورك بوده اند پس نتيجه گرفته اند كه من معتقدم آزربايجاني ها ايراني نيستند! در حاليكه سرزميني كه ايران ناميده مي شود حداقل در هزار سال بعد از اسلام توسط قبائل مختلف تورك و از جمله آزربايجانيها حراست شده و به صورت يكپارچه حفظ شده است و اگر آنها نبودند اين سرزمين يا بين امپراتوريهاي پيراموني تقسيم مي شد و يا به صورت حكومت هاي كوچك و پراكنده در مي آمد (همان گونه كه در دوره هايي از تاريخ به صورت كوتاه مدت چنان بوده است)

من در اينجا مي خواهم صميمانه تر با هموطنان فارسم صحبت كنم و به آنها بگويم كه من دغدغه هاي فكري شما را كه در پشت اين تئوري هاي پوچ خوابيده و به شما اجازه نمي دهد به حقايق تاريخي اعتراف كنيد، درك مي كنم. اين دغدغه ها همان است كه توركيه اي ها را وادار مي كرد كه كردها را تورك كوهي بنامند! اين همان دغدغه تماميت ارضي ايران است كه من نيز خود را با شما در اين دغدغه ها شريك مي دانم. چون من فكر مي كنم اجداد تورك من بيش از همه ملتهاي ساكن ايران براي حفظ اين سرزمين تلاش كرده و جانفشاني نموده اند. اما راه حفظ تماميت ارضي ايران، انكار حقايق و اصرار بيهوده بر هم نژاد بودن تمام ايرانيان در گذشته دور نيست. مگر كشورهاي چند مليتي مانند سوئيس كه اين تفاوتها را پذيرفته و آن را به صورت صحيح در يك سيستم فدرال مديريت كرده اند، تماميت ارضي خود را از دست داده اند؟! واقعيت آن است كه اتحادي كه بر مبناي تئوري هاي پوچ بنا شده باشد، هرگز براي هميشه پايدار نخواهد ماند.

تنها راه اتحاد پايدار و دمكراتيك ايران، پذيرش حقانيت هويت ملي و زباني متفاوت ساكنان اين امپراتوري كهن و تشكيل كشوري فدرال و با حقوق برابر براي تمام ملتهاي ساكن منطقه است. فراموش نكنيم كه امپراتوريهاي جديد قرن بيستم بر مبناي اصول دمكراتيك و احترام متقابل انسانها و ملتها شكل مي گيرد. به نظر من عقب ماندگي ما نسبت به كشورهاي پيشرفته تنها در بخش صنايع و تكنولوژيهاي نو نيست بلكه مهمتر از آن در بخشهايي مانند جامعه شناسي و علوم سياسي است. يعني ما و بيشتر كشورهاي جهان سوم متاسفانه درك درستي از تئوريهاي جديد سياسي همچون نظم نوين جهاني و اهميت واقعي مقوله هايي چون دموكراسي و حقوق بشر نداريم و بسياري از مدعيان دموكراسي و حقوق بشر درك و باور صادقانه اي به آن ندارند و اين مفاهيم را تنها در جهت منافع كوتاه مدت خود ارزيابي مي كنند و كم نيستند متفكريني كه مقوله هايي چون دموكراسي و حقوق بشر را دسيسه هاي كشورهاي پيشرفته براي تسلط بر كشورهاي جهان سوم تلقي مي كنند! اگر ما واقعا دموكراسي و حق حاكميت انسانها بر سرنوشت خويش را كه از اساسي ترين بندهاي حقوق بشر است، مي پذيريم هرگز نبايد از حق حاكميت مليتهاي ايراني از جمله توركها، كردها، بلوچ ها و … بر سرنوشت خويش در قالب يك سيستم فدراليستي مشابه آنچه در سوئيس وجود دارد ممانعت به عمل آوريم.

اگر اروپاييان كه به دليل اختلافات نژادي، دو جنگ بزرگ جهاني را در همين يكصد سال اخير به راه انداختند، توانسته اند امروزه با كنار گذاشتن اختلافات گذشته و پذيرفتن اصول دموكراتيك و احترام متقابل، همگي زير يك پرچم واحد اتحاديه اروپايي، قدرت و عظمت گذشته امپراتوري روم را در ذهنها زنده كنند؛ چرا ما نتوانيم با به رسميت شناختن حقوق يكديگر در داخل كشور و فراتر از آن، جذب كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز، افغانستان و شايد عراق و پاكستان در يك اتحاديه منطقه اي فراگير كه مي تواند تداعي كننده امپراتوري هاي بزرگ كهن منطقه در قالبي نو و امروزين باشد، خود را از انزواي فعلي نجات دهيم.

شايد در شرايط فعلي كه اكثر كشورهاي منطقه گرفتار حكومتهاي خودكامه و غير دموكراتيك هستند، اين آرزو بيشتر به يك خيال بافي كودكانه شبيه باشد ولي دموكراسي دير يا زود در تمام جهان حاكم خواهد شد و ما مردم ايران بايد نقش تاريخي خود در رهبري منطقه را بر عهده بگيريم و كل منطقه را به سوي دموكراسي در درون و اتحاد استراتژيك در بيرون فرا خوانيم و به ياد داشته باشيم كه ملتهاي بزرگ آرزوهاي بزرگ دارند. اين انتخاب بزرگي است كه پيش روي ماست. ما يا راه دشمني و كينه توزي را در پيش خواهيم گرفت كه سرنوشتي بهتر از يوگسلاوي سابق در انتظار ما نخواهد بود و يا راه احترام متقابل و به رسميت شناختن تفاوتهاي غير قابل انكار مابين ملتهاي ساكن ايران را در پيش خواهيم گرفت و الگويي براي كشورهاي منطقه خواهيم بود تا به سمت دموكراسي در داخل و همگرايي منطقه اي در بيرون حركت كنند و به اين ترتيب خاطره عظمت امپراتوريهاي بزرگ منطقه را زنده خواهيم نمود. به اميد آن روز

آيدين تبريزي

چرا در هزار سال حكومت توركان بر ايران، فارسي زبان رايج بود و نه توركي؟!

شايد كمتر آذربايجاني در ايران بوده باشد كه با اين سوال سخت روبرو نشده و به دنبال پاسخ اين معماي عجيب نبوده باشد؛ كه چرا بزرگترين دانشمندان، متفكران، عارفان و شاعران ايران بعد از اسلام كه بسياري از آنها از جمله ابن سينا، ابوريحان بيروني، مولوي، نظامي گنجوي و … اساسا تورك زبان بوده اند اما يا به زبان عربي (در قرون اول بعد از اسلام) و يا به زبان فارسي نوشته اند و كمتر شوونيست فارسي بوده باشد كه از اين مساله به ذوق و شوق نيامده و زهردارترين طعنه ها را از اين طريق بر آذربايجانيان و زبان توركي وارد نكرده باشد!

در اينجا و به مناسبت روز جهاني زبان مادري، نگاهي نو و از زاويه اي جديد به اين مساله مطرح مي شود تا پرتوي نوراني بر تاريكي اين معماي به ظاهر پيچيده و غير قابل توضيح باشد و حقايقي را كه كمتر مطرح شده، در برابر چشمان حقيقت بين قرار دهد.

قبل از ورود به اين بحث، ابتدا بايد مقدمه اي براي آشنايي با فضاي فكري و اجتماعي دوران كهن آورده شود تا تفاوتهاي انكار ناپذير آن دوران با جامعه امروزي كه در واقع كليد حل معماي فوق است، شناخته شود زيرا اگر بخواهيم دوران گذشته را با فضاي فكري امروز بررسي كنيم مطمئنا با تناقضاتي غير قابل توضيح مواجه خواهيم شد.

بي ترديد خط و نوشتار عامل اصلي حفظ و بقاي تمدن بشري و انتقال آن به نسلهاي بعدي و حافظ اين ميراث گرانقدر بشري در دوران طولاني گذر از توحش به تمدن بوده و آن را از گزند جنگها و بلاياي طبيعي رهانيده و به نسل امروزي رسانيده است. در اين بين نقش اديان و مذاهب و همچنين مبلغين مذهبي در حفظ و توسعه خط و نوشتار انكار ناپذير است. تمامي تمدنهاي بزرگ كهن، كتابهاي مقدسي داشته اند كه آرزوها، آرمانها و قواعد اخلاقي و اجتماعي تمدن مذكور را بيان مي كردند. قديمي ترين كتاب شناخته شده بشري، “گيل گميش” سومري هاست كه امروزه ثابت شده، زبانشان به مانند زبان توركي امروزي از خانواده زبانهاي التصاقي بوده است. آنها، هم خط را اختراع كردند و هم تمام اسباب و لوازم يك تمدن بزرگ بشري را بنا نهادند.

بنابراين زبان و خط نوشتاري در دوران كهن برخلاف دوران امروز نماينده نژادها و مليتها نبوده بلكه نماينده اديان و مذاهب بوده است و هرچند زبان شفاهي هر مليت و قوميتي در زندگي روزمره جاري بوده و نيازهاي ارتباطي آنها را برطرف مي كرده، اما تمام پيروان يك دين و آيين، نوشته هاي خود را به زبان كتاب مقدس خود مي نوشتند و اصولا در هر دوره اي از تاريخ كهن زبان كتاب مقدس، زبان علمي و حكومتي نيز بوده است.

يكي ديگر از تفاوتهاي آشكار دوران كهن نسبت به دوران ما محدود بودن خواندن و نوشتن در دست عده قليلي از بزرگان قوم بوده و آموزش همگاني خواندن و نوشتن پديده اي كاملا نو ظهور و مربوط به دوران اخير است. لذا در دوران كهن تعداد كساني كه قادر به خواندن و نوشتن بودند بسيار كم بوده و از طرف ديگر بديهي است كه هر نويسنده اي دنبال مخاطب مي گردد. بنابراين در هر حوزه تمدني نياز به وجود يك زبان مشترك براي تمام افراد از هر مليت، نژاد و زباني انكار ناپذير بود و همانگونه كه گفته شد، اين حوزه هاي تمدني نيز نه بر اساس نژاد و زبان كه بر اساس دين و آيين شكل مي گرفت و در اين ميان بديهي است كه بهترين انتخاب براي هر حوزه تمدني، زبان كتاب مقدس آن بود.

پس از ظهور تمدن اسلامي كه توانست بسياري از حوزه هاي تمدني آن روز منطقه را تحت نفوذ خود قرار دهد و دين و آيين اسلام منبع فكري و اعتقادي مردم منطقه گرديد، زبان عربي (يعني زبان كتاب مقدس اسلام)، تبديل به زبان علمي، فرهنگي و حكومتي كل حوزه تمدني جديد گرديد و در واقع زبان عربي، زبان خواندن و نوشتن متفكران و انديشمندان بزرگ دوران پس از اسلام در كل حوزه تمدني اسلام گرديد و به همين دليل است كه ابن سينا، ابوريحان بيروني، ذكرياي رازي، ابن هيثم و … نوشته هاي خود را به زبان علمي آن روز يعني زبان عربي نوشتند.

اما با جدايي حوزه تمدني ايران از ساير بخشهاي تمدن اسلامي و خروج از نفوذ حاكميت سياسي خلفاي عرب از يك سو و گسترش تدريجي خواندن و نوشتن از سوي ديگر، به تدريج نياز به بومي سازي علم و حكمت آن روز كه همگي بر مبناي زبان عربي نوشته شده و در اختيار انديشمندان آن روز قرار داشت، احساس مي شد، به ويژه اين كه تمدنهاي بزرگي چون سلجوقيان خود را رقيبان منطقه اي خلفاي عرب مي ديدند. بنابراين نياز به استقلال فرهنگي و زباني از اين رقيب بزرگ منطقه اي كاملا منطقي بود.

اما سوال اساسي اينجاست كه چرا با توجه به اينكه تقريبا تمامي سلسله هاي حاكم بر اين منطقه، كه بعدها ايران ناميده شد، اساسا تورك زبان بودند و حتي تركيب جمعيتي اين منطقه كه شامل آسياي مركزي، قفقاز، ايران امروز و بخشهايي از افغانستان، پاكستان و عراق بود بيشتر به نفع توركها بود تا ساير مليتها، چرا اين زبان فارسي بود كه به عنوان زبان علمي مشترك اين منطقه انتخاب شد و انديشمندان، عارفان، فيلسوفان و حتي شاعران بزرگ اين حوزه تمدني اكثرا به زبان فارسي نوشتند تا زبان توركي؟!

پاسخ اين سوال را بايد در نزديكي و قابليت تطابق زبان فارسي با زبان علمي پيشين يعني زبان عربي از يك طرف و تفاوتها و عدم سازگاري هاي اساسي زبان توركي با زبان عربي جستجو كرد. در اولين نوشته هاي فارسي بعد از اسلام كلمات عربي به وفور يافت مي شوند و حتي مي توان گفت تنها فعل ها و فاعل ها هستند كه فارسي هستند و تمام اصطلاحات علمي، فلسفي، عرفاني و مذهبي به زبان عربي هستند (كه حتي تا به امروز نيز بسياري از اين اصطلاحات بدون تغيير باقي مانده اند)

يكي از مهمترين موانع تطابق زبان توركي با زبان عربي، قاعده هماهنگي آوايي زبان توركي است كه تمام لغتها و كلمات را وادار به پذيرش اين قاعده مي كند و هر لغت و اصطلاحي را كه از زبان بيگانه وارد مي كند دچار تغييرات آوايي كرده، سپس به عنوان يك لغت جديد مي پذيرد. اما از طرف ديگر زبان عربي زباني است كه شديدا نسبت به تغيير آواها حساس است و كوچكترين تغييري در آواهاي كلمات، معاني آنها را به كلي تغيير مي دهد. همچنين بسياري از وزنهاي صرف افعال و اصطلاحات عربي در تضاد آشكار با قاعده هماهنگي آوايي زبان توركي است.

اينجا شايد عده اي مغرض و نا آشنا با علم زبانشناسي اين مساله را به حساب ضعف زبان توركي بگذارند، در حاليكه اين خصوصيت زبان توركي به آن وجهه اي هنري و آهنگين مي بخشد و به تمام لغتهاي بيگانه كه وارد اين زبان مي شوند، رنگ و بويي بومي مي دهد. همچنين از خلوص و يكپارچگي زبان در برابر تهديد زبانهاي بيگانه حراست مي نمايد. از طرف ديگر نزديكي و تطابق با زبان عربي (كه تنها در دوره ويژه اي از تاريخ به دليل ظهور و نفوذ دين اسلام، اهميتي خاص يافت) نشان برتري و يا قدرت يك زبان نيست و شايد به توان از زاويه اي ديگر چنين استنباط كرد كه همين نزديكي و قابليت تطابق زبان فارسي با عربي بود كه آن را كاملا در زبان عربي حل نمود و امروزه فارسي نه به عنوان يك زبان مستقل كه به عنوان لهجه اي از زبان عربي شناخته مي شود.

عامل مهم ديگري كه باعث عدم تطابق زبان توركي با زبان عربي شد، مشكلات ناشي از نوشتن زبان توركي با الفباي عربي بود كه در آن روزگار به عنوان تنها الفباي شناخته شده توسط تمام انديشمندان تربيت يافته در مكتب زبان عربي بود و اصولا به دلايل مذهبي، تغيير الفبا كه مي توانست باعث عدم توانايي در خواندن كتاب مقدس اسلام يعني قرآن شود به هيچ وجه قابل پذيرش در آن دوران نبود. اين مشكلات نوشتن زبان توركي با الفباي عربي بيشتر ناشي از وجود حروف صداداري متفاوت نسبت به زبان عربي و با تعداد بيشتر نسبت به آن است كه تعريف حروف صدادار جديد با شكل و ظاهر متفاوت را اجتناب ناپذير مي كند كه همين مساله خود باعث بوجود آمدن عدم تطابق اساسي زبان توركي با عربي مي گردد. در حاليكه زبان فارسي بدون هيچ مشكلي تنها با تعريف چهار حرف (گ، چ، پ، ژ) با زبان عربي تطابق يافت.

عامل ديگري كه باعث عدم تطابق زبان توركي با زبان عربي شد، ساختار التصاقي زبان توركي و وجود پسوندهاي بسيار بود كه به انتهاي كلمات و اصطلاحات عربي متصل مي شدند و شكل نوشتاري آنها را از لحاظ ظاهري تغيير مي دادند در حاليكه در زبان فارسي حروف ربط و اضافه منفك از كلمات هستند و شكل ظاهري كلمات را تغيير نمي دهند و لذا خواندن و نوشتن به زبان توركي با الفباي عربي دچار مشكلات عديده اي مي شد كه امروزه نيز همين مشكلات دست به گريبان زبان توركي آزربايجاني در داخل ايران به دليل ممنوعيت استفاده از الفباي لاتين است.

اين تغيير شكل كلمات در الفباي لاتين وجود ندارد زيرا برخلاف الفباي عربي كه حرف آخر كلمات با حروف بزرگ نوشته مي شود، در الفباي لاتين حروف آخر كلمات، هم در حالت چسبيده و هم در حالت منفك به شكل كوچك آن نوشته مي شود. به همين دلايل است كه امروزه بهترين الفبا براي نوشتن زبان توركي، الفباي لاتين شناخته شده و همه كشورهاي تورك زبان به تغيير الفباي خود روي آورده اند.

بنابر آنچه گفته شد، قابليت تطابق زبان فارسي با زبان عربي، به سرعت آن را به عنوان جايگزين زبان عربي در ايران مطرح و تثبيت نمود. اما در عين حال بزرگاني چون نسيمي و فضولي نيز بودند كه افكار و انديشه هاي خود را به زبان مادري خود نوشتند.

نگاهي به دوران رونسانس در اروپا نيز نشان مي دهد كه همين روند به صورت مشابه در اروپا نيز در جريان بود و زبان لاتين كه زبان كليساي كاتوليك بود به عنوان زبان علمي مشترك كل اروپا بود و هرچند بسياري از متفكران و دانشمندان اروپايي از كشورهايي چون آلمان، فرانسه، ايتاليا و انگلستان بودند اما بسياري از آنها به خصوص در دوران ابتدايي رونسانس، انديشه هاي خود را به زبان علمي آن دوران يعني زبان لاتين مي نوشتند و نه زبان مادريشان. در واقع زبانهاي انگليسي و فرانسوي كه بزرگترين و قدرتمندترين زبانهاي امروز هستند، سالهاي طولاني زير سلطه زبان لاتين قرار داشتند و اين نه به خاطر قدرت ذاتي زبان لاتين كه به خاطر زبان ديني و علمي بودن آن بود.

با پيشرفت رونسانس و گسترش خواندن و نوشتن و افزايش تعداد كسانيكه با سواد بودند اين سلطه اجباري و ضروري شكسته شد و زبانهاي ديگر اروپايي نيز شروع به رشد نمودند و به تدريج مفهوم زبان ادبي ملي ظهور پيدا كرد و زبانهايي چون انگليسي و فرانسوي، به زبانهايي بزرگ و جهاني تبديل شدند.

در ايران نيز هرچه به عصر حاضر نزديكتر مي شويم شاهد تمايل بيشتر آذربايجانيان براي خواندن و نوشتن به زبان مادري خود هستيم و شاهد هستيم كه با رسيدن مفهوم آموزش همگاني به ايران، بزرگاني چون ميرزا حسن رشديه، سيستم آموزشي مدرني را بر اساس زبان مادري آذربايجانيان بنا مي نهند.

اما جاي بسي تاسف است كه اين دوران با رشد روز افزون انديشه هاي باستان گرايانه و آرياپرستي همزمان مي شود و بويژه با ظهور سلسله ضد فرهنگي پهلوي، روند طبيعي رشد و نمو زبانها در ايران متوقف شده و سياست آسميله سازي مليتهاي ايراني و نابودي و ادغام آنها در زبان و فرهنگ به اصطلاح برتر! آريايي با شدت و قدرت تمام دنبال مي شود و خودباختگي فرهنگي در بين برخي از آذربايجانيان چنان رشد مي يابد كه كساني چون كسروي پيدا مي شوند كه (شايد به خيال خود براي خدمت به ملتشان!) به دنبال روزنه هايي هرچند غير منطقي براي اتصال ملت خود به نژاد پاك! آريايي مي گردند و جاي تاسف و تعجب بسيار است كه چگونه شاعران بزرگي چون احمد شاملو از اين كه نام خانوادگيش توركي است و منتسب به نژاد پست! اظهار تاسف مي كند.

اما تمام اين مسائل ريشه در به قدرت رسيدن انديشه هاي نژاد پرستي و فاشيسم در آلمان هيتلري دارد كه تاثير خود را در ايران آن دوران نيز گذاشته بود و شايد نمي توان بر رفتار آن روز برخي ها انتقادهاي جدي روا داشت چرا كه در جريان موج نژاد پرستي قدرتمند و بي رحمي گرفتار شده بودند، اما امروز تمام دنيا به باطل بودن انديشه هاي نژاد پرستانه معترف است و تمام تلاش خود را براي جلوگيري از بازگشت اين انديشه هاي خطرناك به كار مي گيرد و امثال ميلوسويچ ها را كه پيروان همان انديشه هاي خطرناك هيتلري هستند به عنوان جنايت كاران عليه بشريت مي شناسد.

انديشه هاي باستان گرايانه و آرياپرستانه، اگر در دوران سرگشتگي فلسفي ابتداي قرن بيستم نشانه به اصطلاح روشنفكري بوده باشد؛ امروزه تنها نشانه تحجر و بازگشت به انديشه هاي منحط و طرد شده گذشته است و آنهايي كه هنوز بر همان مدار كج مي چرخند بايد بدانند كه به زودي همچون هيتلر، موسيليني، ميلوسويچ و صدام به زباله دان تاريخ خواهند پيوست.

آيدين تبريزي

چهار شنبه 29 خرداد 1392برچسب:, :: 15:24 :: نويسنده : داوود بدرزاده

نگرش والا به زن در داستان هاي دده قورقود


كتاب‌ « ده‌ده‌قورقود »‌ كتابي داستاني است كه سرگذشت‌ آبا‌ و اجداد توركان در سالهاي دور مي‌باشد . اين كتاب مجموعة داستانهاي قهرمانان « اوغوز » است‌كه تخميناً حدود هزار سال قبل توسط « د‌ده‌قورقود » جمع‌آوري شده‌است . ولي به اعتقاد اكثر محققان از جمله « جعفري ليوايس » و « آي بوكو بووسكي » . اين داستانها از سالهاي بسيار دور در ميان توركان به صورت شفاهي موجود بوده است .
كتاب « دده قورقود » در هر قسمت مملوء از عشق به مردم ، سرزمين و احترام به پدر و مادر و‌ حرمت قائل شدن به پير و بزرگ ، تحسين و پرورش روحيه دلاوري و جنگاوري ، پايبندي به ‌اصول‌ ، ايمان و‌ اعتقاد به خداي بزرگ است ‌كه به زباني بسيار شيوا و روان و تأثيرگذار به خوانندگان القا مي‌شود .
دكتر جواد هيئت در كتاب « سيري درتاريخ‌ زبان و لهجه‌هاي توركي » مي‌نويسد : كتاب « د‌ده‌قورقود » از شاهكارهاي ادبي و فولكولوريك دنياست .
اين كتاب را به حق مي‌توان پدر ادبيات شفاهي و فو‌لكولوريك ملت آزربايجان دانست و به قول دكتر محمد فؤاد كؤپرولوزاده : اگر تمام آثار ادبيات توركي را در يك كفة ترازو بگذاريم و كتاب « د‌ده‌قورقود » را در كفةديگربازهم سمت « د‌ده‌قورقود » سنگيني خواهد كرد .
در نگاه اول وقتي به اين كتاب مي‌نگريم بيشتر از چند داستان ساده و زيبا به نظر نمي‌آيد ولي چه ‌چيزي سبب مي‌شود اين داستانهاي گران سنگ به عنوان مهمترين اثر مكتوب توركي به حساب آيد . آيا فقط چند داستان زيباست كه باعث مي‌شود سال 1999 توسط يونسكو بعنوان سال « دده‌قورقود » نام بگيرد ؟ يقيناً اين‌طور نيست . وقتي كمي كنجكاوانه‌تر به اين كتاب نظر افكنيم به اقيانوسي از مفاهيم اصيل و ناب انساني مي‌رسيم كه براي زندگي بشري لازم و ضروري است . با كمي دقت ، به جنبه‌هاي والاي تمدن و فرهنگ والاي خويش مي‌رسيم . نكاتي كه در كمتر تمدن و فرهنگي موجود بوده و بار ديگر به تورك بودن و آذربايجاني بودن خود بيشتر غر‌ّه و شادمان مي‌شويم .از آن جمله مي‌توان به نگرش انتفاعي دده قورقورد به زن پرداخت :
به جرأت مي توان گفت از مهمترين نكات اين كتاب توجه خاص آن به بانوان است و بارزترين مطلبي كه در كتاب « دده قورقود » به چشم مي خورد زن ، نقش او و نحوه ي نگرش به اوست . در اين كتاب كه بازگو كننده ي فرهنگ اصيل توركان است هيچ گاه به زن و دختر به عنوان موجودي در رتبه ي پايين تر نسبت به مرد توجه نمي شود در اين كتاب و به عبارت بهتر درفرهنگ ما به هيچ وجه از زن به عنوان موجودي براي مرد ياد نمي شود . هرگز از محدوديت براي زن ها حرفي زده نشده است و از بعد شهوت راني يك مرد نسبت به زن سخن نيامده است . در اين كتاب زن با الفاظ زشت و ناشايست مورد خطاب قرار نمي گيرد وهيچ مردي به خود اجازه ي هيچ گونه توهيني به زن را نمي دهد . هيچ مردي به خود حق ظلم به همسرش را نمي دهد و هيچ زن توركي نيز زير بار ظلم نمي رود و زن به حكم زن بودنش هرگز مجبور به ماندن در كنج خانه نيست بلكه از مهمترين ويژگيهاي زنان در اين كتاب خصلت پهلواني و جنگجويي آنهاست كه لازمه ي آن تمرين و ممارست فراوان و حضور در جامعه هم پاي مردان است ، در اين كتاب از زن به عنوان مشاوري براي مرد و همسر ياد مي شود و مرد هميشه مشكلاتش را در وهله ي اول با او در ميان مي گذارد .
در ذيل به نكاتي چند در مورد زن اشاره مي كنيم :
1 )روحيه پهلواني و جنگجويي در ميان زنان ما مهمترين بخش را تشكيل مي دهد .
اگر كتاب را بخوانيد مي بينيد كه هر گوشه آن مملوء از روحيه پهلواني زنان است براي اينكه زن به اين خصيصه دست يابد لازم است در جامعه تفاوتي ميان او و مرد نباشد بايد او نيز بتواند راحت در اجتماع حضور يابد تا بعد از آن بتواند به تمرين و يادگيري جنگاوري بپردازد بايد نحوه نگرش به او آنقدر والا باشد كه بتواند مانند مردان به رزم و جنگ بپردازد چيزي كه در فرهنگ اصيل ما ملّت تورك موجود بوده ولي متأسفانه در قرون اخير با آميخته شدن با ساير فرهنگ ها زن تورك نيز به فردي خانه نشين ( البته نه به اندازه ساير اقوام ) تبديل شده است
به عنوان مثال :
11-) در داستان (1) ( ديرسه خان اوغلو بوغاجين داستاني ) وقتي ديرسه خان بعد از شكار بدون پسرش بوغاج به خانه باز مي گردد همسرش به خيال اينكه پسر به دست كفار اسير شده مي گويد :
اگر دوزو بودورسا
دوغروسونو دِ « دورسا »
ائله سه خان بابامين
يانينا وارارام من
قوشون سيلاح خزينه
آليپ قاييدارام من
مينيب بئدوو آتيمي
سيلاحيمي قاپارام
گيريپ قانلي دويوشه
بوغاجيمي تاپارام
دونمه ره م بو يورشدن
دوشوب دوشمن زينجه
دونمه ره م قول- بود اولوب
آتيمدان ائنمه يينجه
21-) در داستان سوم ( باي بورانين اوغلو بامسي بئيره يين داستاني )
وقتي « بئيره ك » به چادر « باني چيچك » كه دختر نيرومند و جنگاوري بود مي رسد، باني چيچك براي امتحان او خودش را به دروغ دايه ي خويش معرفي كرده و مي گويد :
« گل ايندي سنينله آت چاپاق ، مني كئچرسنسه اونودا كئچرسن . سنينله گوله شك ، مني ييخارسانسا اونودا ييخارسان اوندا او قيزسنه گلر . "
31-) در داستان (4) ( بورلاخاتونون داستاني)
هنگامي كه اوروز پسر قازان خان به اسارت كفار درآمد وقتي مادرش بورلاخاتون از اين موضوع با خبر مي شود به قازان خان مي گويد :
آزغين ، ياغي دوشمنه توتدوردونمو اوغلونو؟
زيندانلاري داغيديب داردا قويارام اونو
كافيرلري بيراخمام اوغلومو آلمايينجا
41-) در داستان 6 ( قانلي قوجا اوغلو قان تورالي نين داستاني ) در وصف دختر خان و بزرگ ترابوزان چنين آمده : « باشچي بير گوزل قيزي وارييدي ساغينا ، سولونا ايكي قوشا ياي چكديرميشدي آتديغي اوخ يئره دوشمزدي » اين مورد در وصف قدرت دختر پادشاه آمده است .
51-) در داستان 6 ( قانلي قوجا اوغلو قان تورالي نين داستاني ) سئلجان خاتون وقتي مي بيند دشمنان به دنبال او و « قان تورالي » مي آيند آماده ي نبرد مي شود و :
« قيز بونو دئدي دوردو اوغلانين آتيني يهرله ييب حاضير توتدو . اؤزوده آتلاندي ، ساواش پالتاريني گئيدي . سونگوسونو الينه آلدي . بير يوكسك يئره چيخيب آت بئلينده دايانيب گؤزله دي .
61-) در داستان 10 ( اوشون قوجا اوغلو سگره كين داستاني )
زن « سگره ك » وقتي مي شنود سگره ك به او مي گويد تا 6 سال چشم به راه من باش بعد از آن بدان كه من كشته شده ام مي گويد :
گورسم كه هيجران قورتامير سونو
گـــييرم من اينيمه دمــــير دونو
تاخيب سيلاحيمي اوخو كاماني
گوده رم يوللاري كسيب هرياني
آلتي يول اوستونده چادير چكره م
كورپولر سالارام آرخلار چكره م

2) نجابت و پاكي كه از ويژگيهاي همه دختران و همه زنان تورك است .
در قسمت قبل در مورد پهلواني و حضور زن در اجتماع صحبت شد كه ناشي از نگرش والا به زن بود ولي اين نگرش از كجا ناشي شده است ؟ در جواب بايد گفت زن و دختر تورك در طول ساليان دراز نشان داده است كه از اين آزادي سو‌ء استفاده نمي كنند و هميشه حيا و پاكدامني را سرلوحه و به عنوان مهمترين خصلتش قرار داده است .
در داستان 2 ( قاراچوق چوبانين داستاني ) وقتي زن و فرزند و اهل خانه قازان توسط شوكلي ملك به اسارت گرفته شدند شوكلي ملك براي اينكه بيشتر آبروي قازان را ببرد تصميم مي گيرد « بورلاخاتون » همسر قازان براي او و يارانش باده ي شراب بگرداند و ساقي شود وقتي بورلاخاتون متوجه مي شود به تمام زنان اسير شده مي گويد هر وقت آمدند همگي بگوييد ما بورلاخاتون هستيم تا چنين ننگي حاصل نشود شوكلي ملك براي اينكه بفهمد كداميك از زنان بورلا خاتون است مي گويد از گوشت « اوروز » پسر بورلاخاتون بياورند هر كس نخورد او بورلاخاتون است بورلاخاتون وقتي متوجه مي شود به نزد پسر رفته و موضوع را با او در ميان مي گذارد اوروز نيز در جواب مي گويد مادر جان من فداي ناموسم شود تو حتماً از گوشت من بخور تا دشمن نتواند تو را به باده گرداني مجبور كند و باعث جاري شدن آبروي من و پدرم شود .
آرپا چايي آشدي داشدي
سل ساراني آلدي قاشدي
3فداكاري و ايثار زنان
در داستان 5 ( دوخا قوجا اوغلو ده لي دومرول داستاني ) وقتي كه عزرائيل به ده لي دومرول مي گويد به جاي جان خودت جان ديگري بياب كه من آن جان را بگيرم ده لي دومرول نزد پدر و سپس مادرش مي رود كه هيچ كدام حاضر به گذشتن از جانشان نمي شوند ولي وقتي ده لي دومرول موضوع را با همسرش در ميان مي گذارد همسرش مي گويد :
قارشي ياتاق قارا داغي
سن ده ن سونرا نئيله ره م من
گوروم اولسون كئچر اولسام
سويوق سويوق بولاقلار
سن ده ن سونرا نئيله ره م من
يئر شاهيد اولسون دومرول
گوي شاهيد اولسون دومرول
قــــــادير الله شاهيد اولسون
نه دئييرسن من دومرول
منيم بو شـــيرين جانيــــم
قورباندير سنه "دومرول"

همانطور كه مي دانيم ايثار جان كار هر كسي نيست و تنها كساني ميتوانند از عهده آن برآيند كه از هر لحاظ به بالاترين درجات انساني نائل شده باشند نسبت دادن اين ويژگي به زن در اينجا نشانگر نگرش بسيار والاي دده قورقود و ملّت تورك به زن است .

4) حق انتخاب شوهر و عدم اجبار و تحميل براي ازدواج براي دختران
اين مورد يكي از مشكلات بزرگ دختران در سالهاي نه چندان دور بوده است ولي همان طور كه در مثال خواهيد ديد در فرهنگ توركان در هزار سال پيش حداقل در خانواده هاي بزرگ اجباري براي ازدواج دختران وجود نداشته يا كمتر موجود بوده است .
در داستان سوم ( باي بورانين اغلو بامسي بئيره يين داستاني ) باني چيچك كه خود را به عنوان دايه ي خويش به بئيرك معرفي كرده و در وصف باني چيچك مي گويد : او ائله اوغلانا گئتمك يسته ييركي ، آت چاپماقدا ، اوخ آتماقدا اونو گئچسين و گولوشمكده اونو ييخسين .
5-1)نقش مشاور و راهنما براي همسر
در داستان 9 ( بكيل اوغلو عمرانين داستاني ) وقتي بكيل توسط خان تحقير مي شود با غم و اندوه فراوان به خانه مي آيد و ماجرا را براي همسرش تعريف مي كند در جواب همسرش به او مي گويد در فكر انتقام از شاه نباش هر كس با شاه مخالفت كند كارش درست نمي شود تو هم اكنون به شكار برو و خوشگذراني كن و شراب بنوش تا حالت درست شود بكيل نيز سخنان زن را مصلحت مي بيند گوش فرا داده و به شكار مي رود .
6)احترام به زن توسط مردان :
در اين كتاب وقتي مرد زن خويش را خطاب قرار مي دهد با زبان بسيار شيرين و تعريف و تمجيد از همسر خود ياد مي كند به عنوان مثال :
1)در داستان اول ( ديرسه خان اغلو بوغاجين داستاني ) دورساخان وقتي مي خواهد همسرش را صدا كند اين چنين او را مورد خطاب قرار مي دهد :
بري گل باشمين بختي
بري گل ائويمين تختي !
شكرسوزلوم شيرين خويلوم
يئرييُنده سروي بويلوم
توپوغوندا سارماشاندا قارا ساچليم
قورو يايا بنزه ر چاتماقاشليم
قوشا بادام سيغمادان او دار آغيزليم
آلماكيمي آل ياناقليم ، خوش آوازليم
قادينيم گل گويچه ييم گل
گوزه ليم گل ، چيچيم گل
7) حق تقدم با زنان است .
يكي ديگر از خصايص اين كتاب اشاره به اين مطلب است كه حق تقدم با زنان است پدران ما به علّت قدرداني از ايثار و فداكاري زنان و نگه داشتن حرمت آنها احترام خاصي به زن قائل بودند بطوريكه هميشه حق تقدم با آنها بود . به عنوان مثال در داستان ششم ( قانلي قوجا اغلو قان تورالي نين داستاني ) قان تورالي به سنلجان خاتون در هنگام پرتاب تير مي گويد : قان تورالي دئدي : قيزلارين يولو اول دير ، اول سن آت .
8-1)نحوه ي نگرش مردان به زن
در داستان « دده قورقود » در دو جا از قصد ازدواج دو مرد با دو دختر سخن به ميان آمده كه در هر دو مورد نيز معيار انتخاب همسر توسط مردان نه زيبايي و نه ساير ظرافت هاي زنانه بوده بلكه پهلواني و جنگاوري معيار انتخاب مردان بوده كه اين نحوه ي نگرش بسيار ارزشمند نياكان ما را به زن نشان مي دهد زيرا در اين ملاك به هيچ وجه دخالت هوسراني و شهوت راني را نمي بينيم و اين نشان دهنده ارج و منزلت بالاي زنان ما بوده است .

در داستان ششم ( قانلي قوجا اوغلو قان تورالي نين داستاني ) قان تورالي ملاك انتخاب همسرش را براي پدرش اين چنين بازگو مي كند : « آتا من ائله بير قيز ايستر م كي ، من يئريمدن دورمادان اودورموش اولا ، من قارا قوچ آتيمي مينمه دن او مينميش اولا ، من كافر ائللرينه چاتماميش او چا تميش اولا قيلينچ وورا باش گتيره . » در داستان سوم ( باي بورانين اغلو بامسي بئيره يين داستاني ) در مورد معيار انتخاب همسر از زبان بئيره ك چنين آمده است : « آتا منه ائله قيز تاپ كي من يئريمنن دورماميش ، او دورموش اولسون ، من آتيما مين مه ميش او مينميش اولسون ، من دويوشه گيرمه ميش او منه باش گتيره . »

 

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:56 :: نويسنده : داوود بدرزاده

آيا مي‌دانستيد برخي‌ها واژه‌هاي زير را كه همگي فرانسوي هستند فارسي مي‌دانند؟


 • آيا مي‌دانستيد برخي‌ها واژه‌هاي زير را كه همگي فرانسوي هستند فارسي مي‌دانند؟

 • آسا...نسور
 •  آلياژ
 •  آمپول
 •  املت
 •  باسن
 •  بتون
 •  بليت
 •  بيسكويت
 •  پاكت
 •  پالتو
 •  پريز
 •  پلاك
 •  پماد
 •  پوتين
 •  پودر
 •  پوره
 •  پونز
 •  پيك نيك
 •  تابلو
 •  تراس
 •  تراخم
 •  نمبر
 •  تيراژ
 •  تور
 •  تيپ
 •  خاويار
 •  دكتر
 •  دليجان
 •  دوجين
 •  دوش
 •  دبپلم
 •  ديكته
 •  رژ
 •  رژيم
 •  رفوزه
 •  رگل
 •  رله
 •  روبان
 •  زيگزاگ
 •  ژن
 •  ساردين
 •  سالاد
 •  سانسور
 •  سراميك
 •  سرنگ
 •  سرويس
 •  سري
 •  سزارين
 •  سوس
 •  سلول
 •  سمينار
 •  سودا
 •  سوسيس
 •  سيلو
 •  سن
 •  سنا
 •  سنديكا
 •  سيفون
 •  سيمان
 •  شانس
 •  شوسه
 •  شوفاژ
 •  شيك
 •  شيمي
 •  صابون
 •  فاميل
 •  فر
 •  فلاسك
 •  فلش
 •  فيله
 •  فيبر
 •  فيش
 •  فيلسوف
 •  فيوز
 •  كائوچو
 •  كابل
 •  كادر
 •  كادو
 •  كارت
 •  كارتن
 •  كافه
 •  كاميون
 •  كاموا
 •  كپسول
 •  كت
 •  كتلت
 •  كراوات
 •  كرست
 •  كلاس
 •  كلوب
 •  كليشه
 •  كمپ
 •  كمپرس
 •  كمپوت
 •  كمد
 •  كميته
 •  كنتور
 •  كنسرو
 •  كنسول
 •  كنكور
 •  كنگره
 •  كودتا
 •  كوپن
 •  كوپه
 •  كوسن
 •  گاراژ
 •  گارد
 •  گاز
 •  گارسون
 •  گريس
 •  گيشه
 •  گيومه
 •  لاستيك
 •  لامپ
 •  ليسانس
 •  ليست
 •  ليموناد
 •  مات
 •  مارش
 •  ماساژ
 •  ماسك
 •  مبل
 •  مغازه
 •  موكت
 •  مامان
 •  ماتيك
 •  ماشين
 •  مانتو
 •  مايو مبل
 •  متر
 •  مدال
 •  مرسي
 •  موزائيك
 •  موزه
 •  مين
 •  مينياتور
 •  نفت نمره
 •  واريس
 •  وازلين
 •  وافور
 • واگن
 •  ويترين
 •  ويرگول
 •  هاشور
 •  هال
 •  هالتر
 •  هورا
 • .
 • .
 • .

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:50 :: نويسنده : داوود بدرزاده

مقايسه رضاخان و مصطفي كمال آتاتورك

مصطفي كمال آتاتورك( به معني پدر ترك )در سال 1808 ميلادي در شهري در شمال يونان كه آن زمان جزئي از قلمرو امپراطوري عثماني بود به دنيا آمد. در سن جواني به ارتش عثماني پيوست. امپراطوري عثماني شش قرن بود كه بر بخش وسيعي از اروپا سيطره داشت و در ضمن پرچمداردنياي اسلام بود و خاري در چشم دنياي غرب.  جنگ جهاني اول امپراطوري عثماني را رودرروي غرب به فرماندهي بريتانياي كبير قرار داد. ارتش عثماني توانست در مقابل قواي متفقين بايستد و مصطفي كمال در اين جنگ ها نقش بزرگي را ايفا كرد. ولي امپراطوري عثماني در طي جنگ اول بخش وسيعي از قلمرو خود از جمله سوريه، حجاز، عراق ، شمال آفريقا و شرق اروپا را از دست داد. آتاتورك كه توانسته بود باقيمانده ارتش تركيه را جمع آوري كند بعد از سرنگوني امپراطوري عثماني در سال 1922 اعلام جمهوري كرده و تا سال 1935 رئيس جمهور تركيه باقي ماند . در كشور ما خيلي ها رضا خان و آتاتورك را شبيه هم ميدانند. در صورتيكه آتاتورك مردي بود با تحصيلات غربي و بينشي نسبتا روشنفكري. تفاوت رضاخان و آتاتورك  در ملاقات اين دو به خوبي قابل درك است: زماني كه رضاخان در سفر به تركيه براي ميزبان خود فرش هاي نفيس ابريشمي و شمشيرهاي جواهرنشان برد وهنگام عزيمت به ايران در عوض مقداري ترشي و ادويه جات از ميزبان خود آتاتورك گرفت در مقابل گله گذاري از ميزبان ، آتاتورك به او گفت كه اين هدايا را از حقوق ماهيانه خود خريده است.

آتاتورك در طول چند سال رياست جمهوري خود تغييرات اساسي درنظام سياسي تركيه ايجاد كرد كه اكثريت آن را اصلاحات مينامند. اين اصلاحات سياسي در سالهاي بعد منجربه تغييرات فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي وسيع در اين كشور شد. طبيعي خواهد بود كه در پي چنين تغييرات وسيعي در يك كشور منافع و ضررهاي متفاوت براي مردم آن پيش آيد. اما آشكار است بسياري از متفكران و روشنفكران جهان و حتي مردم عادي خود تركيه نيز منافع اقدامات اين مرد را بسيار بيش از مضرات احتمالي اصلاحات انقلابي آن مي دانند. آتاتورك دين را از سياست جدا كرد. خط را از عربي به لاتين تغيير داد. قانون برابري زن و مرد را ايجاد كرد . كشور را مكانيزه كرد و چندين تغيير و تحول روبنا و زير بنائي ديگر. عده معدودي از غير تركان(صاحب نظراني از كشور ما البته) معتقدند آتاتورك دارالاسلام را به دروازه غرب تبديل كرد و تا حدود زيادي ملت ترك را از گذشته و فرهنگ سنتي خود جدا كرده و به فرهنگ غرب پيوند داد . به انتظار آينده مينشينيم تا در مورد صحيح  و غلط بودن اعمال آتاتورك قضاوت كند. اما آنچه مسلم است اكثريت مردم توركيه با وجود مسلمان بودن و اعتقاد عميق به دين اسلام همواره اقدامات آتاتورك و شخصيت او را بمانند يك قهرمان اسطوره اي ستايش مي كنند. هيچ كس نمي تواند، مهمترين دستاورد آتاتورك ( ايجاد جمهوري ) را ناديده بگيرد. جمهوري كه بيش از هشتاد سال از عمر آن ميگذرد. در پايان به نقل نوشته اي كه در جايي خواندم مي پردازم:

رضاشاه در اوايل سردار سپهي روزي سيزده بدر را در باغ خدايارخان در شهريار سپري نموده وبه او خيلي خوش مي گذرد ... گفته بود از اين پس هر سال سيزده بدر را اينجا مي آيم ... خدايارخان گفته بود .. باغ بغلي را مي فر وشند دوست داريد برايتان بخرم كه هرسال سيزده را در باغ خودتان باشيد ؟!سردار سپه داد زده بود كه ..مگر من براي خريد وفروش زمين وباغ آمده ام ..؟! من مي خواهم مردم ومملكتي را نجات دهم ... روزي كه رضاشاه از ايران رفت قباله وسند چهار هزار پارچه ملك وآبادي وباغ در صندوقهاي او باقي بود ..؟! رضاشاه وآتا تورك با دو چمدان تهران واستانبول را تحويل گرفتند . دارايي وثروت آتا تورك بهنگام مرگ .مختصر لوازم منزلي بود كه آن را هم وصيت كرد به انجمن تاريخ ترك بدهند .. واما سردار سپه حسابش با كرام الكاتبين بود .؟!

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:31 :: نويسنده : داوود بدرزاده

Şah İsmayıl Xətai və Sultan Səlim Yavuz

شاه اسماعيل و سلطان سليم


 

 

Şah İsmayıl Xətai və Sultan Səlim Yavuz

1514-cü ildə Osmanlı qoşunları Azərbaycana hücum etdilər. Cənubi Azərbaycanın Maku şəhəri yaxınlığındakı Çaldıran adlı yerdə qoşunlar üz-üzə gəldilər. Osmanlıların çoxlu top-tüfəngi var idi.Odur ki, Şah İsmayılın vəzirləri ona mələhət gördülər ki,düşmənə gecə vaxtı hücum etsinlər kı.onlar odlu silahlardan istifadə edə bilməsinlər. Şah İsmayıl öz məsləhətçilərinə belə cavab verdi: ”Mən gecələr tacir karvanına basqın eləyən quldur deyiləm. Qoy Allahın iradəsi necədirsə,elə də olsun”.

 

   

 

Üç gün keçən bu döyüşdə Şah İsmayılın qoşunu Sultan Səlimin Sayca çox olan qoşununa məğlub oldu. Qızılbaşlar top-tüfəngin qarşısında davam gətirə bilmədilər. Döyüş meydanında yaralanan Şah İsmayıl sağ qalmış döyüşçüləri ilə mühasirədə çıxa bildi.

 

    

 

Deyirlər ki, şah Çaldıran döyüşündə qılıncı ilə topların zənirini doğrayarkən bir topun lüləsini də kəsir.Bunu eşidə Sultan Səlim döyüşdən sonrə ismarış edir ki, İsmayıl həmin qılıncı ona göndərsin. Şah İsmayıl qılıncını Sultana göndərir. Sultan saray əyanlarını yığır və  onların gözü qarşısında qılıncla topa zərbə vurur. Heç nə hasil olmur. Şah İsmayila məktub yazırlar ki,yəqin,o,Çaldıranda məğlub olduğuna görə həmin qılıncı göndərməyib. Az sonra Sultan Səlim Şah İsmayıldan cavab alır:”Qılınc həmin qılıncdır,qol o qol deyil”.
 

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:29 :: نويسنده : داوود بدرزاده

Azərbaycanda tarixi döyüşlər

جنگ هاي تاريخي در آزربايجان



Əziz tarix.infoçular! Sizlərə Azərbaycan tarixi ilə bağlı olaraq bir sıra tarixi döyüşlər haqqında məlumat təqdim edirəm. Abituriyentlər faydalı şəkildə istifadə edə bilərlər. 

 

 

Əhəməni şahı II Kiros e.ə 530-cü ildə Azərbaycanın şimalında yaşayan və Tomrisin başçılıq etdiyi massagetlərə qarşı müharibədə məğlub olub, özü isə öldürülüb.

Makedoniya ilə Əhəməni dövlətləri arasında e.ə 331-ci ildə baş vermiş döyüşdə albanlar, sakasenlər, saklar da Atropatın başçılığı altında Əhəməni ordusunda İsgəndərə qarşı vuruşub.

Alazan çayı yaxınlığında e.ə 65-ci ildə romalılarla olan döyüşdə albanlar məğlub olublar.

Eramızın 359-cu ildə Amid döyüşündə bir tərəfdən Sasani-Alban, digər tərəfdən isə Roma-Erməni dövlətləri üz-üzə gəldi. Bu döyüşdə Sasani-Alban ittifaqı qələbə çaldı. Amid döyüşündən sonra Albaniyanın işğal olunmuş Arsak, Marlar ölkəsi (Naxçıvan) və Kaspiana vilayətləri geri alındı.

371-ci ildə Dzirav döyüşündə tərkibində erməni dəstələri olan romalılar qalib gəliblər. Bu məğlubiyyətdən sonra Albaniya Uti, Sakasena, Girdiman və Kolt vilayətlərini müvəqqəti olaraq itirib.

Xalxal şəhəri yaxınlığında 450-ci ildə baş vermiş döyüşdə alban qoşunları sasani qoşununu məğlub edib.

Ərəblərlə sasanilər arasında baş vermiş 636-cı il Kadisiyyə döyüşündə Alban şahzadəsi dəstəsi ilə Rüstəmin başçılıq etdiyi sasani qoşunu tərkibində vuruşub. Cavanşir göstərdiyi igidliyə görə sasani şahı III Yəzdəgird tərəfindən mükafatlandırılıb.

Ərəblər tərəfindən Sasani paytaxtı Ktesifon şəhəri 638-ci ildə mühasirəyə alınanda, Alban hökmdarı Cavanşir 3 minlik alban qoşununun başında sasanilərlə birlikdə altı ay Ktesifonun müdafiəsində durub.

639-cu ildə Hüzeyfənin başçılığı ilə ərəb qoşunlarının Azərbaycana hücumu zamanı Ərdəbildən bir qədər aralı, Cərmidan dağı yaxınlığında baş vermiş döyüşdə mərzban İsfəndiyar ibn Fərruxzadın başçılıq etdiyi Azərbaycan qoşunları məğlub olub.

662-ci ildə Alban hökmdarı Cavanşirin qoşunu ilə Xəzər qoşunu arasında Kür çayı sahilində baş vermiş döyüşdə alban qoşunu qələbə çalıb.

944-cü il avqustun 24-də rus dəstələri Bərdə şəhərini mühasirəyə aldı. Əhalinin müdafiəsinə baxmayaraq ruslar şəhəri tuta bildilər. Şəhərdə böyük dağıntı və qırğın törədildi. Salari hökmdarı Mərzuban ibn Məhəmməd 30 minlik qoşunla köməyə gəlsə də, Mosul hökmdarının onun torpaqlarına hücumunu eşidərək geri qayıtması rus dəstələrin 945-ci il avqustun 12-ə qədər Bərdədə qalmasına şərait yaradıb.

1088-ci ildə sərkərdə Buğanın başçılığı ilə səlcuq qoşunları Gəncəyə hücum edib, sonuncu Şəddadi hökmdarı Fəzli əsir götürüb. Bununla da Şəddadilər dövlətinə son qoyulub.

Teymur qoşunları Naxçıvanda Əlincə qalasını 1387-ci ildə mühasirəyə alıb. Əlincəlilər 14 il qalanı hücumdan qoruya biliblər. 1401-ci ildə müdafiə rəhbərlərinin arasında olan ixtilaf nəticəsində qala işğal olunub.

1408-ci il aprelin 21-də Cənubi Azərbaycanda Sərdurud adlı yerdə qaraqoyunlularla Teymurun oğlu Miranşah arasında baş vermiş döyüşdə qaraqoyunlular qalib gələrək Təbrizdə möhkəmləniblər. Bu döyüşdə Miranşah öldürülüb.

1410-cu il avqustun 30-da Təbriz yaxınlığında Şəmbi-Qazan adlı yerdə Qaraqoyunlu Qara Yusiflə Cəlairili Sultan Əhməd arasında baş vermiş döyüşdə qaraqoyunlular qələbə çalıb. Bu döyüşdən sonra rəsmi Qaraqoyunlu dövləti yaranıb.

1467-ci il mayın 10-da Muş düzündə Qaraqoyunlu Cahanşahla Ağqoyunlu Uzun Həsən arasında baş vermiş döyüşdə Uzun Həsən qalib gələrək Ağqoyunlu dövlətinin təməlini qoyub.

1473-cü il avqustun 11-də Ağqoyunlularla Osmanlı qoşunu arasında baş vermiş Otluqbeli döyüşündə Osmanlı qoşunu qələbə çalıb.

1501-ci ilin yayında Şərurda İsmayılın başçılıq etdiyi səfəvilərlə Ağqoyunlu hökmdarı Əlvənd Mirzə arasında baş vermiş döyüşdə Səfəvilər qələbə çalıb. Bu döyüşdən sonra Səfəvilər dövləti yaranıb.

1503-cü il iyunun 21-də Həmədan yaxınlığında, Almaqulağı adlı yerdə şah İsmayılın qoşunu ilə Ağqoyunlu Murad arasında baş vermiş döyüşdə Murad Mirzə məğlubiyyətə uğradılıb.

1510-cu il dekabrın 1-də Xorasanda Özbək Şeybani xanla şah İsmayılın qoşunu arasında baş vermiş həlledici döyüşdə özbək qoşunu darmadağın edilib, Şeybani xan isə öldürülüb.

1514-cü il avqustun 23-də Maku yaxınlığındakı Çaldıran düzündə Səfəvi-Osmanlı döyüşündə Osmanlı qoşunu qələbə çalıb.

1534-cü ildən 1554-cü ilə qədər sultan I Süleymanın başçılığı ilə Osmanlı qoşunu 4 dəfə Azərbaycana yürüş edib. Hər dəfə Səfəvi qoşunları məğlub olub.

1603-cü il noyabrın 16-da İrəvan qalası şah I Abbasın başçılıq etdiyi Səfəvi qoşunu tərəfindən mühasirəyə alınıb.1604-cü il iyunun 8-də isə qala osmanlılar tərəfindən geri qaytarılıb.

Rus qoşunları 1723-cü il iyulun 6-da Bakı şəhərini mühasirəyə alıb. İyulun 27-dək davam edən döyüşlərdə Bakı şəhəri işğal olunub.

Osmanlı qoşunu 1724-cü ildə İrəvana hücum edib. Üç ay davam edən mühasirədən sonra sentyabrın 20-də şəhər ələ keçirilib.

1724-cü ilin mayında Osmanlı qoşunu əhalinin ciddi müqavimətini qıraraq 54 gündən sonra Xoy qalasını ələ kesirib.

1735-ci ilin iyununda Eçmiədzinin şimal-qərbində Nadir xanın başçılıq etdiyi Səfəvi qoşunu ilə Osmanlı qoşunu üz-üzə gəlib.

1795-ci ildə Ağa Məhəmməd şah Qacar Şimali Azərbaycana hücum edib. Qarabağı, İrəvanı və Şirvanı hədəf seçən Qacar qoşunu bir sıra qələbələr qazansa da, geri çəkilməyə məcbur olub. İkinci dəfə şah 1797-ci ildə Şimali Azərbaycana hücum edib. Ağa Məhəmməd şah Şuşa şəhərində öldürüldüyünə görə, Qacar qoşunu Azərbaycanı tərk etməyə məcbur olub.

1796-cı ildə Rusiya qoşunları Azərbaycana yürüş edib. Yürüş zamanı Quba, Bakı, Şamaxı və Gəncə xanlıqları müqavimət göstərsə də, ruslara tabe olub. Rusiya imperatriçəsi II Yekaterinanın gözlənilməz ölümü Azərbaycanın işğal planını həyata keçirilməsinə mane olub.

1803-cü ilin payızında Sisyanovun başçılıq etdiyi rus qoşunları Gəncə şəhərinə hücum edib. Cavad xanın başçılığı ilə Gəncə qoşunu rus qoşununa güclü müqavimət göstərib. Daha yaxşı silahlanmış rus qoşunu 1804-cü il yanvarın 3-də Gəncəni işğal etib.

1806-cı ilin yanvarında rus qoşunları Bakı şəhərinə hücum edib. Fevralın 8-də Bakı şəhər darvazasının qarşısında açarları təhvil verərkən Hüseynqulu xanın əmisi oğlu İbrahim bəy güllə ilə Sisyanovu vurub, gecə isə onun başı kəsilərək Təbrizə, Abbas Mirzəyə göndərilib.

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:27 :: نويسنده : داوود بدرزاده

TARİXİ MƏLUMATLAR

اطلاعات تاريخي از دول برپاشده در آزربايجان


 

 


TARİXİ MƏLUMATLAR

Azərbaycan dövlətçiliyi

e.ə III minillik Azərbaycanın cənubunda "Erkən dövlət qurumlarının” (Aratta, Kuti, Lullubi) yaranması
e.ə XXII əsr Kutilərin Mesoptomiyada 100 illik hakimiyyəti
e.ə IX əsr - e.ə 590 Manna dövlətinin mövcud olması (mərkəzi İzurtu şəhəri)
e.ə 653 – e.ə 625 Midiyada Skiflərin 28 illik hakimiyyəti
e.ə 321 – 327 Atropatena dövlətinin mövcud olması (mərkəzi Qazaka şəhəri)
e.ə IV əsr - 705 Albaniya dövlətinin mövcud olması (mərkəzi Qəbələ, sonra Bərdə şəhəri)
e.ə II əsr– e. I əsri Albaniyada yerli mənşəli Aranilər sülaləsinin hakimiyyəti
I–V əsrlər Albaniyada türk mənşəli Arşakilər sülaləsinin hakimiyyəti
629–705 Albaniyada sabir mənşəli Mehranilər sülaləsinin hakimiyyəti
629–705 Girdiman knyazlığının mövcud olması
IX–XI əsrlər Azərbaycanda "siyasi intibah dövrü”, ilk feodal dövlətlərin yaranması
951 Şəddadilər tərəfindən Dəbil əmirliyinin yaradılması
861–1538 Şirvanşahlar dövlətinin mövcud olması. Heysam ibn Xaliq (mərkəzi Şamaxı və Bakı şəhəri)
879–941 Sacilər dövlətinin mövcud olması. Əbu sac Divdad. (mərkəzi Marağa və Ərdəbil şəhəri)
941–981 Salarilər dövləti. Məzban ibn Məhəmməd. (mərkəzi Ərdəbil şəhəri)
981–1054 Rəvvadilər dövlətinin mövcud olması. Əbul Hica Rəvvadi. (mərkəzi Ərdəbil və Təbriz şəhərləri)
971–1088 Şəddadilər dövləti. Məhəmməd İbn Şəddad. (mərkəzi Gəncə şəhəri)
VIII əsr – 1551 Müstəqil Şəki hakimliyinin mövcud olması
1108–1227 Marağada Ağsunqurilər sülaləsinin hakimiyyəti
1136–1225 Atabəylər dövlətinin mövcud olması. Şəmsəddin Eldəniz. (mərkəzi Naxçıvan və Həmədan şəhəri)
1225-1231 Azərbaycanda Xarəzmşah Cəlaləddinin dövlətinin qurulması
1235–1256 Azərbaycanın Ali Monqol xanı tərəfindən idarə olunması
1256–1357 Hülakilər (Elxanilər) dövlətinin Azərbaycanda hakimiyyəti
1357-1410 Azərbaycanın Calairilər dövləti (1340–1410) tərəfindən fasilələrlə idarə edilməsi
1386-1408 Azərbaycanın Teymurilər tərəfindən fasilələrlə idarə edilməsi
1410–1468 Qaraqoyunlu dövlətinin mövcud olması
1468–1503 Ağqoyunlu dövlətinin mövcud olması
XIII–XIV əsrlər Səfəvilərin Ərdəbil hakimliyi dövrü
1501–1736 Səfəvilər dövlətinin mövcud olması
1736-1747-ci illər Azərbaycanda Nadir şah imperiyasının mövcud olması
XVIII əsrin II yarısı Azərbaycanda xanlıqlar dövrü. Ölkənin xanlıq, sultanlıq və məlikliklərə parçalanması
1726–1806 Quba xanlığının mövcud olması. Hüseynəli xan
1743-1819 Şəki xanlığının mövcud olması. Hacı Çələbi
1747–1804 Gəncə xanlığının mövcud olması. Şahverdi xan Ziyadoğlu
1747–1806 Bakı xanlığının mövcud olması. Mirzə Məhəmməd xan
1747–1806 Dərbənd xanlığının mövcud olması
1747–1828 İrəvan xanlığının mövcud olması. Mir Mehdi Xan
1747–1826 Lənkəran (Talış) xanlığının mövcud olması. Cəmaləddin Mirzə bəy (Qara xan)
1747–1827 Naxçıvan xanlığının mövcud olması. Heydərqulu xan
1747-1819 Şamaxı xanlığının mövcud olması. Ağası qardaşları
1747–1797 Urmiya Xanlığı. Fətəli xan Əfşar
1747–1820 Ərdəbil xanlığının mövcud olması. Bəbir xan
1748–1822 Qarabağ xanlığının mövcud olması. Pənahəli xan
XVIII əsrin ortaları Cavad Xanlığı
1747–1813 Qaradağ xanlığının mövcud olması. Kazım xan
1748–1828 Xoy xanlığının mövcud olması. Dünbili Əhməd xan
1748–1780 Təbriz xanlığının mövcud olması. Dünbuli Nəcəfqulu xan
1747–1922 Maku xanlığının mövcud olması
1747–1826 Marağa xanlığının mövcud olması
1747–1928 Sərab xanlığının mövcud olması
1928-1918 Şimali Azərbaycanda Rusiya idarəçiliyi dövrü
1918. 25 aprel–31 iyul Bakı XKS-in mövcud olması
1918 28.V-1920 28.IV Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin mövcud olması
1918 1 avq-15 sent Bakıda "Sentrokaspi” diktaturasının mövcud olması
1918 noy- 1919 mart Naxçıvanda "Türk Araz Respublikası”nın mövcud olması
1920-1991 Azərbaycan SSRİ-nin mövcud olması
1991 18 oktyabr Müstəqil Azərbaycan Respublikasının qurulması

Döyüşlər

Qədim dövr. Albaniya və Atropatena tarixinə aid döyüşlər
e.ə 714 Mannanın Uişdiş vilayəti yaxınlığında döyüş. Döyüşdə I Rusa və onun köməyinə gəlmiş Manna canişinləri məğlub oldu, I Rusa Urartuya qaçdı
e.ə 653 İskitlərlə Midiya hökmdarı Kaştariti arasında döyüş. Döyüş nəticəsində Kaştaritinin həlak oldu və Midiya İskitlərin hakimiyyəti altına düşdü. Bundan sonra Midiyada 28 illik İskit ağalığı dövrü başladı
e.ə 650 Assuriya hökmdarı Aşşurbanipal ilə Manna hökmdarı Ahşeri arasında döyüş. Döyüşdə Aşheri məğlub oldu, Mannanın bir sıra şəhərləri o cümlədən İzurtu tutulub dağıdıldı, əhali və mal-qara qənimət kimi aparıldı
e.ə 530 Araz çayı yaxınlığında döyüş. II Kirin Tomrisin başçılığ etdiyi massaget tayfaları ilə döyüşdə məğlub edilərək öldürülməsi
e.ə 331 Qavqamela döyüşü. III Daranın İsgəndərə məğlub olması
e.ə 190 Maqneziya döyüşü. Roma dövlətinin Selevik hökmdarı III Antioxu məğlub etməsi və Atropatenanın yenidən müstəqil olması
e.ə 66 Kür sahili döyüşü. Pompeyin başçılığı ilə Roma qoşunlarının Albanları məğlub etməsi
e.ə 65 Qanıx çayı döyüşü. Roma ordusunun hiylə ilə albanları məğlub etməsi
e.ə 38 Fraaspa döyüşü. Roma sərkərdəsi Antoninin atropatenalıları məğlub edə bilməyib geri çəkilməsi
e.ə 34 Albanlarla Parfiya arasında döyüş. Alanların albanlara köməyə gəlməsi
338 Sanatürklə ermənilər arasında döyüş. Döyüşdə albanların məğlub olaraq Sanatürkün həlak olması
359 Amid döyüşü. Albanların köməyi ilə sasanilərin Roma və erməni qoşunlarını məğlub edərək Albaniyanın Arsax, Naxçıvan və Kaspiana vilayətlərini geri qaytarması
371 Dizirav döyüşü. Roma və erməni qüvvələrinin Sasani və albanları məğlub edərək Albaniyanın Uti, Şakaşen, Girdiman və Kolt vilayətlərini işğal etməsi
662 Kür çayı yaxınlığında döyüş. Albaniyaya hücum edən xəzərlərin Cavanşir tətəfindən məğlubiyyətə uğradılması
665 Araz çayı yaxınlığında döyüş. Döyüşdə xəzərlərin üstünlüyü ələ alaraq albanlardan xeyli əsir və qənimət ələ keçirməsi
Sasanilər ilə ərəblər arasında baş vermiş döyüşlər
636 Kadisiyyə döyüşü. Ərəblərin sasanilər üzərində qələbə qazanması. Alban sərkərdəsi Cavanşirin sasanilər tərəfindən vuruşması
638 Ktesifon (Mədain) döyüşü. Ərəblərin sasani ordusunu məğlub etməsi
640 Nahəvənd döyüşü. . Ərəblərin sasani ordusunu məğlub etməsi
642 Həmədan döyüşü. Ərəblərin sasani ordusunu məglub etməsi. Döyüşdən sonra ərəblər Qum və Kaşanı tutdular, Sasanilər imperiyası tamamilə dağıldı və xilafət ordusu Azərbaycana daxil oldu
644 Ərdəbil yaxınlığında döyüş. Cənubi Azərbaycan mərzbanı İsfəndiyar ibn Fərruxzadın ərəb ordusuna məğlub olması və İsfəndiyarın əsir alınması
Ərəblərlə xəzərlərlər arasında baş vermiş döyüşlər
643 I Bələncər döyüşü. Xəzərlərin ərəb ordusu üzərində qalib gəlməsi
653 II Bələncər döyüşü. Xəzərlərin ərəb ordusu üzərində yenidən qalib gəlməsi
730-cu illər Savalan döyüşü. Xəzərlərin ərəb ordusu üzərində parlaq qələbə çaldı
VIII 30-cu illəri Hilat döyüşü. Ərəblərin xəzərlərin hücumunu çətinliklə dayandıra bilməsi
Ərəblərlə xürrəmilər arasında baş vermiş döyüşlər
829 I Həştadsər döyüşü. Xürrəmilərin ərəb ordusunu məğlub etməsi
830 I Həmədan döyüşü. Xürrəmilərin ərəb ordusunu məğlub etməsi
833 II Həmədan döyüşü. Xürrəmilərin ilk dəfə məğlub olması
836 II Həştadsər döyüşü. Xürrəmilərin ərəb ordusunu məğlub etməsi
837 Bəzz döyüşü. Xürrəmilərin ərəb ordusuna məğlub olması
Səlcuq və Atabəylər tarixinə aid döyüşlər
1040 Dəndənəkan döyüşü. Səlcuqların Qəznəviləri məğlub etməsi
1071 Məlazgird döyüşü. Səlcuqların Bizans ordusunu məğlub etməsi
1121 Didqori döyüşü. IV Davidin Tiflis Müsəlman əmirliyini məğlub etməsi
1194 Şəmkir və Beyləqan döyüşləri. Şivanşahlarla gürcü qoşunlarının Atabəy Əbu-Bəkrin qoşunlarını məğlub etməsi
1161 I Həmədan döyüşü. Şəmsəddin Eldənizin İraq Səlcuq sultanlığının varislərini müdafiə edən Əmir İnancı məğlub etməsi
1190 II Həmədan döyüşü. Qızıl Arslanın sultan III Toğrula qalib gəlməsi
Qaraqoyunlu tarixinə aid döyüşlər
1387 Çapaqçur döyüşü. Qara Məhəmmədin Əmir Teymurun hərbi qüvvələrini məğlub etməsi
1394 Bağdad döyüşü. Teymurilərin cəlari və Qaraqoyunlu qüvvələrini məğlub edilməsi
1406 I Şənbi-Qazan döyüşü. Qaraqoyunlu Qara Yusifin teymuri Əbu-Bəkri məğlub etməsi
1408 Sərdurud döyüşü. Qara Yusifin teymuri Miranşahı məğlub etməsi
1410 II Şənbi-Qazan döyüşü. Qara Yusifin Cəlairi Sultan Əhmədi məğlub etməsi
1412 Kür çayı sahili döyüşü. Şivanşah I İbrahimin Qara Yusifə məğlub olaraq vassal asılılığına düşməsi
1421 Alaşkerd döyüşü. Qaraqoyunluların Teymuri Şahruxa məğlub olması
1427 Salmas döyüşü. Teymuri Şahruxun İsgəndər başda olmaqla Qaraqoyunlu qüvvələrini məğlubiyyətə uğratması
1435 Təbrız döyüşü. Sultan Şahrux və I Xəlilullahın birləşmiş qüvvələrinin qaraqoyunluları məğlub etməsi. Qaraqoyunluların Teymurilərdən vassal asılılığına düşməsi
1460 Samur çayı döyüşü. Qaraqoyunlu Cahanşahın və Şirvanşah I Xəlulullahın birləşmiş qoşunlarının qızılbaşları məğlub edərək Şeyx Cüneydi öldürməsi
1467 Muş döyüşü. Uzun Həsənin Qaraqoyunlu dövlətinin varlığına son qoyması
Ağqoyunlu tarixinə aid döyüşlər
1461 Qoyluhisar döyüşü. Uzun Həsənin Osmanlı qoşununa ağır zərbə vurması
1472 Beyşehir döyüşü. Osmanlıların ağqoyunlular üzərində ələbə qazanması
1473 1 avqust Malatya döyüşü. Uzun Həsənin Osmanlılar üzərində qələbə qazanması
1473 11 avqust Otluqbeli (Tərcan) döyüşü. Uzun Həsənin Osmanlılara məğlub olması
1484 Qarabulaq döyüşü. Topal Əhmədin başçılıq etdiyi üsyançıların Ağqoyunlu Sultan Yaqub tərəfindən məğlub edilməsi
1488 Şahdağ döyüşü. Şeyx Heydər Səfəvinin Şirvanşah Fərrux Yasar tərəfindən məğlub edilərək öldürülməsi
1491 Van döyüşü. Süleyman bəy Bicanoğlunun Sufi Xəlili məğlub edərək hakimiyyəti ələ alması
1492 Bərdə döyüşü. Rüstəm Mirzənin Bicanoğlu və Baysunquru məğlub etməsi
1493 Əhər döyüşü. Qızılbaş Sultanəli ilə Ağqoyunlu Rüstəm Mirzənin Baysunquru məğlub etməsi
1494 Şəməsi döyüşü. Rüstəm Mirzənin müttəfiqi olan Sultanəlini məğlub etməsi
1496 Sultaniyyə döyüşü. Gödək Əhmədin Ağqoyunlu qüvvələrini darmadağın etməsi
1496 Naxçıvan döyüşü. Gödək Əhmədin Rüstəm Mirzənin əsas hərbi qüvvələrini məğlub edərək Ağqoyunlu taxtını ələ keçirməsi
1497 İsfahan döyüşü. Ağqoyunlu feodalların Gödək Əhmədi məğlub edərək taxtdan salması
1501 Şərur döyüşü. Şah İsmayılın Əlvənd Mirzəni məğlub edərək Ağqoyunlu dövlətinin birinci qoluna son qoyması
1503 Almaqulağı döyüşü. Şah İsmayılın Sultan Muradı məğlub edərək Ağqoyunlu dövlətinin ikinci qoluna son qoyması
Səfəvilər tarixinə aid döyüşlər
1500 Çabanı döyüşü. İsmayılın Şirvanşah I Xəlulullahı məğlub edərək öldürməsi
1510 Mərv döyüşü. Şah İsmayılın Şeybani xanı məğlub edərək Xorasanı tutması
1514 Çaldıran döyüşü. Şah İsmayılın Osmanlılara məğlub olaraq Şərqi Anadolu və Mesopotomiyanın bir hissəsini itirməsi
1516 Qoçhisar döyüşü. Osmanlıların qalib gələrək Təbrizi tutması
1537 Salyan döyüşü. Şirvan qoşunu tərəfindən kələntər Məhəmməd Aminin başçılıq etdiyi Şirvan üsyançılarını darmadağın edilməsi
1548 Həmədan döyüşü. Əlqas Mirzənin məğlub edilərək Qəhqəhə qalasındakı izindana salınması
1549 Əlişaban döyüşü. Qızılbaş əmiri Abdulla xanının Şirvan üsyançılarını məğlub etməsi
1554 Buğurd qalası ətrafında döyüş. Osmanlı qoşun hissəsinin darmadağın edilməsi
1554 Gülüstan qalası yaxınlığında döyüş. Şirvan bəylərbəyi Abdulla xan Ustaclının Qasım Mirzənin tərəfdarlarını məğlub etməsi
1578 9 avqust Çıldır döyüşü. İmamqulu xan Qacarın rəhbərliyi ilə qızılbaşların Osmanlılara məğlub olması
1578 sentyabr Qanıx (Alazan) döyüşü. Döyüşdə osmanlı ordusu böyük itki verdi, qızılbaşlar isə xeyli qənimət və əsir əldə etdilər
1578 Tiflis yaxınlığında döyüş. Qarabağ bəylərbəyi İmamqulu xanın Mustafa Lələ paşanın üzərinə qəfil hücum edərək 20 min nəfər osmanlı ordusunu qırması və qızılbaşların xeyli qənimət əldə etməsi
1578 28 noyabr Mollahəsənli döyüşü. Qızılbaş qoşununun Osman paşanın köməyinə gəlmiş Krım xanı Adil Gərayın ordusu darmadağın etməsi
1581 Şabranla Şamaxı arasında döyüş. Şirvan hakimi Peykər xanın Krım türklərini və osmanlıların birləşmiş qoşununu məğlub edərək Qazı Gəray əsir alması
1583 "Məşəl savaşı” döyüşü. Döyüşün osmanlı qüvvələrinin üstünlüyü ilə başa çatması
1585 dekabr Sufiyan döyüşü. Döyüşdə əvvəlcə qızılbaşlar osmanlılara ağır zərbə vurdular. Lakin osmanlıların sayca üstünlüyü qızılbaşları geri çəkilməyə məcbur etdi
1605 noyabr Osmanlı paşası Ciqaloğlu Sinan paşa ilə Səfəvilər arasında döyüş nəticəsində osmanlılar sayca üstün olsalar da, Səfəvi qoşunu qələbə çaldı və Ciqaloğlu Diyarbəkirə qaçdı
1618 Sınıq körpü döyüşü. Səfəvilərin osmanlıları məğlub etməsi
1625 Əlikitay döyüşü. Şah Abbasa qarşı baş vermiş üsyanın yatırılması
1711 Şirvan bəylərbəyinin qoşunu ilə Car üsyançıları arasında döyüş. Döyüşdə üsyançılar qalib gəldi və Şirvan bəylərbəyi döyüş meydanında həlak oldu
1731 Üçkilsə (Üçmüədzin) döyüşü. II Təhmasibin Osmanlılar tərəfindən ağır məğlubiyyətə uğradılıması
1731 Həmədan yaxınlığında döyüş. Osmanlı qoşunları üçün İsfahana yol açılması
1733 yanvar Bağdad döyüşü. Nadir xanın Osmanlı qoşununa güclü zərbə endirməsi
1735 Üçmüəzdin döyüşü. Nadir şahın osmanlılara qalib gəlməsi
1743 Şamaxı yaxınlığında Şirvan düzənliyində döyüş. Döyüş nəticəsində I Sam Mirzənin qoşunu darmadağın edildi və Nəsrullah Mirzə Şamaxıda Nadir şah idarə üsulunu bərpa etdi
1743 Şahbulağı döyüşü. Nəsrullah Mirzənin II Sam Mirzəni məğlub etməsi
Xanlıqlar dövrünə aid döyüşlər
1748 Bayat savaşı. Hacı Çələbi xanın müttəfiqi Şamaxı xanlığının qoşunlarıyla Qarabağ xanlığında məğlub olaraq geri qayıtması
1749 Ballıqaya döyüşü. Xaçın məliyi Məlik Mirzənin məğlub olaraq Pənahəli xanın hakimiyyətini tanıması
1752 Qəşmə döyüşü. Urmiya xanı Fətəli xan Əfşarın Kərim xan Zəndi məğlub etməsi
1752 Miyanə döyüşü. Fətəli xan Əfşarın Kərim xan Zəndin qoşununu məğlub edərək onun qardaşı İsgəndər xanı əsir tutaraq edam etməsi
1757 "Xatın arxı” döyüşü. Pənahəli xanın Məhəmməd Həsən xan Qacar üzərində qələbə qazanması
1763 Qaraçəmən döyüşü. Urmiyalı Fətəli xan Əfşarın Kərim xan Zəndi məğlub etməsi
1767 Qubalı Fətəli xanla Məhəmməd Səid xan və Ağası xan arasında döyüş. Döyüş nəticəsində Məhəmməd Səid xan və Ağası xan məğlub oldular, Şamaxı xanlığının torpaqları Quba və Şəki xanlıqları arasında bölüşdürüldü. Belə ki, Şamaxı xanlığının qərb hissəsi Şəki xanlığına başq qalan ərazilər isə Quba xanlığına birləşdirildi
1768 sentyabr Fətəli xanla mütəffiq qoşunları arasında döyüş. Döyüş nəticəsində Fətəli xan qalib gəldi və Şəki xanlığının ixtiyarında olan Şamaxı torpaqları Quba xanlığına birləşdirildi
1774 Gavduşan döyüşü. Qubalı Fətəli xanın müttəfiq xanlar tərəfindən məğlub edilməsi
1783 Təbriz yaxınlığında döyüş. Təbriz xanı Xudadad xanın Əhməd xanla birləşərək Urmiyalı İmamqulu xan Əfşar və onun müttəfiqi sərablı Əli xan Şəqaqi üzərində qələbə qazanması
1785 Qubalı Fətəli xanla Məhəmmədhəsən xan arasında döyüş. Qubalı Fətəli xanın Məhəmmədhəsən xanı məğlub edərək Şəki xanlığını Quba xanlığından asılı vəziyyətə salması
1788 Şamaxı yaxınlığında döyüş. Məhəmmədhəsən xanın məğlub olması və Şəki xanlığının yenidən Fətəli xandan asılı vəziyyətə düşməsi
1796 Alpar döyüşü. 500 nəfərlik rus hərbi dəstəsinin Qubalı Şeyxəli xan tərəfindən darmadağın edilməsi
1803 mart Qanıx (Alazan) döyüşü. General Qulyakovun başçılığı ilə rus ordusunun Car-Balakən camaatı üzərində qələbə qazanması
1804 Zaqatala döyüşü. Üsyançılar tərəfindən rus ordusunun məğlub edilməsi və General Qulyakovun öldürülməsi
I Rus-İran müharibəsi dövrünə aid döyüşlər
1804 Üçmüədzin döyüşü. Rusların İran ordusuna məğlub olması
1804 Qəmərli döyüşü. Rus qoşunlarının İran ordusuna məğlub olaraq geri çəkilməsi
1806 oktyabr Şəki yaxınlığında döyüş. Döyüşü nəticəsində ruslar qalib gələrək Şəkini ələ keçirdilər və Səlim xan İrana qaçmaq məcburiyyətində qaldı. Xanlığı idarə etmək üçün rusiyapərəst Cəfərqulu xan başda olmaqla müvəqqəti idarə yaradıldı
1807 Gümrü döyüşü. Rusların osmanlı qoşununu məğlub etməsi
1809 Qarababa döyüşü. Abbas Mirzənin rus qoşunlarını məğlub etməsi
1812 10 oktyabr Aslandüz döyüşü. Rus generalı Kotlyarevskinin başçılığı ilə rusların əhəmiyyətli qələbə qazanması. Abbas Mirzənin məğlub olması
1812 Lənkəran döyüşü. Generalı Kotlyarevskinin başçılığı ilə rusların Lənkəran xanlığını işğal etməsi
II Rus-İran müharibəsi dövrünə aid döyüşlər
1826 Şəmkir döyüşü. Rusların qalib gələrək, İran ordusunu Şuşanın mühasirəsindən əl çəkməyə məcbur etməsi
1826 Gəncə döyüşü. İran qoşunlarının məğlub olması, II Rusiya-İran müharibəsinin taleyinin həll olunması
1827 iyul Cavanbulaq döyüşü. Rusların qələbə çalaraq Abbasabad qalasını işğal etməsi. Bu qələbə İrəvan xanlığının taleyində faciəli rol oynadı
1827 20 sentyabr Sərdarabad döyüşü. Rusların qalib gələrək Sərdarabad qalasını tutması
1918 27 iyun Bakı Sovetinin hərbi qüvvələri ilə "Qafqaz İslam Ordusu” arasında Göyçay istiqamətində döyüş baş verməsi
1920 yay Şəmkir qəzasının Müskürlü kəndi ətrafında kəndlilərin silahlı dəstəsi ilə XI Qırmızı ordu hissələri arasında toqquşmalar baş verməsi


Müqavilələr

e.ə 714 Ullusunu ilə II Sarqon arasında Sirdakka şəhərində sövdələşmə imzalanması
387 Roma ilə Sasanilər arasında sülh müqaviləsi. Müqavilənin şərtlərinə əsasən: a) Albaniyanın Dzirav döyüşündə itirdiyi vilayətlər geri qaytarıldı; b) Van gölü sahilindən qərbdə yerləşən kiçik erməni çarlığının ərazisi Roma ilə sasanilər arasında bölüşdürüldü və erməni çarlığı süqut etdi
629 Roma-Sasani müqaviləsi. Müqavilənin şərtinə görə Albaniya Sasanilərin hakimiyyəti altında qaldı
644 Ərəb sərkərdəsi Bukeyr İbn Abdullah ilə Cənubi Azərbaycan mərzbanı İsfəndiyar aarasında sülh müqaviləsi bağlanması. Sülhün şərtlərinə gərə: a) Azərbaycan əhalisi "imkanları daxilində” ərəblərə can vergisi - cizyə verməli idi, b) qadınlar, uşaqlar can vergisindən azad edilirdilər, c) əhali ərəblərə tabe olmalı, nəzərdə tutulan vergini verməli idi, d) ərəblər yerli əhalinin dininə, adət-ənənələrinə və məişət işlərinə qarışmamağı öhdələrinə götürürdülər, e) könüllü olaraq ərəb ordusunda qulluq edənlər bütün vergi və mükəlləfiyyətlərdən azad edildilər, ə) ərəblər onlara tabe olmayıb ölkəni tərk etmək istəyənlərə imkan yaratdılar
665 Cavanşir ilə Xəzər xaqanı arasında sülh bağlanması. Müqavilənin şərtlərinə əsasən: a) Albanlar hər il xəzərlərə xərac verməyə razı oldular, b) Bunun müqabilində bütün əsirlər və qarət olunmuş mal-qara albanlara geri qaytarıldı
681 Varaz Trdat ilə xəzərlər arasında sülh müqaviləsi bağlanması. Sülhün şərtinə görə xəzərlər Albaniyanı tərk etdilər
VII 40-cı illəri Ərəblərin Şirvan hökmdarı Şəhriyarla sülh bağlaması. Sülhün şərtlərinə görə: a) Şirvan əhalisi ərəblərə xərac və cizyə verməli, b) Bu vergilər şimaldan hücum edən türkləri və digər din sabihlərini dəf etmək üçün burada

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 10:24 :: نويسنده : داوود بدرزاده

 

 

 

مكاتب فرشبافي در آذربايجان

 

 

مكاتب فرشبافي در آزربايجان

Xovsuz xalça.XIX əsr




Xovlu xalça. Şirvan məktəbi. XIX




Xovlu xalça .Qobustan. Şirvan məktəbi. XIX əsr




Xovlu xalça




Xovlu xalça. "Xanlıq". Qarabağ məktəbi.




Xovlu xalça. Şahnəzərli. Quba məktəbi.




Xovlu xalça. Şirvan məktəbi. XIX.




Xovsuz Sujetli xalça, Zili. Bakı məktəbi




Xovlu xalça.Qazax məktəbi




Xovlu xalça, 4 fesil Təbriz məkəbi




Xovlu xalça Göyçəli. Qazax məktəbi




Xovlu xalça, Herat-Pirəbədil, Quba məktəbi





Xovlu xalça, İlin vaxtları, Tebriz məktəb




Xovlu xalça Məcnun heyvanlar arasında. Bakı məktəbi




Xovlu xalça .Xeyyam öz sevgilisilə, Təbriz məktəbi




Xovlu xalça, Ovçuluq. Quba məktəbi




Xovlu xalça, Quba məktəbi




Xovlu xalça, Rüstem və Söhrab Qarabağ məktəbi




Xovlu xalça, Saxsıda güllər, Təbriz məktəbi




Xovlu xalça, Şəbi-Hicran. Bakı məktəbi




Xovlu xalça, Süjetli Təbriz məktəbi




Xovlu xalça Süjetli Təbriz mektebi




Xovlu xalça, Təbriz məktəbi




Xovlu xalça, xan Cəsnisi Quba məktəbi




Xovlu xalça. Təbriz məktəbi.




Illüstrasiyalı xalça. Qarabağ məktəbi. XIX əsr.




Xovlu xalça. Şirvan məktəbi




Xovlu xalça, Xanlıq Şuşa, Qarabağ məktəbi, XIX əsr.




Xovlu xalça, Xilə buta. Bakı məktəbi




Xovlu xalça, Zeyvə. Quba məktəbi




Xovlu xalça, dərvişlər, Təbriz məktəbi

 

سه شنبه 28 خرداد 1392برچسب:, :: 9:41 :: نويسنده : داوود بدرزاده

منشاء برخي تركيب­هاي عجيب در فارسي

 

در كتابي كه بنام «شهريار و آن سه بار» براي چاپ آماده مي­شود، توضيحاتي بنا بر نياز بحث در مورد واژه­ها و تركيب­هايي داده خواهد شد كه در زبان­ها پيدا مي­شوند ولي خود آن زبان­ها قادر به توضيح و توجيه ان تركيب­ها نيستند. 

 

در اين­جا به پاره­اي از اين اصطلاح­ها و تركيب­هاي موجود در زبان فارسي اشاره مي­شود، براي مثال: يكشنبه، دوشنبه، .. دوقولو، سه قولو، يكي از قولوها، ... سنگ صبور، هفت­سين، شيرآب... يا سؤال­هايي از قبيل: چرا «چهارباغ» وجود دارد ولي «سه­باغ»، و «پنج باغ» وجود ندارند؟ گاوخوني يعني چه؟ ... همانگونه كه بيان شد، چون دليل پيدايش چنين اصطلاح­هايي در آن كتاب مورد بحث قرار خواهد گرفت، لذا، از بحث پيرامون آن خودداري مي­شود و فقط خود اصطلاحات مطرح مي­شوند. 

شنبه چيست؟

شنبه چه معنايي دارد؟ و از كجا آمده است كه كلمات بي­مفهوم «يك­شنبه»، «دوشنبه» و ... از آن ايجاد شده و مرسوم گشته است؟ واژه­ شنبه از لغت عبري Shabbathمشتق از واژه Shabath(به معني استراحت) آمده است. اين واژه، معني «روز استراحت»، و «روز اول هفته» دارد (همانگونه كه الان براي يهوديان است). 

اين لغت به صورت Sabbath(به مفهوم شنبه، و هفتمين روز هفته (با شروع از يكشنبه!) به مفهوم روز استراحت) وارد زبان انگليسي شده است. واژه Samedi(شنبه) در فرانسوي نيز از همين واژه است. 

 

اين لغت در يوناني به صورت Sabbatanو Sabbatoاست. در لاتين به صورت Sabbataو Sabbatum، و در روسي به صورت Subbota، و در عربي نيز به صورت «سَبت» و در توركي و فارسي به صورت «شنبه» با تلفظ «شمبه» وارد شده است. همه جا اين لغت به معناي روز استراحت و اولين (و در برخي با شرروع هفته از يكشنبه بعنوان آخرين) روز هفته است.  

جهت يافتن اينكه چرا در زبان فارسي واژه­هايي با تركيب عجيب «يكشنبه»، «دوشنبه» و ... ايجاد شده، لازم است كه تا به اين مطلب در فولكلور آذربايجان توجه كنيم. روزهاي هفته در فولكلور آذربايجان به اين شكل نام­گذاري شده­اند: 

1-   شمبه، 

2-   بازار گونو(روز بازار و خريد)

۳-سود گونو (روز شير)، 

۴-   دوز گونو (روز نمك)،   

5-   چرشنبه (شنبه­ي مقابل «شنبه»، شنبه­ي فرعي، شنبه­ي ناقص)، 

6-   آدينا آخشامي (عصر جمعه)، 

7-   آدينا گونو (روز جمعه) 

 

همان­گونه كه ملاحظه مي­شود هفته به «دو» بخش «سه روزه» و «يك روز خالي در وسط» و يا اينكه به دو بخش «4 روزه» و «3 روزه» تقسيم شده كه بخش اول با «شمبه» و بخش دوم با «چرشمبه» شروع مي­شود. نكته­ي مهم و مسأله­ساز در اين­جا دانستن و يا ندانستن معناي واژه­ي «چر» است.  

چر واژه­اي است كه چه به صورت «چر» و چه به صورت «چار» به شكل گسترده­اي از زبان­هاي توركي گرفته تا مغولي و حتي انگليسي پخش شده است. در اين جا به چند مورد از معناهاي «چر» دقت كنيد: 

-       چر (نوعي بيماري حيوانات)

 

-       چر (-چوب)

 

-       چر (ناقص)

 

-       چر (هنگام، زمان)

 

-       چر (روبروي، مقابل)

  

كه ديگر به واژه­هاي تركيبي مراجعه نمي­كنيم. 

رفتار عجيب زبان فارسي اين است كه هيچ ملاحظه­­ي در و همسايه را نكرده و بدون تعارف «چرشمبه» را «چهارشنبه» فرض كرده و عجيب­تر اين كه با عدد روزهاي بين شنبه تا چرشمبه را نيز پر كرده است و در نتيجه اين نام­گذاري بي­مسماي موجود روزهاي هفته بوجود آمده است. 

دوقولو، سه­قولو، ... يكي از قولوها ...

تركيب جعلي «دوقولو» از فعل «دوغماق» (زاييدن) در توركي است كه از تركيب «ائكيز دوغولو» (جفت زاييده شده) بوجود آمده است و حالا اصطلاحات عجيب و غريب «سه قولو»، «يكي از قولوها» ايجاد شده­اند كه نيازي به توضيح بيشتر نيست و خود گوياست.  

سنگ صبور

اين كه چرا تركيب و اصطلاح عجيب «سنگ صبور» پيدا شده نياز به توضيح مختصري دارد. در اينجا مفهوم «داش» كه در توركي اسم است و معني «سنگ» مي­دهد با پسوند «- داش» كه به معني «هم» است خلط شده. ابتدا اجازه بدهيد مثال­هايي در اين مورد يعني كلماتي با پسوند «- داش» ارائه شود» 

-       يولداش = يول (راه) +  داش (هم) = همراه، رفيق

 

-       قارداش = قارين (شكم) + داش (هم) = هم­شكم، از يك شكم زاده شده، برادر

 

-       چاغداش = چاغ (زمان، عصر) + داش (هم) = همزمان، هم عصر، معاصر

 

-       آداش = آد (نام) + داش (هم) = هم­نام

 

-       سيرداش = سير (راز، سر) + داش (هم) = همراز، محرم اسرار يكديگر

 

-       آرخاداش = آرخا (پشت) + داش (هم) = هم پشتيبان، كساني كه پشتيبان يكديگرند

 

-       صبيرداش = صبير (صبر) + (داش) = هم­صبر، كساني كه صبر خود را سهيم مي­شوند

  

همانگونه كه ملاحظه مي­­كنيد واژه «صبير» كه در توركي همان «صبر» است به صورت «صبور» فرض شده و پسوند «- داش» نيز «سنگ» در نظر گرفته شده است و تركيب بي­مسماي «سنگ صبور» ايجاد شده است. اصلاً سنگ نيازي به صفت صبور بودن ندارد. 

اما، در فولكولور آزربايجان و در قصه­ها، دختركي با قضيه­اي روبرو مي­شود كه از توان و تحمل روحي او خارج است. لذا، عروسكي برايش تهيه مي­كنند كه او در خفا هر روز قصه­اش را به او بازگو مي­كند. يعني، اين عروسك «صبيرداش» (هم صبر) او مي­شود و در نهايت دخترك سالم مي­ماند و عروسك از فشار روحي مي­تركد و يا چاك برمي­دارد (چاتلايير). يعني در فشار روحي دق مي­كند و مي­ميرد كه احتمالاً واژه «چاتلاماق» (نوعي از مردن) در توركي به اين مفهوم برمي­گردد. 

آن گاه، دختر قصه­اش را به سنگ مي­گويد يعني سنگ «هم صبر» او مي­شود و در نهايت سنگ نيز چاك برمي­دارد (چاتلايير). امروز اصطلاح «داش چاتلاسا» (اگر سنگ چاك برداد) به مفهوم نهايت طاقت به كار مي­رود. به اين اصطلاح دقت كنيد: در جايي كه ساعت نباشد و بخواهند زمان را تخمين بزنند براي بيان نهايت احتمال زمان مي­گويند: «داش چاتلاسا ساعات بئش­دير!» (اگر سنگ چاك بردارد ساعت 5 بيشتر نمي­تواند باشد). 

در ادامه­ي اين بحث بد نيست نظري به ترجمه­ي شعر يوناني­اي كه شاملو ترجمه كرده بود و با صداي خودش فروخته مي­شود، دقت كنيد. در يكي از شعرها اين گونه مي­گويد: 

توده­ي كوچك بي­گلوله و شمشير مي­جنگد 

براي نان همه، براي نور و براي سرود 

و در گلوله پنهان مي­سازد فريادهاي شادي و غمش را 

چرا كه اگر زبان بگشايد صخره­ها از هم بخواهد شكافت  

اين اصطلاح «صخره­ها از هم بخواهد شكافت» همان چاك برداشتن سنگ است كه با بزك ادبياتي­تر ارائه شده و نهايت طاقت را مي­رساند. يعني، اگر آن توده­ي كوچك زبان گشود بدانيد كه نهايت يك طاقت و توان ممكن فرا رسيده است. اين ارتباط نهايت طاقت با سنگ خود به خود گوياي مطلب هست كه سنگ نيازي به صفت صبور بودگي ندارد و خودبخود صبور هست. اين تعبير روشنفكري نيست، بلكه يك ريشه مشترك فولكولوريك و اساطيري در ميان اقوام است. به­تر نبود كه شاملو به فولكولور در شكل اصيل­تر آن بيشتر توجه مي­كرد؟  

7سين

 پيدايش تركيب عجيب «هفت­سين» نيز ار آن مواردي است كه هنوز محققين محترم فارس جوابي بر مفهوم و نحوه­ي پيدايش آن ندارند. ابتدا، اجازه بدهيد تا نكته­اي را در زبان توركي و فولكولور آن توضيح بدهيم، آن­گاه به نحوه­ي پيدايش آن بپردازيم. 

در پاره­اي از زبان­ها مثل لاتين، روسي، توركي و ... اسم و صفت صرف مي­شود كه در زبان­شناسي به اين صرف اسم و صفت declensionگفته مي­شود. در توركي در وضعيت «رائي» accusativeاگر اسم يا صفت به مصوت ختم شود پسوند «- سين» يا «- سيني» مي­گيرد. مثلاً: واژه­هاي «آتا» يا «ده­ده» در جمله «پدرش را ديدم» (آتاسين ]ده­ده­سين[ گؤردوم.) همان­گونه كه گفته شد، چون اين اسم­ها به مصوت «آ»، «ــَـ» ختم مي­شود در حالت «رائي» پسوند «- سين» مي­گيرد. از اين رو واژه­هاي «آتا»، «بابا»، «ده­ده»، «آنا»، «آبا»، «نه­نه»، «باجي»، «اوجا»، «گوده»، «آرا»، و ... و نيز در مورد عددهاي «ايكي = 2»، «آلتي = 6» «يئددي = 7»، «اون ايكي = 12»، «ييرمي (ايگيرمي) = 20»، «اللي = 50» و ... چون به مصوت ختم مي­شوند در وضعيت accusativeپسوند «- سين»، و «- سيني» خواهند گرفت. مثل: 

-       ايكي­سين (دو تايش را) 

-       آلتي­سين (شش تايش را) 

-       يئددي­سين (هفت تايش را) 

-       ... 

-       اللي­سين (پنجاه تايش را)  

در هنگام تحويل سال در فولكولور آذربايجان اين گونه گفته مي­شده: "آيدين بركت زادلاردان يئددي­سين قويون" (از چيزهايي كه سمبل بركت و روشنايي­اند هفت­تايش را بگذاريد.) اين هفت مورد تقريباً از اين قرارند: 

1-   قرآن (سمبل اعتقادي) 

2-   سو (= آب؛ سمبل پاكي و حيات و روشنايي) 

3-   بوغدا و برخي غلا ديگر (= گندم؛ به صورت برشته كه محصول روي زمين و سمبل غذا هستند) 

4-   ميوه (مخصوصاً سيب و سنجد كه تا آن موقع سال مي­مانند؛ سمبل بركت روي درخت و يا سردرختي) 

5-   يومورتا (= تخم مرغ؛ كه سمبل بركت حيواني است) 

6-   سيككه (= سكه؛ كه سمبل بركت داد و ستد است) 

7-   گؤيه­رتي (= سبزه؛ كه سمبل رويش و تازه شدن و ادامه حيات است)

  

كه در نتيجه سال كهنه به بركت سال جديد پيوند مي­خورد و ادامه مي­يافت. 

ملاحظه مي­كنيد كه «7سين» اگر به توركي خوانده شود مي­شود «يئددي­سين» كه به معناي «هفت­ تايش را» است. ولي تفكر غيرفولكولوريك محققان و منگ­شدگي در مقابل زبان فارسي باعث مدفون شدن اين ردپاي فولكولوريك شده است و به جاي اين سمبل­هاي بركت «سماق» و «سركه» پيدا شده است كه لابد به سماق و سركه­ي سال جديد پيوند مي­خورد و ادامه مي­يابد! 

شيرآب

اين واژه را نيز كه مرتبط با مفاهيم آوايي است در اينجا از اين لحاظ مي­آوريم كه در فولكولور و زبان توركي آزربايجاني اصيل­ترين سيستم آوايي-مفهومي اصوات زباني وجود دارد كه در كتاب ديگري به اين سيستم آوايي-مفهومي خواهيم پرداخت.  

در توركي آزربايجاني سيستم آوايي-مفهومي خاصي براي بيان ريزش آب وجود دارد كه تغيير مصوت مياني باعث تغيير مفهوم واژه مي­گردد: 

-       شارر (شارّ): ريزش آب از ارتفاع بالا 

-       شورر (شورّ): ريزش آب يا ... به صورت تقريباً افقي (مثل ريزش خود از رگ، ريختن بي­هدف آب نسبتاً كم فشار از شلنگ) 

-       شيرر (شيرّ): ريزش آب از ارتفاع كم 

(البته در كتابي كه به سسيتم آوايي-مفهومي در توركي آزربايجاني اختصاص دارد بيش­تر توضيح داده خواهد شد كه) صداي /ش/ مفهوم «سر و صدا»، «ايجاد صدا و مرتبط شدگي» دارد. مصوت مياني «ارتفاع» را مشخص مي­كند و صداي /ر/ جريان و حركت را مي­سازد و تكرار آن نشان دهنده استمرار است. در زبان فارسي و در اصطلاحات علمي از «شار» استفاده مي­شود ولي استفاده از فعل «شار شار كردن» (به شكلي كه در فارسي فعل­سازي شود) يا «شاريدن» ديده نمي­شود. تنها در واژه­هايي مثل «آبشار» ديده مي­شود. تركيب فعل واره­ي «شُر شُر كردن» وجود دارد ولي تركيب «شير شير كردن» وجود ندارد. 

ملاحظه مي­كنيد كه واژه­ي «شير» با مفهومي كه ايجاد مي­كند براي شير آب مورد استفاده قرار گرفته است. ضمناً فعل­هاي توركي به صورت مصدر در اين مورد عبارتند از: 

-       شاريلداماق 

-       شيريلداماق 

-       شورولداماق 

يعني، هر سه شكل فعل وجود دارد. واژه­هاي «شير دادن»، «شيريلتي»، «شيرراتان»، «شورولقان»، «شورولتو» و ... نيز از اين مصدرها ساخته مي­شوند. «شيرآب» نيز از اين مصدرهاست و توجيهاتي از قبيل «ساخته شدن شيرآب به صورت شير درنده» و ... از روي ناچاري است كه باعث مي­شود محققان راحت­طلب دست به جعل و يا خيال­پردازي بزنند.  

چهارباغ، كوير، و گاوخوني

چرا واژه و تركيب «چهارباغ» وجود دارد ولي «سه باغ»، «پنج باغ» و ... وجود ندارند؟ گفتني است كه اين تركيب نيز از مواردي است كه فارسي بدون هيچ ملاحظه­ و تعارفي فوراً مهر «چهار» كذايي خود را بر آن زده است. قبلاً راجع به واژه­ي «چر» بحث شد كه البته بسيار گسترده است و بحث ائتيمولوژيكي آن در حوصله اين بحث نيست. در اين مورد نيز وجود واژه­ي «چر» در ابتداي «باغ» باعث برداشت فارسي زبان از آن به عنوان «چهار» شده است. 

اين تركيب يعني «چهارباغ» به صورت «چرباغ» به وسيله­ي صفويان از آزربايجان به اصفهان برده شده است. «چرباغ» كه در ادبيات عاشقانه­ي توركي مثل «اصلي و كرم» به كرات از آن ياد مي­شود دقيقاً به معناي «پارك» به مفهوم امروزي است.  

به چند مورد ديگر از واژه­هايي كه اسم مكان و جايي هستند دقت كنيد: 

-       لوت (عريان): بيابان لوت 

-       كوير = كَوَ (خشك، بي­حاصل، بدرد نخور) + يئر (زمين) : بيابان كوير  

حالا به اسم بي­مسماي «باتلاق گاوخوني» دقت كنيد كه هيچ ربطي به «گاو» و «خون» ندارد و كاملاً ساده به اين صورت است: «قوخونني = قوخونّي» Qoxunni(يعني داراي بوي تند و زننده و اين­گونه هم هست). توضيح اينكه در توركي اگر اسم به صداي «ر» و يا «ن» ختم شود به جاي پسوندهاي «- لي»، و «- لو» صداهاي ياد شده تكرار مي­شود. مثلاً: 

-       تهرانلي = تهرانني = تهرانّي 

-       اهرلي = اهرري = اهرّي  

اين نكته در مورد تورك­هاي مركز (اراك، قوم، همدان، و ...) و به خصوص اطراف اصفهان شديدتر است

یک شنبه 26 خرداد 1392برچسب:, :: 9:55 :: نويسنده : داوود بدرزاده

اهميت زبان مادري

نگارش: باي محمدچندري

 

آن كه به زبان خويشتن درماند             نادان بُوَد أر دو صد زبان مي داند

روز ۲۱ فوريه از طرف يونسكو به عنوان روز جهاني زبان مادري نامگذاري شده‌است.نامگذاري اين روز در كنفرانس عمومي يونسكو در سال ۱۹۹۹ به منظور كمك به تنوع زباني و فرهنگي انجام شده‌است. مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز به دليل اهميت زياد آن، سال ۲۰۰۸ را سال جهاني زبان‌ها اعلام كرد.نام گذاري اين روز به نام زبان مادري نشان ا ز اهميت فوق العاده اين موضوع دارد كه پايه‌ي آن د ركشور بنگلادش بنا نهاده شد. د رباره‌ي اهميت زبان مادري اين گفته كافي است كه شناسنامه و هويت يك قوم است. و اگر قومي شناسنامه‌ي خود را گم كند در واقع هويت خود را گم كرده است، و شناسنامه ي المثني‌ي ديگري هم نمي توان تهيه كرد. ا زطريق زبان مادري است كه تاريخ و فرهنگ ملت ها به نسل هاي آينده  انتقال مي يابد. اين را بايد قبول كرد كه تنوع زبان دركشوري نشان از تنوع فرهنگي و تاريخ غني آن سرزمين است. هر زباني شيريني خاص خود را دارد به قول معروف هر گلي بويي دارد. اگر ما به زبان مادري خود، تفاوتي نمي كند،فارسي،تركي، تركمني، عربي، سيستاني و...احترام قائل نشويم ا نتظاري ا زديگران نبايد داشته باشيم. ياد دارم كه يكي از آشنايان كه در يكي ا زشهرهايي كه فارس زبان بودند كار مي كرد، به فرزندش به اجبار زبان فارسي را ياد داد و اجازه نمي داد كه به زبان تركمني حرف بزند ، اين بچه زبان فارسي را مثل آب خوردن بلد بود ولي زبان مادري خودش را نمي دانست و وقتي به زادگاهش مي آمد در برقراري ارتباط با كودكان هم سن وسالش مشكل داشت. والدين اين فرد پس از مدت ها سرشان به سنگ خورد و غيرتشان گل كرد تا به فرزندشان زبان مادري را ياد بدهند با اين كه تلاش فراوان كردند ولي موفقيت زيادي به دست نياوردند. متأسفانه بعضي اوقات شاهد اين مسئله هستيم كه سخن گفتن به زبان مادري را نوعي حقارت و  پايين بودن فرهنگ مي پندارند. درصورتي كه هر كس به زبان مادري خود با يد افتخار كند. اين تنوع ها هستند كه پايه اتحاد و يكدلي را محكمتر مي كنند.

 پيشنهاداتي جهت تقويت زبان مادري:

1-   تدريس زبان مادري د رمدارس دو زبانه كه در قانون اساسي صراحتا" قيد شده است كه تا به حال عملي نشده است.

2-   فراخوان مقاله هايي در باره ي زبان مادري.

3-   برگزاري همايش هايي د ر دانشگاه ها .

4- نقش صدا وسيما در گسترش و غني سازي زبان مادري بسيار حائز اهميت است.كه همت و درايت  مسئولان اين ارگان مهم را مي طلبد.

5- توجيه پدران ومادران د رباره ي اهميت زبان مادري ا زطريق روزنامه ها ،مجلات، سايت ها ،وبلاگ ها و....چون متأسفانه هنوز عده ي كثيري از والدين آن طور كه بايسته است توجيه نشده اند.

 

و در انتها چند بيت شعر ا ز اين حقير در باره‌ي زبان مادري.

انه ديل

نه عاجايئپ انه ديل               ييتيپ باريانگ ياد بولوپ

إلينگ توتان قول گؤزلأپ          تولقوندا سن مات بولوپ

حور ايله مه اؤز ديلينگ           انه يالئ انه ديل

سويجئ ديلي ساقلالينگ            ييتسه گلمز ينه ديل

عار بيليأندير كألري                اؤز ديلينه گپله مك

يره گيرمك بيليأندير               آتا كشتين چؤبله مك

سويجي تركمن سؤزلأنگده          داقئيپ چاروا آدئنئ

ينه چاروا دار لار دئر              ساقلار توركمن زادئنئ

ساده ديليم سايرانگدا                مس اديأرسينگ بو حالئ

 دونيا يوزون آيلانسانگ            بولماز انه ديل يالئ

 

ترجمه‌ي لفظ به لفظ:

زبان مادري

زبان مادري، برما ناآشنايي و دوري ازما

دست ياري داري د رامواج سهمگين

اي دوست تحقير نكن، آن همچون مادرست

زبان راگرامي داريم،چون نيست شد برگشت ندارد

بر بعضي ها ننگ است خوشه چيني كشت پدرانمان

دهاتي نام مي نهند اگر به زبان مادري سخن بگويي

باز اينانند كه هويتمان را زنده نگه مي دارند

وقتي نغمه سر مي دهي دگر گون مي شوم

 

دنيا را بگردي نيست زباني چون  زبان مادري


 

 

یک شنبه 26 خرداد 1392برچسب:, :: 9:51 :: نويسنده : داوود بدرزاده

مستوره افشار اورمي، اولين فعال حقوق زنان در ايران

مستوره افشار اورمي، اولين فعال حقوق زنان در ايران

 

برگ برگ تاريخ پرافتخار آذربايجان حكايت از زنان و مردان آزاد انديشي است كه آزادي را براي مردمان سرزمينشان ارمغان آورده و آن را معني و مفهوم بخشيده اند. در عرصه حقوق زنان در عصر جديد زنده ياد مستوره افشار اورمي «1259 ـ  1325 شمسي» نخستين فردي است كه در عرصه احياي حقوق زنان و آموزش اين قشر از جامعه بطور جد قدم برداشته است.

مستوره افشار اورمي دختر مجدالسلطنه افشار اورمي سردار ناجي غرب آذربايجان در فاجعه جيلولوق و والي آذربايجان در دوران اتحاد اسلام مي باشد «1» مادرش نيز از خانواده والي برجسته آذربايجان امامقلي ميرزا ملك قاسمي بوده است. برادر مستوره افشار هم كسي نيست جز پروفسور جلال افشار اورمي پدر علم حشره شناسي ايران، خواهرش توران افشار هم از نامداران علم و ادب اين سرزمين مي باشد. دو خواهر ديگر مستوره افشار، آلچا و هايده نيز از اعضاي فعال انجمن نسوان وطن خواه بودند.

مستوره افشار به سبب پيشينه فرهنگي خانواده و هوش وافري كه داشت از همان دوران كودكي جداي از زبان مادري خود تركي آذربايجاني، زبانهاي فرانسه، روس، انگليسي و فارسي را نيز فرا مي گيرد. مستوره دوران نوجواني را در تفليس و جواني را در استانبول سپري كرده و با تجاربي كه در خارج از كشور اندوخته در بازگشت به كشورش مثمر ثمر واقع مي شود.

به هر حال در بازگشت به ايران و دستگيري پدر توسط قواي انگليس به جرم وطن خواهي و آزادسازي اورميه از دست قواي مسلح جيلوهاي آسوري كه مرتكب جنايت هولناكي در حق مسلمانان آذربايجان شده بودند. مستوره به همراه خانواده اش به سبب تبعيد پدرش سردار مجدالسلطنه افشار اورمي به تهران، بالاجبار «2» در پايتخت سكونت مي گزينند. مستوره به همراه خواهرش توران افشار ضمن پيگيري حقوق مسلمانان اورميه در فاجعه جيللوق و تلاش براي برگرداندن كتابخانه و اموال به غارت رفته پدرشان توسط قواي غارتگر روس «3» به فعاليت هاي اجتماعي و احقاق حقوق زنان نيز روي مي آورد.

مستوره افشار اورمي به كمك بانو محترم اسكندري «4» انجمن نسوان وطن خواه را در سال 1301 شمسي تشكيل مي دهد. پس از مرگ محترم اسكندري در سال 1303 شمسي، مستوره افشار به رياست جمعيت دفاع از حقوق زنان برگزيده مي شود.

اهم برنامه هايي را كه مستوره افشار در آن سال و در آغاز به كار رسمي جمعيت زنان تدوين كرد عبارت بود از لزوم سواد آموزي زنان، تاسيس بيمارستان براي زنان فقير، سرپرستي دختران يتيم، تهذيب و تربيت زنان، آشنا كردن زنان به حقوق اوليه خود، استفاده از كالاهاي توليد شده در صنايع داخلي، امكان داير كردن كلاسهاي آكابر براي زنان بزرگسال و ... بطور كلي هدف وي بدست آوردن حقوق اجتماعي بانوان بود.

انجمن دفاع از حقوق زنان «نسوان وطن خواه» به رياست مستوره افشار در راستاي اهدافشان به موفقيت هاي بزرگي نيز نائل مي شوند. فعاليت هاي مستوره افشار تنها در اين موارد خلاصه نمي شود، وي جداي از نوشتن و انتشار دهها مقاله در رابطه با حقوق زنان و سخنراني هاي آتشين در دفاع از جامعه زنان، حتي براي نخستين بار در تاريخ ايران موفق ميشود كنگره ي نسوان شرق را در منزل شخصي خود در تهران ميزباني كند.

دومين كنگره بين المللي نسوان شرق در ششم آذر ماه سال 1311 در شهر تهران برگزار مي شود و نمايندگان زن كشورهايي چون تركيه، سوريه، لبنان، مصر، تونس، عراق، هندوستان و چند كشور ديگر به ايران آمدند تا با نطق هاي قاطع خود، نشان دهند كه براي احقاق حقوق مشروع زنان عزم خود را جزم كرده اند. در اين ميان، مستوره افشار كه به عنوان رئيس جمعيت نسوان ايران در اين كنگره حضور دارد، آن قدر نسبت به برگزاري اين جلسات مشتاق است كه پيشنهاد مي دهد جلسه مقدماتي كنگره را به منظور بررسي اهداف و جوانب، در منزل او ترتيب دهند. او با گشاده رويي از مهمانان خود پذيرايي كرده و شادمانه آمادگي خود را براي هر گونه كمك به برگزاري هر چه بهتر كنگره اعلام داشت.

به هرحال در جريان همين مذاكرات مقدماتي بود كه با توافق اكثريت، هيات رييسه هم مشخص شد. از جمله اعضاي هيات رييسه ي كنگره نسوان شرق عبارت بودند از: مستوره افشار، صديقه دولت آبادي، فخر عادل خلعتبري، نورالهدي منگنه، شاهزاده ملوك خانم اسكندري، عفت الملوك خواجه نوري، فخرآفاق پارساي و يازده نفر ديگر. تمامي اين زنان، از جمله مستوره افشار از زنان فعال عرصه هاي اجتماعي بودند و هر كدام، به نوبه ي خود، در پيشبرد اهداف كنگره تجاربي از پيش اندوخته بودند. متاسفانه در آن برهه از زمان فعاليت هاي مدني نسوان وطن خواه ايران با روحيات ديكتاتور مابانه رضاخان سازگار نبود هرچند كه او در ظاهر خود را علاقه مند به حقوق زنان نشان مي داد ولي تصميمات وي برخلاف اين مهم بود. جمعيت نسوان وطن خواه در حالي كه داراي 195 عضو رسمي بود در 1312 ه. ش با فرمان شخص رضاخان منحل شد. گفتني است كه مستوره افشار در اواخر عمرش سرپرست شيرخوارگاه تهران بود

كارنامه ي زناني چون مستوره افشار، صديقه دولت آبادي، نورالهدي زنگنه و ديگران تا حدود زيادي روشن است و به خوبي روحيه فعال و پويايشان را بازگو مي كند.

خانم مستوره افشار اورمي با و جود اين كه رياست انجمن را بر عهده داشت، حتي در اداره كلاس هاي شبانه ي زنان نيز به شدت فعاليت مي كرد و در راه گريز از جهل و خرافه به زناني كه تا آن روزها كنج خانه جايگاهشان بود كمك مي كرد.

وي كه تمام عمر در تكاپو و تلاش براي مردماني از جنس خودش بود، در سن 65 سالگي در سال 1325 شمسي درگذشت.

روحش شاد و يادش گرامي باد

پي نوشت و منابع:

1 ـ مجدالسلطنه افشار اورمي «جمشيد اردشير افشار» فرزند اردشيرخان سرتيپ افشار اورمي بود. سردار مجدالسلطنه به تبعيت از پدران خود وارد خدمت نظام شد و تا امير توماني ترقي كرد. مجدالسلطنه به همراه قواي عثماني آذربايجان را از تصرف ارتش تزار روس و جلوها آزاد ساخت. در سولو تپه نزديكي قوشاچاي به انتقام خون صدها هزار مسلمان آذربايجاني كشته شده شده به دست قواي مسيحي به جيلوهاي مسلح پا به فرار حمله كرده و انتقام سختي از آنان گرفت. مجدالسلطنه در زمان اتحاد اسلام والي آذربايجان شد و در تبريز اقامت كرد. روزنامه آذرآبادگان با پول مجدالسلطنه افشار به مديريت ميرزا محسن خان رفعت و نويسندگي ميرزا تقي خان رفعت به زبان تركي در تبريز منتشر شد. او علاوه بر مقام سرداري مردي بسيار روشنفكر متجدد و صاحب قلم بود كه به چندين زبان نيز تسلط داشت و همواره با عبدالرحيم طالبوف مراوده و مكاتبه داشت. ويليام جكسن نيز پس از ديدار با وي در اورميه در سفرنامه اش مجدالسلطنه را مردي بسيار شجاع متجدد و دانشمند معرفي مي كند.

قشون غارتگر روس پس از آنكه اورميه را اشغال نمود. به سبب كينه اي كه از همكاري مجدالسلطنه با عثماني داشت، اموال ارزشمند خانه او را غارت كرده و موزه معروف وي را با همه كتابهاي بسيار ارزشمندش به تفليس بردند. بعدها دختران مجدالسلطنه مستوره و توران اين موضوع را پيگيري كردند كه متاسفانه به سرانجام نرسيد. عشق ارغواني، طوق لعنت و ماشاا... خانم از آثار بجاي مانده مجدالسلطنه مي باشد كه هر سه در تفليس به چاپ رسيده است.

2 ـ مجدالسلطنه افشار اورمي پس از نقش برآب كردن نقشه هاي انگليس مبني بر تشكيل دولت مسيحي در غرب آذربايجان و در شهرهاي اورميه و سلماس مورد غضب استعمار پير واقع شد. انگليس از طريق مهره سياسي خود وثوق الدوله مجدالسلطنه را به اجبار به تهران تبعيد كرد. و نهايت وي بطور مظلومانه و پس از چندي زندگي در تبعيد نهايتا در رشت دار فاني را وداع گفت. جنازه وي را به تهران حمل و در ابن بابويه به خاك سپردند. مستوره افشار دختر مجدالسلطنه در نامه خود به تاريخ 15 ارديبهشت 1303 شمسي به مجلس ملي طبق سند شماره 2 / 151 كه به تازگي در قالب كتابي مستند تحت عنوان تحولات غرب آذربايجان توسط كتابخانه مجلس شوراي اسلامي منتشر شده است مي نويسد: در اواخر جنگ بين المللي اهالي مظلوم اورميه و سلماس و ساير حوالي آن از طرف نصارا جلوها و ارامنه قتل عام مي شوند و يكصدو سي هزار نفر به قتل رسانيده بودند. پدرم مجدالسلطنه افشار در استانبول بود. پس از شش ماه از واقعه دلسوز اورميه مطلع گرديد. براي استخلاص آن بدبختان به ايران مراجعه نمود و بقيه السيف آن بدبختان را خلاص كرد. بعد از متاركه جنگ بين المللي ارامنه نصارا و جيلوها از پدرم به انگليس ها شكايت نمودند كه مجدالسلطنه افشار با ما جنگ كرد و مانع شد كه اهالي اورميه وسلماس و ساير حوالي آن را به قتل رسانيده در آنجاها يك حكومت «آثورستان» تشكيل دهيم. انگليس ها پدرم را توقيف و ده ماه حبس كردند. پس از هزاران زحمات و مشكلات كه پدرم را آزاد نمودند از رئيس دولت وقت وثوق الدوله كه اجازه داده بود انگليسي ها پدرم را حبس نمايند خيلي استدعا و اصرار نموديم كه اجازه دهند برويم در اورميه در املاك خودمان زندگي كنيم... قبول ننمودند. جبرا مثل اسير پدرم را با عائله به طهران آوردند چون اسير انگليسي ها بوديم.

3 ـ مستوره افشار در نامه ذكر شده «15 ارديبهشت 1303 به سند شماره 2 /151 ـ به نقل از صفحه 428 ـ429 كتاب تحولات غرب آذربايجان» مي نويسد: كتابخانه بزرگ و معروف پدرم را كه هم اش خطي و پر از مينياتورهاي قديم و ناياب بود و بيست و پنج عدد از اين كتاب ها چنان ناياب بود كه در كتابخانه معرف لندن هم نسخه آنها پيدا نمي شد. بيست عدد تابلوهاي بزرگ و قديم كار نقاش هاي قديم ايران، شانزده هزار سكه هاي قديم ايران و تمام دول اسلامي ـ تخت هاي خاتم، خوان هاي خاتم، فرش و پرده هاي ذي قيمت، اسباب نقره، طلا و ساير هزار نوع اشيائ ذي قيمت ما را در تفليس و هم در باطوم به ژنرال قونسولگر تفليس و قونسولخانه باطوم آورده به فروش رسانيده و حيف و ميل نمودند. تمامي اهالي قفقاز مي دانند و شاهد هستند روزنامه هاي قفقاز در اين موضوع نوشته و حركات شرم آور دولت عليه را تنقيد نموده اند.

4 ـ يرواند آبراهيميان در كتاب ايران بين دو انقلاب مي نويسد: محترم اسكندري همسر سليمان اسكندري و مدير يكي از اندك مدارس دخترانه در ايران بود. عمده فعاليت آنان مبارزه براي وضع قوانين حمايتي زنان، برگزاري كلاسهاي سواد آموزي، انتشار مجله و اجراي نمايشنامه براي ارتقاي سطح آگاهي عمومي بود.

ـ تحولات غرب اذربايجان ـ به روايات اسناد مجلس شوراي ملي ـ به كوشش علي ططري، رحيم نيكبخت ـ انتشارات كتابخانه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي ـ چاپ اول 1390 صص 431 ـ 428

ـ دايره المعارف زن ايراني، صص 100 ـ99 ـ توبه زمستوري، چاپ اول 82 ـ ص 139 ـ ماخذ ـ مشاهير علمي فرهنگي آذربايجان غربي، پرويز عقلمند ـ انتشارات قصيده سرا ـ تهران 1385

ـ روزنامه سرمايه، شماره ي 278 صفحه 8 «زنان» تاريخ  28/6/85  ماخذ: اولين هاي اورميه ـ محمدصبحدل، امير اكبري ـ نشر بوتا ـ صص 39 ـ 41

ـ ايران بين دو انقلاب ـ يرواند آبراهاميان، ترجمه احمد گل محمدي و محمد ابراهيم فتاحي ـ تهران، نشر ني، چاپ سوم 1378 صص 159 ـ 160

ـ مهدي مجتهدي، رجال آذربايجان در عصر مشروطيت، به كوشش غلامرضا طباطبايي مجد، انتشارات زرين ص 38

ـ بزرگان و سخن سرايان آذربايجان غربي، محمود راميان، محمد تمدن، علاالدين تكش ـ چاپ مهر آيين نو 1344 صص 55 ـ 54

ـ سفرنامه جكسن، ابراهم و . ويليامز جكسن ـ ترجمه منوچهر اميري، فريدون بدره اي، تهران، انتشارات خوارزمي ـ چاپ اول 52 ـ ص 120 «مستوره افشار اورمي، اولين فعال حقوق زنان در ايران، نوشته: محمدعلي ارجمندي دي ماه 91 »


یک شنبه 26 خرداد 1392برچسب:, :: 9:48 :: نويسنده : داوود بدرزاده

زبان توركي گوش نواز ترين زبان دنيا

http://s2.picofile.com/file/7662823759/duzgun_turkce_014.jpg

حروف صدا دار(ünlülər ) در توركي:

حروف صدا دار در توركي عبارتند از aouIİeəöü كه از اين 9 حرف 4 حرف aouI حروف كلفت-قالين kalin و 5 حرف İeəöü را حروف صدادار نازيك-اينجه incə ميگويند.


قاعده هماهنگي اصوات ünlülər uyumu :

در زبان توركي در يك كلمه بايد همه حروف صدادار از يك نوع باشند.يعني همه بايد يا كلفت-قالين يا همه نازيك-اينجه باشند.و امكان ندارد در يك كلمه دو نوع مصوت باشد.
اين قاعده در تمامي كلمات توركي بطور كامل وجود دارد.به دليل وجود اين قاعده زبان توركي لقب دلنشين ترين زبان دنيا را به خود گرفته است.

مثال:
در:
kapi اشتباه
kapı صحيح

خنديدن:
gülmak اشتباه
gülmək صحيح

ساعتها:
saatlər اشتباه
saatlar صحيح

شش:
alti اشتباه
altı صحيح

با توجه به اينكه زبان توركي يك زبان التصاقي است يعني در صرف كردن فعل ها ريشه فعل ثابت مي ماند و اكها(وند ها) به فعل اضافه ميشوند؛ اگر در وندهاي اضافه شده اگر مصوتي وجود داشته باشد بايد از نوع آخرين مصوت كلمه اصلي تبعيت كند.


در لغات بيگانه اي كه از زبان هاي ديگر به زبان توركي وارد ميشود نيز بايد اين قاعده رعايت شود و باعث ميشود كه مصوت ها در كلمات وارداتي تغيير كنند.

مثال:كلمه آدم
در اين كلمه 2 مصوت وجود دارد آ a و فتحه ə
چون آa كلفت-قالين است و فتحه نازيك-اينجه پس مصوت دوم به شكل كلفت-قالين خود تبديل ميشود(فتحه به آ تبديل ميشود)
پس در توركي آدم adəm به شكل آدام adam تلفظ ميشود

البته تمام اين قانون را مردم آزربايجان بصورت ناخود آگاه به كار ميبرند و با اين قانون آشنا هستند.


اين قانون در لغات توركي كه به فارسي وارد شده اند نيز به كار ميرود
مثال:
تغيير فتحه و آ :
پسوند توركي "گاه" در كلماتي مثل خوابگاه و خوابگه(پسوند گاه در توركي به شكل قاه به كار ميرود)
لغت توركي "كوتاه" كه به شكل "كوته" نيز به كار ميرود(در توركي به شكل güdə )
پسوند توركي "دان"و"دن"
پسوند توركي "دار" و "در"
و....


TÜRK'ün dili tək sevgili istəkli dil olmaz

یک شنبه 26 خرداد 1392برچسب:, :: 8:21 :: نويسنده : داوود بدرزاده

تاريميز يونسكودا سسلندي! 

  محمدعلي ارجمندي ـ نشريه آغري ـ شماه ۱۳۸ آذر 91

 اوخو تار، اوخو تار...!   سسين دن اَن لطيف شعرلر دينلييم،   اوخو تار،   بير قدر،   نغمه ني سو كيمي آليشان روحوما چيلييم.   «ميكائيل مشفق»

در هفتمين نشست كميسيون ميراث معنوي يونسكو در پاريس كه هفتم دسامبر برابر با 17 آذرماه به كار خود پايان داد، طبق مصوبه و مهر تاييد سازمان يونسكو، تمامي روش‎هاي سنتي در ساخت و همچنين روش‎هاي نوازندگي و اجراي ساز تار به نام آذربايجان ثبت جهاني شد.

در گزارش يونسكو آمده است كه اين ساز داراي ويژگي سازهاي سنتي است و در مراسم مختلف عروسي و جشن و عيدهاي گوناگون آذربايجاني ها از مهماني‌هاي سنتي گرفته تا كنسرت‌ها و همايش‌هاي امروزين نواخته مي‎شود. اين ساز كه بدنه‎اي توخالي و ازجنس چوب دارد، به شكل هشت انگليسي است و به صورت افقي در دستان و روي سينه نوازنده قرار مي‌گيرد. براساس اين گزارش، ساخت اين ساز طي سال‎ها وقرن‎ها توسط صنعتگران آذربايجاني كه مهارت‎هاي خود را نسل به نسل به شاگردان خود منتقل كرده‎اند، حفظ شده و نحوه اجرا و مهارت‎هاي هنري در نوازندگي اين ساز نيز به‌صورت شفاهي توسط استادان هنر به نسل جوان‌تر منتقل شده است. 1

بمناسبت ثبت تار در يونسكو به نام آذربايجان بد نيست كه با پيشينه تار در آذربايجان و تارزن هاي نامي آذربايجان نيز تا حدودي آشنا شويم.

كتب و اسناد تاريخي حكايت از پيدايش تار در آذربايجان دارد، اوليا چلبي در سياحتنامه خود مي نويسد: «تار بوسيله فردي از آذربايجان بنام علي خان تبريزي بوجود آمده، اين ساز داراي طنين timber زيبايي است» 2

روح اله خالقي موسيقي شناس بزرگ نيز در صفحه 146 كتاب سرگذشت موسيقي ايراني مي نويسد: «شش تار را فردي بنام رضاالدين شيرازي از اهالي آذربايجان اختراع كرده است» 3

آقاي خالقي همچنين در صفحه 148 كتاب مذكور در رابطه با تاريخ ديرين تار مي نويسد: «امكان دارد به گذشته اين آلت موسيقي از روي اسناد دست نويس قديمي موجود در قفقاز كه خود صاحب انواع مختلف تار است دسترسي پيدا شود.

علاوه بر اين، موسيقي شناس مشهور فرانسه و نوازنده و استاد تار پروفسور ژان ـ دورينگ Zahan.Duringh كه در مورد «تار» تحقيقاتي به عمل آورده در كتاب خود بنام «موسيقي ايراني و تكامل آن» ضمن مراجعه به منابع قديمي مي نويسد: «تار از نظر هماهنگي سيم ها با رباب نزديكي دارد و اين آلت هميشه در قفقاز بوده و از آنجا در اواخر قرن هيجده به ايران آورده شده است» 4

پروفسور اللا ـ زونيس Ella.Zonis استاد دانشگاه هاروارد نيز در صفحه 156 كتاب خود بنام «موسيقي كلاسيك ايراني» كه به سال 1973 ميلادي چاپ شده است مي نويسد: «تار از قفقاز آمده است» 5

 بطور كلي مي توان گفت كه تاريخ پيدايش تار از سده دهم شروع شده و قبل از اين عصر در هيچ جايي نامي از تار به ميان نيامده است.

در آثار ادبي نيز براي نخستين بار در اشعار قطران تبريزي شاعر آذربايجاني سده يازدهم و محمد فضولي در سده شانزدهم به آلت موسيقي تار بر مي خوريم 6

شعري از قطران تبريزي: «نغمه بلبل، صداي آبشار با آهنگ چنگ ـ تار و رباب در هم آميخته بود»

«تار» را در اشعار سيد عظيم شيرواني «قرن نوزده» نيز مي بينيم:

«گوش قيل اي كه بيليرسن اؤزونو واقف كار ـ آگاه اول گؤر كي نه دير ناله ني نغمه تار» 7

تار به سبب نقش بي بديلش در موسيقي مقامي آذربايجان همواره مورد توجه هنرمندان بزرگ قرار مي گيرد. با توجه به پيشرفتي كه در عرصه موسيقي آذربايجان از اواخر قرن هجدهم صورت گرفت، «ميرزا صادق اسد اوغلو» تار زن شهير آذربايجاني تغييراتي بر روي تار پنج سيم انجام داد.

صادق خان اسد اوغلو به منظور پاسخگويي به خواست دوران از وزن عمومي تار كاست، صداي آگوستيك آن را تشديد و تقويت نمود و تعداد سيم هاي تار را از پنج سيم به يازده رساند و تغيرات اساسي در ترتيب و محل پرده هاي تار بوجود آورد، گام ـ رديف و صداهاي آن را هماهنگ نمود و تاري بسيار قوي تر كه به نام تار آذربايجاني معروف است خلق نمود 8

بي شك در تاريخ موسيقي آذربايجان و مشرق زمين نام تارزن «صادق اسد اوغلو» ملقب به صادق جان و موسيقي شناس و آهنگساز بزرگ آذربايجان اوزئيير حاجي بيگلي نامهايي ماندگار و شناخته شده مي باشد. اوزئيير حاجي بيگلي انقلابي در موسيقي آذربايجان پديد آورد و تار را به سازي جهاني تبديل كرده و نقش بي بديل تار را در اپراهاي بزرگ و اولين اپراي مشرق زمين به نام ليلي ـ مجنون در 12 ژانويه سال 1908 به رخ منتقدين كشيد. امروزه تار به همراهي كمانچه بواسطه تدابير اوزئيير حاجي بيگلي در بخشهاي مختلف موسيقي علمي، حماسي و اپراهاي مقام آذربايجاني مهمترين نقش ها را عهده دار است.

صادق جان اسد اوغلو «1902 ـ 1842» ـ قربان پيريم اوف «1965 ـ 1880» ـ مشهدي جميل امير اوف «1928 ـ 1875» ـ ميرزا منصور منصور اوف «1967 ـ 1887» ـ احمد باكيخانوف «1973 ـ 1892» عادل گراي محمد بيگلي «1973 ـ 1919» ـ حاجي محمد اف «1981 ـ 1920» بابا صلاح اوف «1981 ـ 1923» و همچنين علي آقا قلي يف، حميد وكيل، فيكرت عبدالقاسم، احسن داداش، حبيب بايرام اف، كاميل احمد اف، علي سليمي، بيگجه خاني و راميز قلي يف از نامداران تار، آذربايجان به شمار مي آيند.  و البته نامدارترين اين نامداران كسي نيست جز شاعر ميكائيل مشفق كه امروز روح بلندش بعد 73 سال كه به جرم! سروده «اوخو تار» به بالاي چوبه دار رفت آرام خواهد گرفت. 9

 محمدعلي ارجمندي ـ نشريه آغري ـ شماره ۱۳۸  آذر91

منابع و پي نوشت:

http://www.unesco.org/culture/ich/en/RL/00671 ـ 1

 2ـ م.س. اسماعيل اف ـ اسلوب موسيقي آذربايجان ـ باكو ـ انتشارات SSR ـ 1970

3 ـ روح اللـه خالقي ـ سرگذشت موسيقي ايراني ـ تهران اسفند 1333 صفه 146 ـ 148

4 ـ ژان دورينگ ـ موسيقي ايراني و تكامل آن ـ پاريس 1984 صفحه 47

5 ـ اللا زونيس ـ موسيقي كلاسيك ايراني ـ هاروارد 1973 صفحه 156

6 ـ واقيف عبدالقاسم اف ـ تار آذربايجاني ـ ترجمه بهروز ديبازر ـ نشر تلاش 1372 صفحه 14

7 ـ ديوان اشعار سيد عظيم شيرواني ـ نشر باكي 1963 ـ صفحه 268

8 ـ واقيف عبدالقاسم اف ـ تار آذربايجاني ـ ترجمه بهروز ديبازر ـ نشر تلاش 1372 صفحه 25

۹ ـ ميكائيل مشفق شاعر آذربايجاني به جهت مقاومت در برابر حكم ظالمانه استالين مبني بر ممنوعيت تار و سرودن شعر اوخو تار در سال 1939 به دستور استالين اعدام شد

قره صانديق، سند زنده نسل كشي مسلمانان آزربايجان

قره صانديق

گزارش: محمدعلي ارجمندي، نشريه آغري ـ شماره ۱۳۶

كشور ايران به ويژه شمالغرب آن و به طور اخص شهرهاي اورميه و سلماس در طول جنگ جهاني اول و پس از آن متحمل خسارت هاي جاني و مالي فراواني از جانب كشورهاي غربي بويژه آمريكا، انگليس، فرانسه و روسيه شد كه حاصل ان كشته شدن صدها هزار مسلمان آذربايجاني در پي دسيسه هاي اين كشورهاي استعمارگر با بازيگرداني عناصر فتنه گري چون مستر شد و پاكارد آمريكايي، دكتر گوژل فرانسوي،كاپيتان گراسي و گرد انگليسي، كوزمين و نيكتين روس و عوامل ديگري چون پتروس . آندرانيك و ... بود كه شاهد زنده آن جداي از صدها سند دست اول و كتب نوشته شده گورستان هاي فراوان دو شهر «اورميه وسلماس» مي باشد كه در آن برهه زماني « 1297 ـ 1296» شمسي بصورت دفن دسته جمعي اجساد مسلمانان غرب آذربايجان بوجود آمد كه از مهمترين اين گورستان هاي دسته جمعي مي توان به گور دسته جمعي حاجي خان اورميه كه هم اكنون ساختمان اداره آگاهي، كتابخانه باهنر اورميه و اداره تبليغات اسلامي اورميه بر روي آن قرار دارد اشاره كرد و همچنين گورستانهاي خطيب، شرف، آغداش، خزران، قوچ محمد، و مهمتر از همه گورستان قره صانديق اشاره كرد «محل دبيرستان مهر يا 15 خرداد» كه اخيرا با خاك برداريهاي انجام گرفته توسط اداره نوسازي مدارس آذربايجان غربي، گور دسته جمعي متعلق به فاجعه جيلولوق آشكار شد.

 

پنجشنبه 27 مهرماه در پي تماس تلفني طاهر شفيع پور كارشناس ارشد تاريخ با اينجانب مبني بر مشاهداتش از گور دسته جمعي در محل گورستان قره صانديق اورميه به محل خاك برداريهاي انجام گرفته رفته و گورهاي دسته جمعي مسلمانان اورميه اي به قتل رسيده در فاجعه جيلولوق اورميه را به تصوير كشيدم كه مشاهده مي فرماييد. هر چند در ابتداي امر با پيگيريهاي انجام گرفته كار گود برداري متوقف شد. ولي متاسفانه با دستور شخص مهندس فري كار گود برداري و تخريب از نوع آغاز شد. مدير ميراث فرهنگي آذربايجان غربي در گفتگو با خبرنگار آغري با وجود تاييد وقوع حادثه بسيار ناگوار تاريخي در شهر اورميه و علائم آن در اين محل در تضادي آشكار و در گفتگو با تلويزيون اورميه و خبرگزاري ايسنا قره صانديق را فاقد ارزش تاريخي و تحقيقاتي ذكر مي كند و اين در حالي است كه وي در ادامه سخنان خود از قدمت 150 ساله گورستان و ثبت آن در نقشه هاي قديمي سخن مي گويد.

 

مهندس فري بار ديگر و بدون هماهنگي و توجه به گفته هاي قبلي اش و در پاسخ به ايسنا مي گويد « در اين گورستان فقط تعدادي خرده سفال از دوره اي ايلخاني، صفوي و يا سلجوقي پيدا شده است! دغدغه مسئول ميراث فرهنگي آذربايجان غربي در حفظ و صيانت از آثار به گفته ايشان خرده سفال و استخوانهاي انبوه كه حكايت از تراژدي بزرگ اوابل قرن بيستم در اين منطقه «جيلولوق» است چنان است كه ايشان حتي از تحقيقات جزئي كارشناسان ممانعت به عمل مي آورند و به گفته خود: بقاياي اين استخوان ها را پيمانكار در محل ديگري دفن كرده است!!! كه البته اين موضوع نيز صحت نداشته بلكه استخوانهاي انبوه آشكار شده به جاي دفن در مكاني ديگر! به همراه هزاران تن خاك بار كاميونها شده و به همراه نخاله هاي ساختماني در مكانهاي تعيين شده توسط  شهرداري تخليه مي شود.

 

به هرحال تاريخ زنده و واقعيات موجود را نمي شود كتمان كرد و بر خلاف گفته اين مقام مسئول ميراث فرهنگي اين گورستان قديمي از سه لايه تشكيل شده است، كه بنا به گفته رضا حيدري كارشناس ميراث فرهنگي آذربايجان غربي در لايه هاي زيرين آن آثار آتش سوزي عظيمي مشاهده مي شود كه از فاجعه اي بزرگ سخن مي گويد، به نحوي كه حتي درون سفال هاي لعاب دار و استخوان ها نيز سوخته است،  عمق محل گود برداري شده 4 متر است و بقاياي اجسادي كه در لايه دوم و سوم بصورت دسته جمعي دفن شده اند به وضوح مشخص است. در قره صانديق نيز به مانند گورستان حاجي خان با حفر چاله هاي عميق كشته شدگان فجايع جيلولوق به صورت دسته جمعي دفن شده اند.

 

لازم به توضيح است كه در پي سخنان رئيس جمهوري محترم مبني بر خسارت هاي جاني و مالي وارده از دولت هاي متفقين در طول و پس از جنگ جهاني اول بر عليه مردم ايران و تاكيد بر پيگيري خسارت هاي وارده در دادگاههاي بين المللي، «گور دسته جمعي قره صانديق اورميه» سندي زنده و آشكار از دخالت هاي كشورهاي غربي و نسل كشي مسلمانان شمالغرب ايران مي باشد. مرحوم رحمت ال.. توفيق كه خود از نزديك شاهد اين فجايع بوده در مقطعي با سفارش ميرزا محمود آقاي مجتهد مسئوليت دفن دسته جمعي جنازه ها را بر عهده گرفته بود در صفحه 24 ـ 23 تاريخچه اورميه مي نويسد: جنازه هاي بلا صاحب را از خانه ها و كوچه ها جمع كرده و در گودال خيلي بزرگي روي هم چيده و به خاك مي سپرديم. توفيق تعداد كشته شدگان را تنها در روز سوم جنگ يعني يكشنبه پنجم اسفند 1296 شمسي را ده هزار نفر ذكر مي كند. «عده تلفات مسلمانان در واقعه روز يكشنبه با زن و بچه و مرد پير و جوان به ده هزار نفر بالغ گرديد» «۱»

 

معتمدالوزاره كارگزار وقت وزارت خارجه ايران در اورميه نيز در يادداشت هايش با اشاره به فجايع جنگ از خسارات وارده سخن گفته و مي نويسد: اين ولايت خراب «اورمي» كه طولا بيست فرسخ و عرضا هشت فرسخ و چندين محالات بزرگ و آباد و حاصل خيز و خوش آب و هوا را دارا بود و موافق تخمين صحيح سيصدهزار نفر نفوس در عرض اين مسافت سكونت داشت، فعلا بطور مسلم پنجاه هزار نفر باقي نمانده ...خسارات مادي و معنوي تا يك صد ميليون تومان تخمين مي شود «2»

 

جداي از اجساد دسته جمعي مسلمانان اورميه در قره صانديق، به گفته رضا حيدري كارشناس ميراث فرهنگي آذربايجان غربي در لايه هاي زيرين اين گورستان آثاري از تمدن اسلامي و خمره ها و سفال هاي لعاب دار و شيشه هاي هفت رنگ به چشم مي خورد در ضلع شرقي اين محوطه به هنگام حفر گودي توسط بيل مكانيكي، بقاياي آثار سفالينه و ظروف لعابدار داراي نقش و نگار زيباي دوره اسلامي به دست آمد. همچنين در اين محل تونلي نيز ديده شد كه نشان از وجود يك قنات تاريخي در اين محل دارد.

 

پي نوشت:

 

1 ـ توفيق، رحمت الـله ـ تاريخچه اورميه، «يادداشت هاي از سال هاي جنگ اول جهاني و آشوب بعد از آن» ص 24 ـ23 ، نشر شيرازه، چاپ اول 1389

 

2 ـ معتمدالوزاره، رحمت الـله خان ـ اورميه در محاربه عالم سوز، ص 201  ـ نشر شيرازه،  چاپ اول 1379

 

قره صانديق اورميه

 

گور دسته جمعي قره صانديق

 قره صانديق سند زنده نسل كشي مسلمانان آذربايجان

 

 قره صانديق، سند زنده نسل كشي مسلمانان آذربايجان

 

 گورستان دسته جمعي قره صانديق

 قره صانديق سند زنده نسل كشي مسلمانان آذربايجان

نقل شده از ایرانتورک

یک شنبه 19 خرداد 1392برچسب:, :: 14:48 :: نويسنده : داوود بدرزاده


yeni İl!!


Her yeni il yeni tezelenen umidlerin, coxalan sevgilerin xebercisidir. 2005 ili de bele olsun. ama sona qeder gozel olsun. Nece bele illere....

--------------------------------------------------------------------------------

Yene yeni bir il var qapimizda. 2005 iline gireceyimiz bu gunlerde istediyiniz her seyin gercekleshmesi arzusu ile...

--------------------------------------------------------------------------------

Seker kimi sirin, nagil kimi gozel bir il arzulayiram sene... Yeni il bizlere mubarek olsun. Yeni il sizlere de mubarek olsun. Sagli, sevgi ve mutluluq dolu olsun.

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni ilde her seyin konlunuzce olmasini arzulayar, ve butun gozlentinizin gercekleshmesini arzu ederem. 2005 ilinde hec umidsiz qalmaman ve xeyallarina qovushmagini isterem. Yeni ilini tebrik edirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Savaslarin acilarin ve felaketlerin, kecib geden qoca bir il kimi geride qalmasi umudu ile...

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni ilde: Heyati tutabilmek, Sevgini qacirmamaq "KESHKI" dememek ucun ve onlari gercekleshdirecek zaman ayir ozune, MUTLU ILLER...

--------------------------------------------------------------------------------

Agappaq yagan qar, ne yasanmissa yasansin orter kecer kecmisin xetalarini.. Yeni bir gelecek ve yeni bir bashlangiz gozleyir bizi... Yeni iliniz mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Qardasliqin dogdugu, sevgilerin birleshdiyi, belke durgun belke yorgun yene de mutlu yene de umudlu, yene de sevgi dolu nece bele illere cixasan.

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni bir ile girerken sevgi ve baris arzulayiram.

--------------------------------------------------------------------------------

Gelen ili ele bir il olsunki, Kecen ilinin butun olumsuzluqlarini bize unutdura bilsun... Isteklerimizin gercekleshdiyi bir il dileyi ile....

--------------------------------------------------------------------------------

Yasadigin surece gozel iller, mutlu sabahlar, dostca dostluqlar hemishe senin olsun, Mutlu iller....

--------------------------------------------------------------------------------

.365 gun daha yatizdirdiq. Qarshida bizi daha bir 365 gun gozleyir, nece bele 365 gunlere birlikde cixmamigimiz dileyi ile....

--------------------------------------------------------------------------------

Sene bu yeni ilde gelecek Heyatini gurmaq arzusu eliyirem, Omrumuzun sonuna qeder yeni illeri birlikde qeyd etmek dileyi ile........Yeni ilin mubarek

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni ilimizi tebrik edirem, belke de yaninda deyilem amma unutma ki senin gulusune Hesret qalan bir cut goz aglayir uzaqlarda.... Yeni ilin mubarek

--------------------------------------------------------------------------------

Geleceyinizi temin edecek her yeni bir gun bir onceki gunden daha gozel, isteklerinize uygun ve sizi mutlu edecek sekilde olsun... Yeni iliniz mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni il:Azerbaycan ucun umidli, bereketli, 2004-de yashanan olumsuzluqlarin tam tersinin yasahanacagi bir il olmasini arzu edirem. Nece bele illere birlikde cixaq....

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni ilin size ve butun sevdilerinize sagliq, mutluluq, neshe, bashari, bol pul, sevgi ve huzur getirmesini arzulayiram.. Nece bele illere cixasan....

--------------------------------------------------------------------------------

Buludsuz goy uzu senin olsun demisdim: Umidlerin solmasin, tukenmesin deye. Yeni ilde hech umidsiz qalmaman ve xeyallarina qovushmagin dileyi ile.....

--------------------------------------------------------------------------------

Gelen ilinin sagliq, mutluluq, ve bol qazanc getiemsi arzusu ileee....

 

Ramazan Təbrikləri!

Merhemet sahibi,edaletli Allah dua edenleri tenha qoymaz.Bu deyerli ramazanda kainatin yaradicisi ve alemlerin rebbi Allah dualarini qebul etsin.Ureyinde ne arzularin varsa hamisi heyata kecsin.Amin!!Ramazan bayramin mubarek.

--------------------------------------------------------------------------------

Kainatın yaratdcısı ve alemlerin Rebbi Boyuk Allah'a sonsuz sukurler olsun! Ramazan Bayramı bereketiyle, bolluguyla gelsin, butun insanlıg uchun xeyirli olsun!

--------------------------------------------------------------------------------

Heyecan gozlediyimiz Ramazan Bayram? geldi, Xoshgeldi. Muqeddes bayram xalqimiza saglamliq, sulh, xoshbextlik, bollug ve bereket getirsin.

--------------------------------------------------------------------------------

Qoy bu bayram butun muselman ummetini sevindirsin ve butun muselman ummetini dusmenlerinin esaretinden qurtars?n!

--------------------------------------------------------------------------------

Qoy bu bayram bizler ucun yeni esr ve yeni baslang?c olsun!

--------------------------------------------------------------------------------

Allah serqi qerbden uzaqlasd?rd?g? kimi, bizi de gunahlar?m?zdan bele uzaqlasd?rs?n! Allah butun gunahlar?m?z? bag?slas?n ve bizi haqq yoluna yoneltsin!

--------------------------------------------------------------------------------

Allah hamımın ibadetlerini, oruclarını ve dualarını qebul etsin! Allah bizleri cehennemden qurtulanlardan etsin!

--------------------------------------------------------------------------------

Allahu Teala butun Islam ummetine heqiqi sevinc ve fereh bexs etsin!

--------------------------------------------------------------------------------

MIN DAMLA SERILSIN UREYINE, MIN XOSHEBXTLIK DOLSUN KONLUNE, BUTUN ARZULARIN GERCHEK OLSUN, DUALARIN QEBUL OLSUN BU BAYRAMDA... RAMAZAN BAYRAMIN MUBAREK OLSUN!

--------------------------------------------------------------------------------

BAYRAMLAR,MILLI VE DINI DUYGULARIN, INANCLARIN, ADET VE ENENELERIN SERGILENDIGI, BIR CEMIYYETDE MILLET OLMA SHUURUNUN FORMALASHDIGI, QUVVETLENDIGI GUNLERDIR. HEMISHE BIR YERDE, SEVGI DOLU NECHE BELE BAYRAMLAR GECIRMEK DILEGIYLE, RAMAZAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN!

--------------------------------------------------------------------------------

En delice esen seher yeli, en gunesli gunler, en parlag gecedir bayramlar. Ureklerde bir esinti ve sulh paylas?m?na en isti 'salamdir' bayramlar. Ramazan Bayram?n?z mubarek olsun!

--------------------------------------------------------------------------------

Qoy tanri onun yolunda soylediyin dualiri ve etdiyin emelleri qebul etsin.Sene ve senin ailene heyatda sevgi mehebbet ve Allaha olan inaminin mohkemlenmesini arzulayiram.

--------------------------------------------------------------------------------

Bayramlar bereketdir, umiddir.Sabaha niyetdir.Dualar?n?z qebul olsun, sevdikleriniz hemishe sizinle olsun.. Bayram?n?z mubarek olsun...

--------------------------------------------------------------------------------


SEVGİLİLƏR GÜNÜ


Sen gunesin dogdugu, qaranligin bitdiyi yerdesen hemise qelbimde yatan tek sevgilimsen.Sevgililer gunun mubarek.

--------------------------------------------------------------------------------

Butun fesilleri bir gunde,butun illeri bir fesilde yasamaga raziyam seninle...Nece nece bele sevgililer gununu birlikde kecirmek arzusuyla..

--------------------------------------------------------------------------------

Bu sevgililer gununde sene bir ag goyercin yollayiram.Qanadlarinda xosbextlik, ureyinde sevgi ve sedaqet, qar kimi ag leleklerinde umud ve dimdiyinde bir opucuk

--------------------------------------------------------------------------------

Bir deste gul vermek isteyirem sene.Eslinde gullerden gozelsen.Gulu bir gun seni ise sonsuza qeder sevirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Dogan her gunun seherinde icimde gozlerini gore bilmek esqi olmasa,inan hec bir seye deymezdi yasamaq.Sevgililer gunun mubarek...

--------------------------------------------------------------------------------

Dunen gece sen yatanda qizila boyadim denizleri, ucurumdan atdim sessizliyi, xeber verdim kuleklere fisildasinlar seni ne cox sevdiyimi ve ozlediyimi sene.....

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgililer gununde belke yaninda deyilem, ama dunende, bu gunde, ureyin kimi yanindayam. Ozunu yalniz hiss etdiyinde elini qelbine qoy men hemishe ordayam.

--------------------------------------------------------------------------------

Bezi yuxular var digerlerinden daha uzun surer. Bezileri cox cox gozel. Menim en uzun ve en gozel yuxum indi bu deyqe bu mesaji oxuyur. Sevgililer gunumuz mubarak....

--------------------------------------------------------------------------------

Sene dalgalardan qelem duzeltdim ve sahile Seni Sevirem yazdim, sen de inandin deyilmii Seni sevmedim. Sene baglandim, sene tapdim men canimsin menim Askim....

--------------------------------------------------------------------------------

Gozlerin gozlerimde, ellerin ellerimde, Askin icimde ve ruhum ruhunda oldugu surece seni sevmeye davam edecem. Sevgililer gunun mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Seni texmin edeceyin qeder deyil, tekamul edemeyeceyin qeder cox sevirem. Sene "Sevgilim" deye bildiyim uchun ozumu cox sansli hiss eliyirem..!

--------------------------------------------------------------------------------

Seni ne qeder sevdiyimi bilmek isteyirsense, yagan her yagmur damlasini tutmaga chalish, tuta bildiyin senin, tuta bilmediyin qeder sevirem seni,,,,

--------------------------------------------------------------------------------

Quyruqlu ulduzlar ver deyirler, dunyaya 70 ilden bir gelirler,,, Insanlar onu heyatu boyunca belke bir defe gorurler, Sene bir sirr verimi Men o ulduzu gordum. O, da sensen Sevgilim..... Sevgililer gunun mubarek olsun....

--------------------------------------------------------------------------------

Seni ulduzlara benzedirem, onlar qeder uzaq onlar qeder elcatmazsan, ama bir ferqin var onlar milyonlarca sen ise Birdenesen.......

--------------------------------------------------------------------------------

Konlume taxt qurdun, gonlumun sultani oldun, gece goyuzunde parlayan ulduzum sabah ise ruhuma dogan guneshim oldun. Sevgililer gunun mubarek.....

--------------------------------------------------------------------------------

Butun fesilleri bir gunde, butun illeri bir fesilde yashamaga haziram seninle. Daha nece sevgililer gununu kecirmek dileyi ile......

--------------------------------------------------------------------------------

Guller anlatsin sene olan sevgimi, guller anlatsin yalnizligimi, caresizliyimi. Yavash yavash eriyib kul olan ureyimi guller anlatsin, men anlatamadim.....

--------------------------------------------------------------------------------

Sene bagdan gul deyil, guneshden atom qoparib getirmek isteyirem ama qelbim kimi ellerin de yanar deeue qorxuram. Sevgililer gunun mubarek.....

--------------------------------------------------------------------------------

Bir deste gul vermek isterdim sene, Gullerden gozelsen eslinde, Gulu bir gun seni sonsuzadek sevirem. Operem dodaqlarindan gul qoxulu yanaqlarindan her saniye gozlerimin icindeen qelbimin tek sahibisen,,, Sevgililer gunun mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Meni qaranliqdan aydinliga, yalandan gerceye, olumden olumsuzluye getirdiyin ucun teshekkurler, Seni Sevirem Daha nece bele illere birlikde gedek.....

--------------------------------------------------------------------------------

Ureyimdeki tek arzu, xeyalimdaki tek tutqu, meni yashadan tek duygu senmishsin bebeyim... Sevgililer gununu tebrik edirem, Daha nece iller birlikde olmaq dileyi ile...

--------------------------------------------------------------------------------

Guneshin dogdugu da bir gercek batdigi da,.. Qelbimin atdigi da bir gercek, gunun bitdiyi de... Ne olsun butun gercekleri bir-bir saysaq tek tek. Seni Sevirem yaa bax bu en boyuk gercek....

--------------------------------------------------------------------------------

Eger goy uzu bir parca kagiz, deniz bir shushe murekkeb olsaydi yene de sene olan duygularimi yazmaga yetmezdi, Seni o qeder cox sevirem ki.....

--------------------------------------------------------------------------------

Sen Gunesin dogdugu, qaranligin bittiyi yerdesen, sen hemishe qelbimde yatan tek Askimsan. Sevgililer gununmuz mubarek....!

--------------------------------------------------------------------------------

Bilirsen her goygurshaginin bitdiyi yerde bir xezine gizlenirmis.... Goyqurshagini izleyib getdim, geldi senin yaninda bitdi... En deyerli xezinemsen menim, canimsin menim...

--------------------------------------------------------------------------------

O qeder gozelsenki uzune baxa bilmirem, titreyir ellerim, ellerini tuta bilmirem, dolanib qucaqlamaq gelir icimden qucaqlaya bilmirem, Ele baglanmisam ki, sensiz dura bilmirem, Yuxudan oyaninca insani oyandigina peshman eden, geri donmek isdeyib de donemeyince caresizlikden deli olan, heyatda bir defe gorulebilen Shirin yuxumsan! Seni cox sevirem, Sevgililer gunumuz mubarek.....

--------------------------------------------------------------------------------

Bu gun her zamankinden ferqli bir sey etmeyi qerara aldim olmadi, sene defelerce Ashiq olub seni dushundum. Sevgililer gunumuz Mubarek canim...

--------------------------------------------------------------------------------

Yeddi ayri iqlimden yeddi cure Ari getirseler, Yeddi cur Ari yeddi ayri ciceyi dolasib yeddi cur bal duzeltseler, yene senin qeder Shirin olamazzzzzz menim Shirin sevgilim, Sevgililer gunumuz mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Seni her dushunduyumde ureyime bir dene ulduz sekli cekirem, Menim indi bilirsen nece dene ulduzum vari Menim artiq bir goy uzum var. Sevgililer gunun mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Seni sevdiyim qeder yashasaydim olumsuzluyun adini Ask qoyardim... Sevgililer gununu tebrik edirem biricik Askim!

--------------------------------------------------------------------------------

Seni denizdki qumlar, goydeki ulduzlar, meshedeki agaclar, dunyadaki insanlar, okeandaki sular, sahildeki dashlar ve guneshin ishiqlarindan daha cox sevirem. Birlikde daha gozel gunlere getmeyimiz dileyi ile sevgililer gunun mubarek...

--------------------------------------------------------------------------------

Gozlerin gol kipriklerin korpu olsa, men uzerinden kechende ipler qirilsa ve dustuyum yer dodaqlarin olsa. Sevgililer gununde bir opucuk borclusan mene....

--------------------------------------------------------------------------------

Insanlar tanidim ulduzlar kimiydi, hamisi parlayirdi, Ama men seni, yani Guneshi sechdim. Bir Gunesh ucun min ulduzdan vazgectim. Sevgililer gunumuz mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Kimsen seni Yasamaq isteyibde yasayamadigim umudlarim, ferqinde olmadan illerdir gozlediyimmii Kimsen seni Sen menim biricik sevgilimsen, sevdiyimi soyleye bildiyim....Sevgililer gununu tebrik ede bildiyim...!

--------------------------------------------------------------------------------

Nece ki uzaqdaki ulduzlar parlaq gelirse insana, uzaqda oldugun ucun bagliyam sene! Nece ki, en gozel Asklar imkansiz gelirse insana, Imkansiz oldugun ucun Tutqunam sene...Sevgililer gunumuz mubarek olsun....

--------------------------------------------------------------------------------

Ayriliq kichik sevgileri oldurer ama boyuk sevgileri guxlendirer, Nece ki, kuleyin balaca ocagi sondurub boyuk ocaqlari guclendirdiyi kimi. Bizim de sevgimiz hemishe yasayacaq ve daha da guclenecek sevgilim, Nece bele sevgililer gunlerinde birlikde olmagimiz arzusu ile......

--------------------------------------------------------------------------------

Tez ele gel tut ellerimi! Menimle birlikde yan! Menimle birlikde meydan oxu bu caresizliye! Menimle birlikde yat! Menimle birlikde oyan! Birlikde gedek nece bele Sevgililer gunune...!

--------------------------------------------------------------------------------

Dogan her gunun sabahinda icimde gozlerini gore bilmek aski olmasa, inan hech bir sheye deymezedi yasamaq...Sevgilier gunun mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Sen menim heyatimda oldugun surece, ne sen kimseye reqib ne de kimse sene reqibdir, Daha nece sevgililer gununde beraber olmag dileyi ile.....

--------------------------------------------------------------------------------

Bu Sevgililer gununde sene bir dene Ag goyerchin gonderirem. qanadlarinda sevinc, ureyinde Sevgi ve sedaqet, qarbeyaz tuklerinde umid ve dimdiyinde Shirin Yuxular opucuyu, Yanagini uzat....

--------------------------------------------------------------------------------

Yashamaq ozlemsiz, ozlem sevgisiz, sevgi sensiz olmaz! Unutma ki, sevmek daima beraber olmaq deyil, sensizken bile seninle olabilmekdir... Bu sevgililer gununde yaninda deyilem belke, amma ozlemim, sevgim hemishe seninle,,,, Seni seviremmm..

--------------------------------------------------------------------------------

O qeder gozelsenki uzune baxa bilmirem, titreyir ellerim ellerini tuta bilmirem. Ele baglanmisam ki, sensiz dura bilmirem, Sevgililer gunumuz mubarek....!

--------------------------------------------------------------------------------

Mene bir gunun 24 saat, bir saatin 60 deqiqe ve bir deqiqenin 60 saniye oldugu oyredildi, ama sensiz kechen bir saniyenin sonsuzluq qeder uzun oldugu oyredilmedi, Ne vaxt tutsam ellerini gozlerimin onunden fesiller kecher, ne vaxt gozlerin gozlerime deyse goyden bir ulduz duser, Sevgililer gunun mubarek!!! Denizi icerken maviler ilisdi bogazima, sahile vuran baliq kimi cirpinirdim. Mavi gozlerini gozlyirem. Sevgililer gunun mubarek biricik Askim!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Yasamamizin her aninda birlikde olmagimiz arzusu ile sevgilim.... Sevgililer gununu tebrik edirem....!

--------------------------------------------------------------------------------

Gece bir basqa geyer qarasini, ulduzlar daha bir sonuk olar ve heyat oyununu ters oynayar eger sen yoxsan yanimda. Beyaz bir goyercin yollaryiram sene: Qanadlarinda mutluluq, ureyinde sevgi ve sedaqet, qarbeyaz tuklerinde umut ve dimdiyinde Shirin yuxular opucuyu, uzat yabagini... muuuuaaacc

--------------------------------------------------------------------------------

Bir damci sevgi boyuk bir okeana deyer.. Indi uzaqlarda senin bir damci sevgine hesretem sevgilim, Seni hesretimi tuketdireceyi qeder qucaqlayiram.

--------------------------------------------------------------------------------

Sene dogru bir kepenek ucurdum, daglari denizleri kechdi seni tapdi, yanagina kicicik bi opucuk qondurdu. Hiss etdini Sevgilier gunumuz mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Sen dunyaya surgun edilmis bir meleksen ve men seni o qeder cox sevecem ki, bir daha cennetine geri donmek istemeyeceksen...Sevgililer gunun mubarek! @--)--)-- sene elektron bir gul yollayiram, cunki uzaqlarda elimden ancaq bu qederi gelir, Ama bil ki, gercek gulu gozlerinin icine baxaraq vermek isteyirem, ve seni sevdiyimi fisildamaq,,, Sevgililer gunumuz mubarek,

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgililer gunun mubarek biricik Askim. Seni denizdeki qumlar, goydeki ulduzlar, meshedeki agazcal, dunyadaki insanlar, okeandaki sular ve gunesin sualarindan daha cox sevirem,,,!

--------------------------------------------------------------------------------

Sen collerde sherab kimisen, gece denizlerinde ay ishiqi kimisen, guneshim sensen... Bil ki cox ozlendin...Sevgililer gunun mubarek olsun Canim...!

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgililer gunumuz mubarek olsun gulum, senden istediyim bir sey var gelen sevgililer gunune qeder menim gulumu soldurma....

--------------------------------------------------------------------------------

Bir qus olub getsem, ashsam bu maneleri gelsem senin yanina, opsem doyunca, qoxlasamseni, en boyuk hediyye odur mene.

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgililer opuserken niye gozlerini baglayar bilirseni Cunki onlar gozleri ile deyil qelbleri ile gormek isteyirler. Yani hissetmek isterler. Men de seni ruhumun derinliklerinde hissedirem sevgilim cunki seni cox sevirem. Sevgililer gunumuz mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Buludlara yukledim hesretimi, kuleklerle yolladim sevgimi, yagmurlar yagdirdim gozyaslarimlar kicik melekler gonderdim seni opmeye! Sevgililer gunun mubarek olsun!

--------------------------------------------------------------------------------

Maviler geyer bulud olaram, yasillar geyer bahar olaram, baxarsan bir gun beyazlar geyer senin olaram. Sevgililer gunumuz mubarek...!

--------------------------------------------------------------------------------

Gozel Asklar imkansiz gelir ee insana, imkansiz oldugu ucun Asiqem sene,,, Sevgilier gunun mubarek!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Sene ulduzlar qeder yaxin olmaq isterdim. her baxdiginda meni gore bilmeyin ucun, sene buludlar qeder yaxin olmaq isterdim, uzulduyunde gozyaslarini yagish olub silebilmek ucunm sene sen qeder yaxin olmaq isterdim ki, meni seni secdiyim qeder seve bilmeyin ucun..


BAYRAMLAR


Arzum budur novruz qusse-qemin yox olsun,ureklerden getsin buz,sevgi payin cox olsun! Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Ezizinem yaz gelsin,yaz gelsin Bahar gelsin,bu Novruz bayraminda qem getsin,sevinc gelsin! Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgi dolu nur dolu Novruz qarsilayaq,qoy bu bahar yaz boyu gun sacsin parlaq-parlaq! Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Geldi bahar bayrami,ilin gozel bayrami,qedemlerin xos olsun Novruza deyir hami.Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Yetisdi bahar yene,Yadir,Bahardir yene,getsin ayazli gunler,gelsin novruzum yene! Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Bu bahar bayram geler,toy geler,nisan geler,Novruzun gorusune el geler oba geler. Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Gelir bahar avazi,yaz etri,yaz avazi,bu Novruz qovusanlar duymasin qem avazi. Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Gel-gel a yaz gunleri.Bahar bayram gunleri.Bu Novruz bayraminda ilin xos gunleri.Novruz Bayraminiz Mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Arzu edirem ki yeni yasinda xosbextliyin en gozelini yasayar,ugur nerdivanlarini asanliqla dirmanarsan ve arzu edirem ki hemise uzun gulsun.Dunyada tayi olmayan gozellik varsa o da sendedir.Hemise sevgi dolu qalman ve xosbext olman arzusuyla...Ad gunun mubarek...

--------------------------------------------------------------------------------

Yoxlugun yagisa yazi yazmaq qeder cetin,sensizlik olum qeder aci,sen nefes qeder lazimli,canim qeder deyerlisen.Ad gununu tebrik edirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Bir il daha geride qaldi,amma heyifslenme zaman tez kecir deye.....Unutma ki her kes eyni seyi yasayir.Umidvaram ki,bu ilin sonunda geriye donub baxan da "gozel bir il idi" deyeceksen...

--------------------------------------------------------------------------------

Arzu edirem ki,bu gun arzuladigin butun arzularin gerceklessin.Geleceyini duzelden her yeni gun,bir evvelkinden daha gozel,isteklerine uygun ve seni xosbext edecek seilde olsun! Belke yaninda deyilem amma qelbimin en derin yerinde bu gunu seninle kecirirem...Ad gunun mubarek...

--------------------------------------------------------------------------------

Dostlar ulduzlar kimidir,onlari her zaman gore bilmirsen,amma senin ucun her zaman varolduqlarini ve seni dusunduklerini bilirsen.Bu gun meni gore bilmesende bil ki yanindayam..Senin kimi dosta sahib oldugum ucun ozumu cox xosbext hiss edirem.Ad gunun mubarek, nece-nece bele illere cixasan.

--------------------------------------------------------------------------------

Sesim gozel olmadigi ucun sene ad gunu mahnisini oxuya bilmirem..Buna gore de sene qisa mesaj gonderirem.Ad gunun mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Ad gunun mubarek!Her yeni gunun oten gunlerden daha gozel,isteklerine uygun ve seni xosbext edecek sekilde olmasini arzulayiram.

--------------------------------------------------------------------------------

Yasa! Sev! Gul! Bunlar eksik olmasin yasamindan.Yasin nece olursa olsun,her seyin en gozeli seninle olsun.Xosbext nesile ve heyat dolu yaslara.

--------------------------------------------------------------------------------

Yarpaqlara,gullere,yasillara,aylara,nece nece illere,nece nece gunlere.Yarpaq gule,al yasila yarasir,omrun boyu yarasasan daha uca zirvelere.Ad gunun mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Ad gunun mubarek! Bu ad gununde sene sonsuz xosbextlik,sadiq dost,gozel heyat ve saf mehebbet arzulayiram.

--------------------------------------------------------------------------------

Bu ad gununde sene ne arzulaya bilerem.Arzu edirem ki,her zaman qem kolgesi senin gozlerini,kederlendirmesin.Tebrik edirem!

--------------------------------------------------------------------------------

Tebrik edirem!Arzu edirem keder senden uzaq olsun ve gelecek gunler daim sene yaxsi ehval-ruhiyye bexs etsin!

--------------------------------------------------------------------------------

Senin bu sevincli gununu tebrik edirem! Arzu edirem heyatin butun cetinlikleri senden uzaq olsun!

--------------------------------------------------------------------------------

Butun proqressiv cemiyyet senin ad gununu qeyd etmeye hazirlasir! Semimi qelbden atesli tebrikler.

--------------------------------------------------------------------------------

Bezi seyler sevilir cunki onlar deyerlidir,bezi seyler deyerlidir cunki onlar sevilir.Qadinlar her ikisine layiqdir.8 Mart bayramin mubarek!

--------------------------------------------------------------------------------

Dunyanin en gozel qadinini 8 Mart beynelxalq qadinlar gunu munasibeti ile tebrik edirem! Heyatin her zaman sevgi ile dolu olsun.

--------------------------------------------------------------------------------

8 Mart qadinlar gunu munasibeti ile sizi tebrik edirem. Arzu edirem su qeder temiz,heyat qeder canli,cicek qeder teravetli ve gozel qalasiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

Bu gun dunyanin qadinlar qarsisinda bas eydiyi gundur.Haminin varligi size borcludur.8 Mart bayraminiz mubarek.

--------------------------------------------------------------------------------

Mektub sizindir buyurun acin, mektubun cavabini tez yola salin.Mektubu acan boyuk ehtiram, mektubu oxuyana urekden salam. 8 Mart bayraminiz mubarek.

--------------------------------------------------------------------------------

Birlik ve beraberliyimizi qardashliq ve dostlugumuzu en isti shekilde hissedeceyimiz mubarek Qurban Bayraminizi tebrik edirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Kuskunlerin barishdigi ve sevenlerin bir araya geldiyi, merhemet ve shefqet dolu gunlerin en deyerlilerinden olan Qurban Bayraminiz mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

En delice esen seher yeli, en guneshli gunler, en parlaq gecedir bayramlar. Ureklerde bir esinti ve baris paylashimina en isti "SALAMDIR" bayramlar. Qurban Bayraminiz mubarek olsun...

--------------------------------------------------------------------------------

Bu gun ellerinizi her zamankinden daha cox acin, Ovucunuza melekler gul qoysun, ureyiniz coshsun, Qurban Bayraminiz mubarek olsun.

--------------------------------------------------------------------------------

Bu gun mubarek Qurban bayramidir. Butun inananlar bir-birlerine daha da yaxinlarshdin. uzuntuler ortadan cixsin, qaradashliq ve dostluq duyqulari daha da quvvetlensin. Bayraminizi semimi qelbden tebrik edirem....

--------------------------------------------------------------------------------

Bu deyerli Qurban Bayraminda, kainatin yaradicisi ve alemlerin Rabbi bagishlayici ve aciyici yuce Allah butun dualarinizi qebul etsin...

--------------------------------------------------------------------------------

Qurban Bayraminiz mubarek, ureyiniz umidli, umidleriniz atli, sevdaniz qanadli, mutlulugunuz qatli, sufretniz dadli, mekaniniz taxtli, omrunuz baxtli, eviniz bereketli olsun...

--------------------------------------------------------------------------------

Damaginizi ruhunuzu ve cevrenizi dadlandiran ve gercekden gozel ve bereketli bir bayram arzulayiram....

--------------------------------------------------------------------------------

Xeyir qapilarin sonuna qeder aciq, qeza ve belalarin qapisi hemishe uzunuze bagli olsun....Bayraminiz mubarek....

 

Arzular


Arzum bu gun arzulardigin butun arzularin gerchek olmasidir. Belke yaninda deyilem amma bilki qelbinin en derin yerinde bu gununu qeyd edirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Yasha, Sev, Gul! Bunlar eskik olmasin yashaminda, Neche yashin olursa olsun,her sheyin en gozeli seninle olsun. Ad gunun mubarek canim.

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni yasin once sagliq sonra ise arzuladigin butun arzularin heyata kechmesi ucun bir bashlangiz olsun.. Ad gunun mubarek....

--------------------------------------------------------------------------------

Saatlardir fikirleshirem sene nece mesaj yazim deye, ama bundan gozelini tapmadim Ad gununu tebrik edirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Tebrik edirem ad gununu Askim, sen menim her zaman biricik Askim olacaqsan.......

--------------------------------------------------------------------------------

Gele bilmedik ama unutmadiqda: Ad gunun mubarek, Butun gozelliler seni tapsin....Nece bele illere...

--------------------------------------------------------------------------------

Bu ad gununde Belke de yaninda olmadim, ama unutma ki, dunende, bu gunde, sabahda ureyin kimi yanidayam. Ozunu yalniz hiss etdiyinde elini ureyine qoy men ordayam. Ad gunun mubarek bebeyim.....

--------------------------------------------------------------------------------

Ad gununu tebrik edirem ve sene bir tek arzum odur ki, ag gelinlik paltarini geyinib menim yanimda oturasan gelen ad gununde,,,, Tebrik tebrik tebrik

--------------------------------------------------------------------------------

Sagliq, qazanc, mutluluq, sevgi seninle olsun. Amma bir shertim var, sende hemishe menimle ol.....!!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Dedim, deyirem ve sonsuza qeder deyirem Ad gunun mubarek.

 

یک شنبه 19 خرداد 1392برچسب:, :: 11:31 :: نويسنده : داوود بدرزاده

   Sənə bu mesajı deyil ürəyimi yollamaq istərdim, telefonu deyil əlimi tutmanı istərdim, mesaja deyil gözlərimə baxıb səni sevirəm deməni istərdimBu mesajı oxudunsa mənə heyransan. Vecinə deyilsə məni sevirsən. Cavab versən mənsiz yaşaya bilmirsən. Cavab verməsən mənə vurğunsan. Görək indi nə edəcəksən?

3. Dünyada bir çox insan var. Bəzisi duyğulu bəzisi duyğusuz, bəzisi qorxulu bəzisi qorxusuz. Bəzisi ağlayıb bəzisi gülür amma gözəlliklərə və xoşbəxtliyə layiq olan bir insan var o da indi mesajımı oxuyur.

4. I love your eyes cünki onlar very nice, bir anlıq look at me ondan sonra dont forget me, qəlbim tic tac for you because i love you!

5. Eşqim yatağın, sevgim yorğanın, ürəyim yastığın olsun şirin yuxular birdənəm.

6. Sənin üçün uzaqdan sevməyi, baxmadan görməyi, toxunmadan hiss etməyi, eşitmədən dinləməyi, göz yaşlarımla gülməyi və qovuşmaq üçün səbr etməyi öyrəndim ancaq sənsizliyi əsla!

7. I love your eyes cünki onlar very nice, bir anlıq look at me ondan sonra dont forget me, qəlbim tic tac for you because i love you!

8. Axtardığım nə varsa bil ki, səndə tapmışam. Səndən əvvəl yox idim səninlə var olmuşam. Səndədir bütün hicran, ümidlər. Məni məndə axtarma mən artıq sən olmuşam!

9. Çoxdur sənə sözlərim, ağlıma gəldikcə söyləyirəm, bu fani dünyada gülüm mən sənsiz neyləyim?

10. Yağışı sevirəm deyirsən yağış yağanda çətirini açırsan, günəşi sevirəm deyirsən günəş çıxanda pərdəni qapadırsan, küləyi sevirəm deyirsən əsəndə pəncərəni örtürsən və mən də bundan qorxuram! Çünki məni də Sevdiyini söyləyirsən!

11. Darıxdığın sənin üçün darıxırsa darıxmaq gözəldir. Dönəcəksə gözlədiyini gözləmək gözəldir. Sevirsə sevdiyin bax elə bu hər şeyə bərabərdir.

12. Sənə minlərcə gül vermək istərdim amma güllər solar, sənə ömrümü vermək istərdim amma bir gün öləcəyəm, sənə sadəcə sevgimi verirəm ki, o əbədiyyən yaşayacaq!

13. Məni oda at bədənim yansın, sadəcə qəlbimə dəymə, çünki onun içində sən varsan.

14. Dünyada hər şey özünə bir yoldaş axtarar, daşın qəlbi yoxdur amma onu da yosun sarar.

15. Sənin olan hər şeyi, hətta sənsizliyi belə səni xatırlatdığı üçün sevirəm!

16. Səni ulduzlara oxşadıram, onlar qədər parlaq, cəlb edici və gözəlsən amma aranızda tək bir fərq var; onlar milyonlarla sən isə bir dənəsən!

17. Bu gün də sabah da ürəyin qədər yaxınındayam, özünü tənha hiss etdiyində əlini ürəyinə qoy mən həmişə oradayam.
18. Cavanların deyiminə görə əyləncə gedər, yaşlıların deyiminə görə cavanlıq gedər, uşaqların deyimiylə dünyalar gedər, mənim deyimimə görə CANIM qədər sevirəm səni!

19. Zənn etmə ki, yerin dolacaq, səndən başqa biri mənlə olacaq. Nə mənə sənin kimi bir sevgili nə də səni mənim kimi sevən tapılacaq.

20. Güllərin hamısı gözəldir amma sənin qədər deyil. Səni hər kəs sevər amma mənim qədər deyil!

21. Hər eşqin göy üzündə bir mələyi varmış. Yer üzündə tükənən hər eşq üçün göy üzündə bir mələk ağlarmış. İnan ki, bizim mələyimiz heç ağlamayacaq.

22.
Bir şirin gülüş vurdu məni çox dərindən. Baxanda qamaşdı gözlərim gözəlliyindən. Sevirəm sözü yıxdı məni çox dərindən. Burax izimi ey pəri əgər sevməyəcəksənsə!

23. Eşq dənizdən çınqıl toplamağa bənzər, əvvəl tək-tək yığırsan sonra bir-bir atırsan. Sadəcə bəzilərini atmağa ürəyin gəlmir və səndə atılmayanlardansan!

24. Uzaqlıqlar kiçik sevgiləri yox edir, böyüklərini isə ucaldır. Eynilə küləyin şamı söndürüb alovu alovlandırdığı kimi.

25. Bilirəm sən bir ulduzsan ətrafında bir çox planet var. Amma unutma ki, mən dünyayam və ancaq məndə həyat var!

26. Göy üzü nə qədər qaranlıq olarsa olsun oralarda bir yerdə mütləq bir ulduz var. Bir qəlb nə qədər sevgisiz qalarsa qalsın, mütləq içində göyərən bir tumurcuq və bir çiçək var!

27. Həyatındakı üzüntülər sahildəki ayaq izləri qədər keçici. Xoşbəxtliklər isə mərmərə yazılmış yazılar qədər qalıcı olsun.

28. Ay işığının aydınlatdığı bir sahildə kiçik bir budağa “Səni Sevirəm” yazmaq istərdim. Ancaq sən qəzəbli bir dalğa olub silə biləcəyindən deyə qorxuram.

29. Gecədir ki, adamı kədərləndirən? Yoxsa adam özü kədərlənmək üçün gecəni gözləyir? Gecədir ki, səni məni düşündürən? Yoxsa mənəm, səni düşünmək üçün gecəni gözləyən?
30. Qəlbimdə 3 çiçək böyütdüm. Sevmək, sevilmək və gözləmək. Sən bunlardan ikisini qopartdın. Mənə ancaq biri qaldı; gözləmək!

31. Yarı dalğalı olmamalıdır dəniz. Ya tam sakit olmalı yada sovrulmalı! Yarı ümid verməməlidir sevgili. Ya tam sevməli yada çıxıb getməli.

32. Duyğular vardır anladılmayan. Sevgilər vardır kəlmələrlə ölçülməyən. Baxışlar vardır insanı bir ömür boyu ağladan. Yollar vardır keçilməsi çox çətin olan. Qəlblər vardır dərdlə çırpınan. İnsanlar vardır heç unudulmayan. Zənn etmə məni sevib buraxanlardan. Zənn et məni məzara qədər sevənlərdən.

33. Səni sevdiyim qədər yaşasaydım ölümsüz olardım.

34. Bu dünyada iki kor var. Biri məni görməyən sən. O biri isə, gözü səndən başqasını görməyən mən.

35. Kül olmuş atəş yanarmı? Buz bağlamış su axarmı? Bu gözlər səni görüb sevdi, başqasına baxarmı?

36. Soyuq havalarda heç bir zaman üşümədim bilirsənmi nədən? Həmişə sənin istiliyinlə qızındım. Sevginin istiliyi idi məni qızdıran. Qəlbimə yazılmısan bir dənəm.

37. Günəşin buz tutduğu yerdə bir alov görsən bil ki, o yalnız sənin üçün yanan qəlbimdir.

38. Sevgini göstərməlisən söyləmək yetməz, sevgi gözlərində olacaq sözlərin yetməz, sevgi hər şeydir qəlbə həbs edilməz. Sevməlisən mənim kimi amma ürəyin yetməz!

39. Günəşə baxa bilərəm amma üzünə əsla, atəşi tuta bilərəm əlini əsla, canımdan keçərəm amma səndən əsla, dünəni unutsam belə səni əsla.

40. Qəzəbini yarpaqlara yaz payızda tökülsün, dərdlərini küləyə yaz əsdikcə uzaqlara aparsın, sevgimi qəlbinə yaz öləndə səninlə basdırılsın!

41. Yuxudan oyananda insanı oyandığına peşman edən, geri dönmək istəyib, dönə bilməyəndə biçarəlikdən bezdirən, həyatda bir dəfə görülə bilən bir möhtəşəm bir yuxusan!

42. Ay işığındadır sevgiliyə duyulan həsrət. Sevgiliyə həsrət olduğun qədər də ona yaxınsan! Unutma, yağışın yağdığı qədər islaqsan, günəşin isitdiyi qədər qızmar.

43. Gözlərin axar çay, qaşların körpü olsa tam ortasından keçərkən iplər qopsa yanağından süzülüb düşsəm dodaqlarına. Məni öpərsən yoxsa bir göz yaşı kimi silərsən?

44. Bizim yerlərdə hər ulduz axanda biri ölür. Sizdə isə arzu tutulur. Sizin arzularınızın çin olması üçün bizdən birinin ölməsimi lazımdır?

45. Camaat mənə qəlbsizsən deyirlər. Doğru deyirlər çünki qəlbimin səndə olduğunu bilməyirlər!

46. Sənin üçün hər darıxanda ürəyimə bir ulduz çəkirəm. Bilirsən sənin üçün necə darıxmışam? Artıq ürəyimdə bir səma var. Çünki səni sevirəm.

47. Aramızdakı məsafələr nə qədər uzun olursa olsun, sonsuzluğa gedən bütün yollara adını yazdım. Hansı yoldan keçərsən keç səni sevdiyimi oxuyacaqsan.

48. Ən gözəl dəniz sahilində üzülməmiş olandır, ən gözəl uşaq daha böyümədi, ən gözəl günlərim səninlədir və sənə söyləmək istədiyim ən gözəl söz daha söylənməmiş olandır; Səni sevirəm. Eşq gülü tikanıyla dərməyə oxşayır. Əllərin qan içində qalır amma tikana görə gülü atmaq olmaz.

49. Bir yağış damcısı sənə olan həsrət və arzumu daşısaydı hər yeri sel alardı.

50. Sən tanrıya edilən arzum, göylərə uzanan əllərimsən, sən gözümdən süzülən yaş kimi həsrətimsən, sən yaşadığım ömür və ən gözəl günlərimsən, sən hər gecə yuxularıma girən əziz sevgilimsən.
51. Sənə bir göyərçin göndərirəm ürəyində sevgi qanadlarında xoşbəxtlik dimdiyində öpüş var!
... Sanmaki yerin dolacaq,senden basqa birisi menim olacaq! Ya mene senin kimi sevgili , ya da sene menim kimi seven tapilacaq ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Seven ne qeder severse sevilen bir o qeder nankordur.Bir gun intihar edecem,sebebide sen olacaqsan.Gunler sonra xeberi bir dostumdan alacaqsan.Belke uzuleceksen,belkede sevineceksen , ne bilim ?! Sen ne dusunursen dusun onu bilki olende bele 'SENI SEVIREM' deyecem ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen varken gozlerimle ulduzlara baxa bilmirem ...
--------------------------------------------------------------------------------
... gozumde yas varsa sebebi sensen , ureyimde aqri varsa onunda sebbi sensen ! Seni sevmeyiminse butun xetalari menimdi yaxsi onda ESQ kimin gunahidi ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Hec darixmadiqim bir insan varsa o sensen.Kaski bele olmayaydi , cunki hemise qelbimdesen ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sene herseyimi vere bilmerem ! cunki 'HERSEYIM SENSEN'...
--------------------------------------------------------------------------------
...Her seyi ve her kesi seve bilerdim, seninle sevmeye baslamasaydim! Ne yaziq ki bu beledir - sevmeye seninle baslamisam ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sonsuzluqa catmisdim, sensizliye alismisdim, inanki her seyi unutmusdum , birde baxdimki qelbimdesen..onada gucum catmir ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen umudum,imtina ede bilmyeceyim esqim, dunenim , bugunum , sabahimsan.. Ama en onemlisi canim 'SEVGILIMSEN'...
--------------------------------------------------------------------------------
... Sevgi uca daqlardaki gullere benzer! onu qopartmaq deyil boyutmek lazimdir ...
--------------------------------------------------------------------------------
Sen (S)ene inan hec kime inanma Sen (S)eni sev hec kimi sevme Sen (S)ene guven hec kime guvenme Moterizedeki "S"-leri "M" ele oxu hec kime deme
--------------------------------------------------------------------------------
Gecedir seni mene xatirladan, Ulduzsan gecemi aydinlatan, bilki gece ulduzsuz, mende sensiz yasayamam..
--------------------------------------------------------------------------------
Gozlerin dolsa bir gun bilki men seni fikirleshirem, Qelbin yanarsa bir gun bilki men aglayiram, bir gun icinden aglamaq gelse bilki men yasahmiram..
--------------------------------------------------------------------------------
Sen hec denizin altinda meshenin yasilligini gordun? imkansiz oldugunu deme, cunki men senin gozlerde olulerin bile gormeyeceyi cenneti gordum
--------------------------------------------------------------------------------
Uchurumdan dusherken tutdugum yer olsan olmekden deyil seni qirmaqdan qorxaram...
--------------------------------------------------------------------------------
Agaclara yazdim adini, yandirdilar, goy uzune yazdim, yagish olub axdilar, Bu defe qelbime yaziram, olum ancaq siler adini ordan,
--------------------------------------------------------------------------------
Dogru soyleyeni doqquz kendten qovarlar sene onuncu kendten seslenirem SENi SEViREM... :)
--------------------------------------------------------------------------------
Sehifeni ac ureyimi goreceksen, ureyimi ac sirrimi goreceksen, sirrimi ac iki kelime bir sey goreceksen Seni Sevirem.
--------------------------------------------------------------------------------
Sevgi qapqara bir otaqda kicicik bir noqteyi tapmaqdir
--------------------------------------------------------------------------------
Bezib bir gun buraxaram sanma olsemde sozumden donmeyecem, araya bitmeyen hesret girsede ayriliq acisi candan etsede senden bashgasini sevmeyecem..
--------------------------------------------------------------------------------
Mene seni unut dediler. Unutdum amma seni deyil, mene seni unut deyenleri...
--------------------------------------------------------------------------------
ASKIMI daglara yazacaydim,.,.. ASKIM-dan boyuk dag tapa bilmedim!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Insanlar tanidim ulduzlar kimiydi, hamisi parlayirdi, Ama men seni, yani Guneshi sechdim. Bir Gunesh ucun min ulduzdan vazgectim.
--------------------------------------------------------------------------------
Quyruqlu ulduzlar ver deyirler, dunyaya 70 ilden bir gelirler,,, Insanlar onu heyatu boyunca belke bir defe gorurler, Sene bir sirr verim? Men o ulduzu gordum. O, da sensen Sevgilim..
--------------------------------------------------------------------------------
Yuxudan oyaninca insani oyandigina peshman eden, geri donmek isdeyib de donemeyince caresizlikden deli olan, heyatda bir defe gorulebilen Shirin yuxumsan! Seni cox sevirem,
--------------------------------------------------------------------------------
Gulu bir defe seni min defe, Gulu solunca seni olunce sevecem!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Seni her dushunduyumde Ureyime bir dene ulduz sekli cekirem, Menim indi bilirsen nece dene ulduzum var? Menim artiq bir goy uzum var.
--------------------------------------------------------------------------------
O qeder gozelsenki uzune baxa bilmirem, titreyir ellerim, ellerini tuta bilmirem, dolanib qucaqlamaq gelir icimden qucaqlaya bilmirem, Ele baglanmisam ki, sensiz dura bilmirem,
--------------------------------------------------------------------------------
Seni dusunduyum zaman senin meni dusunub dusunmediyinin dusuncesi dusundurur meni..
--------------------------------------------------------------------------------
Unutduqlarini animsa,itirdinse axtar, ozledinse get tap, ureyin qirdinsa bigishla de chunki heyat chox qisadi.
--------------------------------------------------------------------------------
Bu mesaji silsen meni sevirsen, silmezsen mensiz dayana bilmirsen, cavab versen meni istirsen,vermesen mene ashiksan, a a a indi neyniyeceksen?
--------------------------------------------------------------------------------
Gulmek uchun mutlu olmagi gozdeme, belke de mutluluq senin gulushundedi, sakin aglayim deme, belke bir yerlede senin bir gulushun uchun yashayan biri vardir.
--------------------------------------------------------------------------------
Sevirem your eyes, chunki onlar very nice, ne olar bir defecik look at me, sonra don`t forget me, qelbim tik tak for you, because I LOVE YOU...
Seni gunde bir defe dushunurem o da 24 saatimi alir.
--------------------------------------------------------------------------------
Seni esl insanlarin menasiz sevgisi ile deyil, menasiz insanlarin esl sevgisi ile sevdim!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Sene baxchadan gul deyil, guneshden atom qoparib getirmek isteyirem, amma ureyim kimi elinde yanar qorxuram.
--------------------------------------------------------------------------------
Bu deyqe ele sevincliyemki, sevgilime dunyanin en sirin seyini vermek icimden gelir, Amma cox Heyifler olsunkii ekrana yerlesmezsen!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Bir gul olmak isterdim! Neden mi? Meni qoparip iyleyende vucudunun derinliklerine girip bir daha oradan cikmamak uchun.!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Insanlari tanidim ulduzlar kimiydi hamisi parlayirdi, hamisi goydeydi, amma men bir tek seni, guneshi sechdim, bir guneshe gore milyonlarca ulduzdan vazkecdim.
--------------------------------------------------------------------------------
Sene ulduzlari verirem al. cicekler suda, ulduzlar ise qelbinde qaldigi muddetcesolmayacaqlar, onlar orda uzulmeyecekler, olmeyecekler....
--------------------------------------------------------------------------------
Sevgi:ele-ele soyuqda agac altinda titreshmekdir, acini ve sevinci soyuqda agac altinda titreserek paylasmaqdir!!!
--------------------------------------------------------------------------------
ASKIN zeher olsa icmezsem, yolun olum olsa donersem, senin ucun bu candan kecmezsem NAMERD olum!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Sevirem seni olumsuz bir ASK ile, butun qelbim, heyatim seninle, olecek bile olsam, bu qelb ile son nefesimde qishqiracam Seni Sevirem deye..
--------------------------------------------------------------------------------
Men senin adini Ureyime yazdim. allahdan tek dileyim adini alnima yazsin...
--------------------------------------------------------------------------------
Ay geceni men seni sevdiyim qeder sevseydi, Gunes yer uzune hersret qalardi, neceki bir vaxtlar men sene hesret qalmisdim...
--------------------------------------------------------------------------------
Gul nedirki? solar geder. Gun nedirki? gelib geder, Alov nedirki? soner biter. Ama sene olan sevgim, Solmazdir, bitmezdir ve en esasi olmezdir!
--------------------------------------------------------------------------------
Seni dar agacindaki bir insanin Heyati sevdiyindende Cox sevirem!!!! Coooxxxxx Cooxxxx....
--------------------------------------------------------------------------------
Meni dusunduren tek mutluluq, men oldukden sonra senin meni dusunub dusunmemeyindir.
--------------------------------------------------------------------------------
Eger seni sevmek gunahdisa, men cehennemlik, olmaga haziram. Yeterki seni olesiye sevim...
--------------------------------------------------------------------------------
Eger meni dusunmek sene aci verecekse, Sen terefinden unudulmaga raziyam. Yeterki sen aci cekme....
--------------------------------------------------------------------------------
Seni bir ser sercenin gozyasi tokebilme ehtimali qeder sevirem. Ne az deyessen. Amma onu bilki serceler agladiqlari zaman olurler...
--------------------------------------------------------------------------------
Onun uzuntusunu paylasib, onun ucun aglayirsansa bax bu ASK-dir. O olmayanda onu dusunub agladinsa. Bax bu olmez ASK-dir...
--------------------------------------------------------------------------------
Sevibde sevdiyine sevdiyini deye bilmemek ne qeder aciysa, sevilibde sevildiyini bilmemek o qeder acidir!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Artiq buludlara yaziram sene olan sevgimi... Adini yox aa.. Sevgimi. Yagishlar yaganda bilersen seni ne qeder cox sevdiyimi...
--------------------------------------------------------------------------------
Bir gece titreyerek oyansan yuxudan, bilki seni dusunerek, sensizliyin acisindan agladigim gecedir...
--------------------------------------------------------------------------------
...Eger bir gun bir elimde gul digerinde silah qarsina cixsam , ya gulu alib menim olarsan yada silahla meni vurarsan ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen 61-ci deqiqem, 25-ci saatim , 7-ci hissim ,5-ci feslimsen!sen her seyden ferqlisen, cunki sen menim mehebbetimsen...
--------------------------------------------------------------------------------
... Meni odlara at butun vucudum yansin, yalniz ureyimi gotur cunki orada sen varsan ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Eger heyat bir gulus qeder asan olsaydi,bu acilar ve istirablar gozden dusecek goz yasi qeder olmazdi ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Kime deyerinden boyuk deyer versen , ya onu itirersen ya da heyatini ! Men seni sevmekle heyatimi itirdim ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen hec sensizlik nedir bilirsenmi ? hardan bilesen sen hec sensiz qalmamisanki ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Aqlimda olanlari deyil ureyimdeki deyirem "seni sevirem"...
--------------------------------------------------------------------------------
...Nefes almaqa , su ixmeye , yemeye bir canli ne qeder mohtacdirsa men de sene o qeder mohtacam...
--------------------------------------------------------------------------------
...Seni sevdiyimi deye bilmemek bilirsenmi nece cetindir?Ama seni sevmekde onun qeder gozeldir...
--------------------------------------------------------------------------------
...Esq qilinc yarasi kimidir,baqlansada izi qalar ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Meni tek basina qoydun getdin buralarda.bilirsenmi ureyim yandi o gozlerinin uqruna...
--------------------------------------------------------------------------------
...Her yerde senden bir iz var , senden elamet var!unutmaki burada hemise seni seven biri var...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen hesretim , taleyim,her seyimsen!Yasamadiqim gunler hesretine dayana bilmediyim melek gozlu yarimsan...
--------------------------------------------------------------------------------
...Bilmirem belkede senincun asandi unutmaq.menimcun yox.senin uqruna her seyimi verdim,artiq geriye yol yoxdur !seni dunyalar qeder sevirem ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Serlerde adini yazmadim,gozelo sozlerim arasinda isletmedim deye menden incime .evvela bu menlik deyil sonrada seni ureyima yazmisam.seni sevirem!...
--------------------------------------------------------------------------------
...Umudum var gunes yeniden doqacaq.umudum var kulek yene esecek.umudum var birisi meni yene sevecek.umudum var umudum geri donecek...
--------------------------------------------------------------------------------
Bir gun sebebsiz goz yaslari suzulse o gozel gozlerinden bilki yoxlugundan olduyum gundur...
--------------------------------------------------------------------------------
Sessiz olmaq sensiz olmaqdan cetin deyil. En cetin olan sey sensizliyin sessizliyini dinlemekdir!!!
--------------------------------------------------------------------------------
ASKIM bebecimsin, Sevgisinden emin oldugum tek insansan, Sene seni sevirem deyende ozumu dunyanin en xosbext insani hesab edirem.... ASKIM MENIM
--------------------------------------------------------------------------------
Sevmek bir ehtiyacdirsa, sevdiyini demek niye gunah olsunki......
--------------------------------------------------------------------------------
Sen dunyaya surgun edilen bir meleksen ve men seni o qeder chox sevecemki, o cennetine geri done bilmeyeceksen
--------------------------------------------------------------------------------
Gozlerin derya kipriklerin bir korpu olsa, men kechen zaman korpu qirilsa ve dushduyum yer dodaqlarin olsa.
--------------------------------------------------------------------------------
Darixdirici bir havadi yasgihli havadan sonra gunesh parlasa, guller etir sachsa, uzune tebessum gonsa ve nehayet sebebini sorushsan SENI SEVDIYIMI soyleyecekler,
--------------------------------------------------------------------------------
Bir saniyeye gorub bir deqiqeye vurulub, bir saata sevirsense unutmaq uchun iller gerkdir.
--------------------------------------------------------------------------------
Sevgi ne oldugun bilirsense sen olan gunahlari yuyursansa sen sevmeyi cinayet sayirsansa bu menim en boyuk cinayetimdi!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Ureyimdeki tek duygu, xeyalimdaki tek tutqu meni yashadan tek duygu senmisen sevgilim.
--------------------------------------------------------------------------------
O qeder gozelsenki uzune baxa bilmirem, titreyir ellerim ellerini tuta bilmirem, dolanib qucaqlamaq isteyirem bacarmiram, ele baglanmishamki sene sensiz dayana bilmirem. Seni chox sevirem
--------------------------------------------------------------------------------
Gunesh dogub gun parlasa bilki gunum ela kechdi, gunesh batib bulud olsa bilki bun sensiz qaldim
--------------------------------------------------------------------------------
Qaranliq gecede ulduzlari gore bilmek onemli deyil, gunduzler ulduzlari gore bilmek marifet, Ashiq olmaq marifet deyil bir omur boyu seve bilmek marifet
--------------------------------------------------------------------------------
Seni sevirem deyen sozlere deyil senin uchun aglayan gozlere inan
--------------------------------------------------------------------------------
Ay yarandigi gunden Guneshe ashiqdi. Gunesh ne qeder ki, gunduz guellerin tebessumune aldanib Ayi unutsa da. Ay geceler milyonlarca ulduza aldanib Guneshi unutmadi!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Gozler vardir sozleri anlatir, sozler vardir gozleri anlatir, bir de ask vardir seni anlatir...
--------------------------------------------------------------------------------
Qoy sevinc hemiseh qanadli bir qush, ureyin en isti yuvasi,Qem keder yuxu, unudulmush gulushungelecek yuvasi olsun.
--------------------------------------------------------------------------------
Ay geceni men seni sevdiyim qeder sevseydi Gunesh yer uzune hesret qalardi
--------------------------------------------------------------------------------
Seni sevirem dedim sende inandin. Eh men seni sevmedim sene tapdim!!! Sene deliler kimi baglandim....
--------------------------------------------------------------------------------
Men sevdamin kucesinde otururam sabahlara qeder, geceler hech bitmir ve men hech yatmiram
--------------------------------------------------------------------------------
An geler insanlar gulerken aglarmish, goz yashlari sel olub qelbine axarmish!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Sehra qumlarinin yagis sularina ehtiyaci oldugu kimi menim de sene ehtiyacim nar sevgilim
--------------------------------------------------------------------------------
seni ureyimin en derin gusesine heps etdim en buyuk avukatlari tutsanda ordan seni qurtara bilmezler
--------------------------------------------------------------------------------
Alem gelse seni menden almaga, Hamidan qabaq alib goturem sei.
Getsende dunyanin sonuna qeder, duserem arxanca oturrem seni.
--------------------------------------------------------------------------------
Seni ulduzlara benzedirem onlar qeder uzaq onlar qeder elchatmazsin, amma bir ferqiniz var onlar milyonlarca sen ber denesen
--------------------------------------------------------------------------------
Seni unutmaq uchun and ichdim gozlerin geldi aglima vazkecdim
--------------------------------------------------------------------------------
Seni sevdiyim qeder yashasaydim, olumsuzluyun adini Ashk qoyardim.
--------------------------------------------------------------------------------
Sene bu mesaj? deyil ureyimi yollamaq isterdim, telefonu deyil elimi tutmani isterdim, mesaja deyil gozlerime baxib seni sevirem demeni isterdim...
--------------------------------------------------------------------------------
Bu mesaji oxudunsa mene heyransan.Vecine deyilse meni sevirsen.Cavab versen mensiz yashaya bilmirsen.Cavab vermesen mene vurgunsan.Gorek indi ne edeceksen?
--------------------------------------------------------------------------------
Dunyada bir cox insan var. Bezisi duygulu bezisi duygusuz, bezisi qorxulu bezisi qorxusuz. Bezisi aglayib bezisi gulur amma gozelliklere ve xosbextiye layiq olan bir insan var o da indi mesajimi oxuyur
Senin ucun uzaqdan sevmeyi, baxmadan gormeyi, toxunmadan hissetmeyi, esitmeden dinlemeyi, goz yaslarimla gulmeyi ve qovusmaq ucun sebretmeyi oyrendim ancaq sensizliyi esla!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Axtardigin ne varsa bilki sende tapmisam. Sende evvel yox idim seninle var olmusam. Sendedir butun hicran, umidler. Meni mende axtarma men artiq sen olmusam!...
--------------------------------------------------------------------------------
Coxdur sene sozlerim, aglima geldikce soylerim, bu fani dunyada gulum men sensiz neyleyim?
--------------------------------------------------------------------------------
Yagisi sevirem deyirsen yagis yaganda cetirini acirsan, gunesi sevirem deyirsen gunes cixanda perdeni qapatirsan, kuleyi sevirem deyirsen esende pencereni ortursen ve men de bundan gorxuram! Cunku meni de Sevdiyini soyleyirsen!
--------------------------------------------------------------------------------
Darixdigin senin ucun darixirsa darixmaq gozeldir, Donecekse gozlediyin gozlemek gozeldir. Sevirse sevdiyin bax ele bu her seye beraberdir.
--------------------------------------------------------------------------------
Sene minlerce gul vermek isterdim amma guller solar, sene omrumu vermek isterdim amma bir gun oleceyem, sene sadece sevgimi verirem ki, o ebediyyen yasayacaq!
--------------------------------------------------------------------------------
Meni oda at bedenim yansin, sadece qelbimi burax, cunku onun icinde sen varsan.
--------------------------------------------------------------------------------
Dunyada her sey ozune bir yoldas axtarar, dasin qelbi yoxdur amma onu da yosun sarar.
--------------------------------------------------------------------------------
...Gunes en merkezinde bir alov gorsen bilki o senin esqinden alovlanan yalniz ve yalniz menim ureyimdir...
--------------------------------------------------------------------------------
...Seni sevirem kelimesi yalan olsa bele onu hec bir doqruya deyismerem...Seni sevirem!
--------------------------------------------------------------------------------
...Cesaretli ol!heyata geri baxdiqin zaman elediklerincun deyil etmediklerincun uzuleceksen!
--------------------------------------------------------------------------------
...Ferz et ki, bir kulekdim esib kecdim heyatindan,yada bir yaqisdim yaqdim heyatinda,sonrada axib qtorpaqa qovusdum.beli torpaqa o cekti suyu,men de senin heyatindan yox oldum...
--------------------------------------------------------------------------------
...biri var cox uzaqlardi hey seni sesleyir,biri var uzalarda senincun cox ama cox darixir,biri var uzaqlarda seni sensiz yasamaqdan qorxur ,biri var uzaqlarda seni dunyalar qeder sevir ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Ne varsa bilki hamisini sende tapmisam,menim dunenim olmuyub seninle var olmusam.mende hecne axtarma cunki artiq men sen olmusam...
--------------------------------------------------------------------------------
...Bir gece ay menden sorusdu niye sen onunla birlikdesen? mende aya cavabinda dedim : sen goyuzunden imtina ede bilersenmi ? ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Menden otru en boyuk sevinc , men oldukden sonra meni xatirlayacaqini dusunmekdir!Yox ger meni xatirlamaq seni uzurse sen terefinden unudulmaya raziyam ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sen menim ucun bir nece gunluk heves deyilsen !Sen menim yasama sebebim son nefsimsen!senden otru her seye haziram , Gulum - Canim - Iki gozum ...
--------------------------------------------------------------------------------
...kimlerse yuxularda gorunmeye , kimlerse gercekde olmaqa deyer! Sen gorduyum sen gozel yuxu ve birlikde olmaq istediyim en boyuk gerceksen ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Men seni sevdim, sende basqasini , Allahdan dileyirem o da sevsin basqasini ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Olumden qorxmuram , seni milyonlarca yaqis damlasiyla bolusmekden qorxuram.. senin cicek olub acmandan qorxmuram , bir gun gelib seni qoparacaqlarindan qorxuram ...
--------------------------------------------------------------------------------
...ne dil bes eder seni anlatmaqa , ne goz catar sene baxmaqa,ne ellerin dozer sene toxunmaqa! Sen bilersen : bir omur bes edermi seni tapmaqa ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Bir insan qeder yaxin, ulduzlar qeder uzaq deyerler sevgi ucun... el atsan elin catmaz,elin catsa toxuna bilmezsen,toxunsan imtina ede bilmezsen, imtina etsen , UNUDA bilmezsen ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Heyatda yegane el catmaza catdim - seninle qovusdum .Butun xeyallar yalandi dediler, yalanci oldular ,en boyuk xeyalim olan sen 'MENIMSEN'...
--------------------------------------------------------------------------------
... Salam qem adasi, menem duyqu gemisidi.gecnin qap-qaranliqinda yaxinlasdim limanina.bir qulaq ver gor ne deyir gemideki ses : 'Senincun Darixmisam Sevgilim' ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Men senin yasadiqin gizli bir mecarayam.Anlata bilmediyim bir roman ,baqlaya bilmediyim bir yarayam.Siqindiqin limanlarda meni unuda bilmezsen.Men senin qelbimde boyuk bir " FIRTINAYAM " ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Heyat xain bir yarpaqa benzeyir , yeqinki bir gun solacaq .Arxada ise yalniz urek dolu yasanmis bir an qalacaq : ESQ ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Sevme..Sevsinler qiymetini bilsinler ! Aqlama aqlatki deyerini bilsinler ! ...
--------------------------------------------------------------------------------
...Getme deye bilmedim sene,gozlerim gozlerinde qaldi! Susuz bir cicek boyuye bilermi ? Su sende cicek mende qaldi ...
--------------------------------------------------------------------------------
Senin olan her seyi, hetta sensizliyi bele seni xatirlattigi ucun sevirem!
--------------------------------------------------------------------------------
Seni ulduzlara oxsadiram, onlar qeder etkileyici, celbedici ve gozelsen amma aranizda tek bir ferq var; onlar milyonlarla sen ise bir denesen!
--------------------------------------------------------------------------------
Bugun de sabah da ureyin geder yaxinindayam, ozunu tenha hissedende eli ureyine qoy… men hemise ordayam..
--------------------------------------------------------------------------------
Cavanlarin deyimine gore eylence geder, yaslilarin deyimine gore cavanliq geder, usaqlarin deyimiyle dunyalar qeder, menim deyimime gore CANIM qeder sevirem seni!...
--------------------------------------------------------------------------------
Zennetme ki, yerin dolacaq, senden basqa biri menle olacaq. Ne mene senin kimi bir sevgili ne de seni menim kimi seven tapilacaq.
--------------------------------------------------------------------------------
Gullerin hamisi gozeldir amma senin geder deyil. Seni her kes sever amma menim qeder deyil!
--------------------------------------------------------------------------------
Her Esqin goy uzunde bir meleyi varmis. Yer uzunde tukenen her Esq ucun goy uzunde bir melek aglarmis. Inanki bizim meleyimiz hec aglamayacaq…
--------------------------------------------------------------------------------
Bir sirin gulus vurdu meni en derinden. Baxanda qamasdi gozlerim gozelliyinden. Sevirem sozu yixdi meni en derinen, Burax izimi ey peri eyer sevmeyeceksen!
--------------------------------------------------------------------------------
Esq denizden cinqil toplamaga benzer, evvel tek-tek yigirsan sonra bir-bir atirsan. Sadece bezilerini atmaga ureyin gelmir ve sen atilmayanlardansan!
--------------------------------------------------------------------------------
Uzaqliqlar kicik sevgileri yox edir, boyuklerini ise ucaldir. Eyniyle kuleyin sami sondurub Alovu ateslediyi kimi.
--------------------------------------------------------------------------------
Bilirem sen bir ulduzsan etrafinda bir cox planet var. Amma unutmaki men Dunyayam ve ancag mende heyat var!
--------------------------------------------------------------------------------
Goyuzu ne qeder qaranliq olursa olsun oralarda bir yerde mutleqe bir ulduz var. Bir qelb ne geder sevgisiz qalarsa qalsin, mutleq icinde goyeren bir tumurcuq ve bir cicek var!
--------------------------------------------------------------------------------
Heyatindaki uzuntuler sahildeki ayaq izleri qeder kecici ve xosbextlikler ise mermere yazilmis yazilar qeder qalici olsun…
--------------------------------------------------------------------------------
Ay isiginin aydinlattigi bir sahile kicik bir budaqla “Seni Sevirem” yazmaq isterdim. Feqet sen qezebli bir dalqa olub silebilersen deye qorxdum.
--------------------------------------------------------------------------------
Gecedir ki, adami kederlendiren? Yoxsa adam ozu kederlenmek ucun geceyi gozleyir? Gecedir ki, seni mene dusunduren? Yoxsa menem mi, seni dusunmek ucun geceni gozleyen?
--------------------------------------------------------------------------------
Qelbimde 3 cicek boyutdum.Sevmek, sevilmek ve gozlemek.Sen bunlardan ikisini qopartdin.Mene ancaq biri qaldi; gozlemek!
--------------------------------------------------------------------------------
Yari dalgali olmamali deniz, ya tam sakit olmali yada sovrulmali! Yari umid vermemeli sevgili ya tam sevmeli yada cixib getmeli…
--------------------------------------------------------------------------------
Dugular vardir anlatilamayan… Sevgiler vardir kelimelerle olculmeyen… Baxislar vardir insani bir omur boyu aglatan… Yollar vardir kecilmesi cox cetin olan… Qelbler vardir dertle cirpinan.. ve insanlar vardir hec unudulmayan.. Zennetme meni sevib buraxanlardan. Menim sevgim mezara qeder olanlardan…
--------------------------------------------------------------------------------
Seni Sevdiyim qeder yasasaydim olumsuz olardim..!!
--------------------------------------------------------------------------------
Kul olmus ates yanar mi? Buz tutmus su axar mi? Bu gozler seni gorub sevdi, basqasina baxar mi?
--------------------------------------------------------------------------------
Soyuq havalarda hec usumedim bilirsen?? Hemise senin istiliyinle qizindim… Sevginin istiliyiydi meni qizdiran. Qelbime yazilmisan bir denem..
--------------------------------------------------------------------------------
Gunesin buz tuttugu yerde bir alov gorsen bil ki, o yalniz senin ucun yanan qelbimdir..
--------------------------------------------------------------------------------
Sevgini gostermelisen soylemek yetmez, sevgi gozlerinde olacaq sozlerin yetmez, sevgi her seydir qelbe hepsedilmez. Sevmelisen menim kimi amma ureyin yetmez!
--------------------------------------------------------------------------------
Gunese baxabilerem amma uzune esla, atesi tutabilerem elini esla, canimdan kecerem amma senden esla, duneni unutsam bele seni esla..
--------------------------------------------------------------------------------
Qezebini yarpaqlara yaz payizda tokulsun, dertlerini kuleye yaz esdiyce uzaqlara aparsin, sevgimi qelbine yaz olende seninle basdirilsin!...
--------------------------------------------------------------------------------
Yuxudan oyananda insani oyandigina pesiman eden, geri donmek isteyib , donebilmeyende bicarelikden bezdiren, heyatta bir defe gorulebilen bir mohtesem bir yuxusan!
--------------------------------------------------------------------------------
Ay isigindadir sevgiliye duyulan hesret ve sevgiline hesret oldugun qeder de ona yaxinsan! Unutma, yagisin yagdigi qeder islaqsan, gunesin isittiyi qeder qizmar…
--------------------------------------------------------------------------------
Gozlerin axar cay, qaslarin kopru olsa tam ortasindan kecerken ipler qopsa yanagindan suzulub dussem dodaqlarina. Meni opersen yoxsa bir goz yasi kimi silersenmi?
--------------------------------------------------------------------------------
Bizim buralarda her ulduz axanda biri olur. Sizde ise arzu tutulur. Sizin arzularinizin cin olmasi ucun bizden birinin olmesimi lazimdir?
--------------------------------------------------------------------------------
Camaat mene qelbsizsen deyirler, dogru cunki qelbimin sende oldugunu bilmeyirler..!
--------------------------------------------------------------------------------
Senin ucun her darixandan ureyime bir ulduz cekirem. Bilirsen senincun nece darixmisam? Artiq ureyimde bir sema var. Cunki seni sevirem.
--------------------------------------------------------------------------------
Aramizdaki mesafeler ne qeder uzun olursa olsun, sonsuzluga geden butun yollara adini yazdim. Hansi yoldan kecersen kec seni sevdiyimi oxuyacaqsan…
--------------------------------------------------------------------------------
En gozel deniz sahilinde uzulmemis olandir, en gozel usaq daha boyumedi, en gozel gunlerim seninledir ve sene soylemek istediyim en gozel soz daha soylenmemis olandir; seni sevirem…Esq gulu tikaniyla dermeye oxsayir. Ellerin qan icinde qalir amma tikana gore gulu atmaq olmaz.
--------------------------------------------------------------------------------
Bir yagis damcisi sene olan hesret ve arzumu dasisaydi.. inan ki, her yeri sel alardi..
--------------------------------------------------------------------------------
Sen tanriya edilen arzum, goylere uzanan ellerimsen, sen gozumden suzulen yas kimi hesretimsen, sen yasadigim omur ve en gozel gunlerimsen, sen her gece yuxularima giren eziz sevgilimsen..
--------------------------------------------------------------------------------
 Sene bir goyerchin gonderirem ..ureyinde sevgi...qanadlarinda xoshbextlik ..dimdiyinde opush var !

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bu dunyada iki kor var..
Biri meni gormeyen sen..O biri gozu senden bashgasini gormeyen men..

--------------------------------------------------------------------------------
 
Sene bir sey deyecem ancaq ne olar qorxma,
Dьnen hekime gedmisdim, boyreyimde qum, qelbimde seni tapdilar!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Senin ьзьn uzaqdan sevmeyi, baxmadan gormeyi, toxunmadan hissetmeyi, esidmeden dinlemeyi, goz yaslarimla gьlmeyi ve qovusmaq ьзьn sebretmeyi oyrendim ancaq sensizliyi esla!!!
--------------------------------------------------------------------------------
 
Axtardigin ne varsa bilki sende tapmisam. Sende evvel yox idim seninle var olmusam. Sendedir bьtьn hicran, ьmidler. Meni mende axtarma men artiq sen olmusam!...

--------------------------------------------------------------------------------
 
Зoxdur sene sozlerim, aglima geldikce soylerim,
Bu fani dьnyada gьlьm men sensiz neyleyim?
--------------------------------------------------------------------------------
 
Yagisi sevirem deyirsen yagis yaganda зetirini aзirsan, gьnesi sevirem deyirsen gьnes зixanda perdeni qapatirsan, kьleyi sevirem deyirsen esende pencereni ortьrsen ve men de bundan gorxuram! Зьnkь meni de Sevdiyini soyleyirsen!
--------------------------------------------------------------------------------
 
Darixdigin senin ьзьn darixirsa darixmaq gozeldir, Donecekse gozlediyin gozlemek gozeldir. Sevirse sevdiyin bax ele bu her seye beraberdir.
--------------------------------------------------------------------------------
 
Sene minlerce gьl vermek isterdim amma gьller solar, sene omrьmь vermek isterdim amma bir gьn oleceyem, sene sadece sevgimi verirem ki, o ebediyyen yasayacaq!
--------------------------------------------------------------------------------
 
Meni oda at bedenim yansin, sadece qelbimi burax, зьnkь onun iзinde sen varsan.

--------------------------------------------------------------------------------
 
Dьnyada her sey ozьne bir yoldas axtarar, dasin qelbi yoxdur amma onu da yosun sarar.
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Senin olan her seyi, hetta sensizliyi bele seni xatirlattigi ьзьn sevirem!
--------------------------------------------------------------------------------
 
Seni ulduzlara oxsadiram, onlar qeder etkileyici, celbedici ve gozelsen amma aranizda tek bir ferq var; onlar milyonlarla sen ise bir denesen!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bьgьn de sabah da ьreyin geder yaxinindayam, ozьnь tenha hissedende eli ьreyine qoy… men hemise ordayam..
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Cavanlarin deyimine gore eylence geder, yaslilarin deyimine gore cavanliq geder, usaqlarin deyimiyle dьnyalar qeder, menim deyimime gore CANIM qeder sevirem seni!...

--------------------------------------------------------------------------------
 
Zennetme ki, yerin dolacaq, senden basqa biri menle olacaq. Ne mene senin kimi bir sevgili ne de seni menim kimi seven tapilacaq.
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Gьllerin hamisi gozeldir amma senin geder deyil. Seni her kes sever amma menim qeder deyil!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Her Esqin goy ьzьnde bir meleyi varmis. Yer ьzьnde tьkenen her Esq ьзьn goy ьzьnde bir melek aglarmis. Эnanki bizim meleyimiz heз aglamayacaq…

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bir sirin gьlьs vurdu meni en derinden. Baxanda qamasdi gozlerim gozelliyinden. Sevirem sozь yixdi meni en derinen, Burax izimi ey peri eyer sevmeyeceksen!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Esq denizden зinqil toplamaga benzer, evvel tek-tek yigirsan sonra bir-bir atirsan. Sadece bezilerini atmaga ьreyin gelmir ve sen atilmayanlardansan!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Uzaqliqlar kiзik sevgileri yox edir, boyьklerini ise ucaldir. Eyniyle kьleyin sami sondьrьb Alovu ateslediyi kimi.

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bilirem sen bir ulduzsan etrafinda bir зox planet var. Amma unutmaki men Dьnyayam ve ancag mende heyat var!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Goyьzь ne qeder qaranliq olursa olsun oralarda bir yerde mьtleqe bir ulduz var. Bir qelb ne geder sevgisiz qalarsa qalsin, mьtleq iзinde goyeren bir tumurcuq ve bir зiзek var!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Heyatindaki ьzьntьler sahildeki ayaq izleri qeder keзiзi ve xosbextlikler ise mermere yazilmis yazilar qeder qalici olsun…

--------------------------------------------------------------------------------
 
Ay isiginin aydinlattigi bir sahile kiзik bir budaqla “Seni Sevirem” yazmaq isterdim. Feqet sen qezebli bir dalqa olub silebilersen deye qorxdum.

یک شنبه 19 خرداد 1392برچسب:, :: 11:29 :: نويسنده : داوود بدرزاده

Etdiyim bir xetadir, aglim bunu mene anladir, uzr arxasinda saxlanmaq istemirem ama senden tek dileyim; bir bagislanmagimdir :(

--------------------------------------------------------------------------------

Sene olan mecburiyyetimi nece ifade edeceyimi bilmirem, gercekden cox uzr isteyirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Gorduyum butun xetalara ve sehvlerime ragben meni bagislaya bilmeyin boyuk incelikdir. Tekraren uzr isteyirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Sen menim hayatimda oldugun anlarda, ne sen kimseye reqib, ne de kimse sene reqibdir.Cunku sen menim ucun daima bircecik idin.Meni bagisla.

--------------------------------------------------------------------------------

Men xetalarim ucun sene etdiklerim ucun hec bagislamadim ozumu. Inan mene helede icimde sene etdiklerimi dusundukce aglayiram bagislamiram ozumu.. Meni bagisla

--------------------------------------------------------------------------------

Menim ucun cox anlamlisan o qeder ki, senin mendeki yerin bu setirleri yazmagima sebeb. Qebul edilmeyecek bir seydi belke etdiyim. Ama sen de bilirsen ki, her insan xeta eder. Senden meni bagislamani dileyirem. Qelbindeki yerimi itirmisemse, meni bagislamani gozlemirem. Ama tekrar dusun meni bagismasan men icin-icin aglaya bilerem...

--------------------------------------------------------------------------------

Hmm.. Necesen soylesemi Soz tapa bilmirem :( Cox cetindir bilirem... Soylemeliydim artiq... Hmm... Meni dinle. Men cox uzgunem olanlara. Yeni uzr isteyirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Uzr isteyirem seni axtarmadigim ucun. Uzr isteyirem sensiz getmek mecburiyyetinde qaldigim ucun.Uzr isteyirem seni orda gozletdiyim ucun. Etdiyim her yanlisliq ucun uzr isteyirem

--------------------------------------------------------------------------------

Sozlerinden gorunur, qirmisam qelbini bilmeden... Bir opucuk versem, sarilsam, uzr dilesem bagislayarmisan menii

--------------------------------------------------------------------------------

Senden uzr istemek ucun mene bir furset daha vermeni istesem ne deyerseni Gorusmek ve danismaq isteyimi soylesem mene bu sansi vererseni

--------------------------------------------------------------------------------

Uzr dilemeyin bir asilik oldugunu bilirsen ve bu gun goruse gelmediyim ucun uzr isteyirem senden. Inan mene elimde olan islerden dolayi gele bilmedim ve seni de axtarmadim... Uzgunem canim. Bir daha tekrarlanmayacagina soz verirem!

--------------------------------------------------------------------------------

Men bu uzr islerinde hecbir zaman yaxsi olmadim ancaq seni o qeder sevirem ki, onun ucun, uzr isteyerem canim!

--------------------------------------------------------------------------------

Gunlerdir uzrumu qebul etmeyin ucun mesaj yolluyuram. Artiq bagisla meni. Tekraren yaziram uzr isteyirem butun olanlar ucun. Gercekden cox uzgunem :(

--------------------------------------------------------------------------------

Sadece uzr istemek istemisdim. Bunu ede bilmedim nahaqcasina qururuma yenildim ama sessizce kecib getmeyine de dayana bilmedim. Meni bagisla olarmii Cox uzgunem!

--------------------------------------------------------------------------------

Bu sms ile bir de opucuk yolluyuram sene uzrlerimi qebul edib, meni bagisalmagin ucun. O qeder deyerlisin ki menim ucun, sensiz bir heyat dusune bilmirem

--------------------------------------------------------------------------------

Bilirsen bagislamaq kimi bir basqa boyukluk yoxdur. Men de bir xeta etdim ve bagislamagina siginiram. Xahis edirem bagisla meni...

--------------------------------------------------------------------------------

Olanlar ucun cox ama cox uzr dileyirem. Gercekden o cur demek istememisdim ki men... Ne olar bagisla

--------------------------------------------------------------------------------

Hetta men ozumde bilirem... etdiyim bagislanacaq bir sey deyil! Ama yene de yalvariram sene meni bagisla...

--------------------------------------------------------------------------------

Gorduyum bu sehvimden sonra senin uzune baxacaq halim qalmadi. Xahis edirem bu mesajla birlikde gelen sevgimi qebul et ve meni bagisla...

--------------------------------------------------------------------------------

Bilirem uzr dilemek ucun cox gec geldim ama yene de son defe sansimi yoxlamaq istiyirem: Uzr isteyirem!

--------------------------------------------------------------------------------

Beyaz bir goyercin yolluyuram sene bu mesajla birlikde. Bu bir baris mesaji! Butun olub kecenleri yox etsin ve sen uzrlerimi qebul et diye. Bu mesaj sene ne soyleyiri Dinle, diyir ki: "Incitdim seni ama inan cox uzgunem. Bu gun ucun uzr dileyirem. Istediyim tek sey meni bagislamagin ve yene onceki kimi olmamizdir.Seni sevirem"

--------------------------------------------------------------------------------

Dostluq gozel qurulur ama davam etdirmek cetindir. Bu gun incitdim seni. Ama inan istemeden oldu. Bu etdiyime gore senden cox, cox uzr isteyirem.

--------------------------------------------------------------------------------

Zaman gozlemirki omur gun axir.Soyuqluqun meni yandirib yaxir.Gozum gozlerine baxib yalvarir.Neyleyim kusulu qala bilmirem.Tekraren yaziram uzr isteyirem butun olanlar ucun. Gercekden cox uzgunem.

--------------------------------------------------------------------------------

Bir qarisqani bele incitmedim.Seni de incitmek istemedim.Inanki istemeden oldu.Coooox ama lap coooox uzr isteyirem senden

--------------------------------------------------------------------------------

Bu mesajim ureyimin en derin yerinden gelir.Dediklerim yalandir deye dusunme sevgilim.Uzrlerimi qebul et

--------------------------------------------------------------------------------

Bilirsen bir qarishqa bele ezmedim. Seni de incitmek istemedim.inanki istemeden oldi Cooooxxx ama lap coxxx uzr isteyirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Bu mesaj sene ne deyirei Dinle: Incitdim seni amma inan cox pis oldum... Bugun ucun uzr isteyirem. Istediyim tek sey meni bagishlamagin ve yene evvelki kimi olmagimizdir...

--------------------------------------------------------------------------------

Ag bir goyercin yollayiram bu mesajla birlikde sene. Bu bir barish mesajidi. Butun incikleri yox elesin ve uzrlerimi qebul edesen deye...

--------------------------------------------------------------------------------

Saga donurem olmur. Sola domurem olmur... Yox xeyri yoxdu, yata bilmirem... Cunki aglim sende ve bu gunku davamizda... Bene qarsi bele olmamagini isteyirem sevgilim... Buna gore butun qelblimle uzr isteyirem senden...

--------------------------------------------------------------------------------

Gunlerdir uzurumu qebul etmeyin ucun mesaj yollayiram... Lutfen lutfen artiq bir sevincli cavab ver. Tekrar yaziram... Uzr isteyirem butun olanlar ucun. Dogurdanda cox uzuldum...

--------------------------------------------------------------------------------

Dostluq asan qurulur amma davam etdirmek cetindir. bugun incitdim seni. Amma inan istemeden oldu. Bu sebeble senden cox ama lap cox uzr isteyirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Men bu uzr islerinde hec vaxt bacariqli ola bilmedim. Amma seni o qeder cox seviremki, ona gore Uzr isteyirem...

--------------------------------------------------------------------------------

Sozlerinden bilinirki incitmisem seni bilmeden,,, Bir opucuk versem, qucaqlasam, uzr istesem... Soyle bagishlaya bilersen meniiiii

--------------------------------------------------------------------------------

Bu cox ciddi bir mesajdi. icindekiler qelbimin en derin yerinden gelir. UZR ISTEYIREM...

--------------------------------------------------------------------------------

Mesajim ureyimin en derin yerinden gelir. Buna gore zarafat edir deye dusunme sevdiyim. Inciklikler qalxsin ortadan isteyirem sevgilim. Uzurumu qebul ele artiq.

--------------------------------------------------------------------------------

Senden uzr istemek ucun mene bir shans daha vermeyini istesem ne deyerseni Bu mesajla gorushmek danishmaq istediyimi dile getirsem mene gorushme shansi verersenmi? Mene ele gelir cavabin yaxsi olar ve meni cox mutlu edersen. Seni cox sevirem her seyden once bunu bilmelisen...

--------------------------------------------------------------------------------

Etdiyim butun sehvlere gore uzr isteyirem. bundan sonra bele bir tekrar etmeyeceyimi bildirerek, uzrlerimi qebul edilmesini isteyirem. Hormetlerimle...

یک شنبه 19 خرداد 1392برچسب:, :: 11:25 :: نويسنده : داوود بدرزاده

Ey daglari daslari her seyi yaradan rebbim,her seye bir gozellik ayri bir dad, insanlara agil, mentiq, dusunce paylayarken bu mesaja mal mal baxan bu okuzu niye unutdun?
--------------------------------------------------------------------------------
Sevgilim seni cox sevirem! Amma pulu daha cox, lakin pulun ne deyeri var, muhum olan miqdaridi.
--------------------------------------------------------------------------------
Bir daha qumar oynamayacagima merce girirem.
--------------------------------------------------------------------------------
Seher yemek yeye bilmirem, cunki seni dusunurem, gunorta yemek yeye bilmirem, cunki seni dusunurem, axsam yemek yeye bilmirem, cunki seni dusunurem.Gece yata bilmirem, cunki acam.
--------------------------------------------------------------------------------
Kim deyib ki qirmizi isiqda yolu kecmezler, rehmetli kecerdi.
--------------------------------------------------------------------------------
Bu mesaj xususi bir frekansla gonderilmisdir.Agillilarda yaddas zeifliyi, axmaqlarda qisa muddetli korluq, okuzlerde bir anliq gulumseme oyadir...
--------------------------------------------------------------------------------
Esq axmaqlarin uzduyu bir hovuzdur, amma meni itelediler.
--------------------------------------------------------------------------------
Bilmemek ayib deyil, yeterki hiss etdirmeyesen.
--------------------------------------------------------------------------------
Bir goz gordum masmavi denizin dibine enmis, bir goz gordum qapqara gecelerden bezmis, bir goz gordum yamyasil ucuna yarpaq deymis, bir goz gordum gomgoy ustune yumruq deymis...
--------------------------------------------------------------------------------
Tanridan cicek istedim, o mene bir bagca verdi.Tanridan bir agac istedim, o mene bir mese verdi.Tanridan bir axmaq istedim, senin telefon nomreni verdi...
--------------------------------------------------------------------------------
Hormetli qulumuz, qilinmamis namaz borcunuz gorunmekdedir.Emel defterinizin baglanmamasi ucun, xahis olunur borcunuzu odeyesiniz.-"Axiret Musteri Xidmetleri"
--------------------------------------------------------------------------------
Esq bir sudur.Ic- ic qudur.
--------------------------------------------------------------------------------
Esq bir goldur ustunde qazlar uzur...
--------------------------------------------------------------------------------
Muellimin vurdugu yerde gul biter.Hec goyermis de gul olar!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Medesi dasdan yumusaq olan her bir seyi hezm eden ziyali qurupuna TELEBE deyilir
--------------------------------------------------------------------------------
Bir gun meymun oz balasiyla oturub sohbet edir.Bala meymun anasindan sorusur ana biz niye bu gundeyiki Anasi balasina deyir bala biz helem yaxsiyiq gor bu mesaji oxuyan ne gundedi.
--------------------------------------------------------------------------------
 Bu mesaj xususi bir servisden gonderilib, bir anda agillilarin husunu alir, axmaqlarda bir anliq korluq yaradir, gicbeser ise bunu oxuyanda gьlьr :)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Love is the name
Sex is the game
Fotget the name
Play the game :)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Almani satan biler , sheftelini yiyen biler, geceler sensiz yatan biler , hardasann ay pinjama :)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Эndi bu deqiqe her 100 neferden 35’i yatir, 10’u yemek yeyir, 25’i isleyir. 15’i mazaglasir, 10’u masin sьrьr, 4’ь ders oxuyur ve bir dene axmaq da elinde telefon sms oxuyur:)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Gьlь seven tikanina razi olmalidi, vay onda kaktus seven halinai:)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Sen sen ol зolde esqle mesgul olma:) esqin gozь kordu amma qonsununki esla:)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Ey daglari daslari ve her seyi yaradan rebbim! Her seye bir gozellik ayri bir lezzet, insanlara agil, mentiq, bilik dagidanda bu mesaja mal kimi baxan bu okьz harada idii:)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bu dьnyada 6 milyard insan var, 2999999999 milyonu yatir, 1000000000’u yemek yeyir, 2000000000’u yatir. Bir gozel qiz da mesaj oxuyur..

--------------------------------------------------------------------------------
 
En agir is menimdir! Зьnkь 24 saat seni dьsьnьrem..!

--------------------------------------------------------------------------------
 
Neзe yasiniz vari Ne bilim eee her il deyisir:):)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Bilirsen men зox alзaq konьllьyem! Niyei.. Зьnkь hьndьrden gorxuram..:)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Saxla samani inekler miting elesin :):)

--------------------------------------------------------------------------------
 
Ceferi cildi gozellesdirirmis. Deyirem bekle avradima ceferi tarlasi alim?:)

موضوعات
پيوندها